Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Nejlepší lázně v Česku aneb kde tělo i mysl vrní blahem

Lázně s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, první vodoléčebný ústav na světě, nejúčinnější radonové lázně v Evropě či lázně s největší koncentrací léčivých pramenů na světě. Víte, kam za těmito českými unikáty vyrazit? Přinášíme přehled míst, kde dokonale zrelaxujete tělesnou schránku a zklidníte roztěkanou mysl.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Horské lázně Karlova Studánka

Obec Karlova Studánka má jen 250 obyvatel. Pokud tedy hledáte místo plné soukromí uprostřed horské přírody, zamiřte do pohoří Hrubý Jeseník. Zhruba 8 km od Pradědu a v údolí říčky Bílá Opava se nachází Lázně Karlova Studánka. Pyšní se dvousetletou tradicí i nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Vyrazit sem můžete na rekreační i léčebné pobyty. Léčebným prostředkem jsou koupele s vysokým obsahem kyseliny uhličité a metakřemičité, doplněné o řadu procedur od zábalů přes masáže a inhalace až po rehabilitace či elektroléčbu. V lázních nechybí ani posilovna, tepidarium, sauna, bazén a whirlpool.

Pro koho jsou lázně vhodné? Pro všechny, kteří chtějí vypnout a načerpat energii v horské přírodě, diabetiky, pro osoby se srdečně-cévním onemocněním, pro osoby s onemocněním dýchacích cest a pohybového ústrojí a pro osoby, které prodělaly onkologickou léčbu.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Přibližně 30 km od Karlovy Studánky, uprostřed nedotčené přírody Rychlebských hor, se nachází Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník. Jsou vůbec prvním vodoléčebným ústavem světa. Světovou raritou je i Balneopark Vincenze Priessnitze, speciální „vodní zahrada“, kde se můžete projít bazénky, promasírovat plosky nohou, posílit imunitu nebo si vyzkoušet Priessnitzovy střiky. V okolí lázní se nachází mnoho pramenů, které léčí různá onemocnění. V lázních můžete vyzkoušet originální Priessnitzovy procedury, zábaly, obklady, koupele, tradiční východní medicínu v podobě baňkování či masáže Shiatsu, wellness procedury a kúry, klimatoterapii, akupunkturu nebo kosmetické procedury.

Pro koho jsou lázně vhodné? Unikátní horské klima pozitivně působí na onemocnění dýchacích cest, štítné žlázy a psychických poruch. Lázně jsou vhodné i pro ty, kdo si chtějí dopřát relaxaci a odpočinek.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Lázně Jáchymov

Jáchymovské lázně se pyšní hned dvěma „nej.“ Vyznačují se vysokou koncentraci radonu v přírodní minerální vodě a jsou tak nejúčinnějšími radonovými lázněmi v Evropě. Byly založeny roku 1906 a jsou tedy i nejstaršími radonovými lázněmi na světě. Léčebný pobyt spočívá v kombinaci unikátních koupelí v radonové vodě, rehabilitací, masáží a zábalů. Specialitou lázní je pak téměř 100 let stará léčebná procedura – brachyradiumterapie (jedná se o techniku radioterapie, pozn. red.).

Pro koho jsou lázně vhodné? Radonová voda pomáhá léčit nemoci pohybového a oběhového ústrojí, kožní onemocnění a onemocnění nervového systému a páteře. Je vhodná rovněž pro diabetiky a osoby trpící dnou.

Lázně Poděbrady

V údolí řeky Labe a 50 km od Prahy se nachází největší středočeské lázně – Poděbrady. Pyšní se krásnou kolonádou a upravenými parky s květinovými hodinami. Najdete tu léčebné prameny známé minerální vody Poděbradky. Během pobytu si můžete dopřát koupele, masáže, zábaly a léčebné procedury v podobě oxygenoterapie či cvičení v bazénu. V lázních nechybí ani infrasauna, kosmetika, kadeřnictví a pedikúra.

Pro koho jsou lázně vhodné? Pro osoby s onemocněním pohybového a oběhového ústrojí a diabetiky. Dále pro ty, kteří si chtějí užít dny plné wellness, zábavy a relaxace. Lázně nabízí například pobyty na míru, pro muže, pro ženy, pro páry či seniory.

Lázně Velichovky

Nádherné lázně nedaleko Hradce Králové nejsou jen pastvou pro oči, nýbrž i balzámem pro duši. Přírodním léčivým zdrojem je unikátní křídová slatinná zemina s vysokým obsahem uhličitanu vápenatého a železa, která se využívá zejména pro koupele a zábaly. Mezi další procedury patří vodní terapie, elektroléčba, přístrojová léčba v podobě lymfodrenáže a motodlahy, oxygenoterapie, infrasauna nebo baňkování.

Pro koho jsou lázně vhodné? Pro pacienty po operacích kloubů a úrazech či osoby s chorobami pohybového aparátu. Také pro všechny, kteří si chtějí vychutnat chvilky relaxace a nechat se hýčkat během perličkových koupelí a masáží.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Lázeňský trojúhelník

Říká se „to nejlepší na konec“ a my tomuto krédu dostojíme. Hned tři z našich nejznámějších a nejkrásnějších lázní najdete na západě Čech. Řeč je o Karlových Varech, Mariánských Lázních a Františkových Lázních. Lázeňský trojúhelník byl letos zapsán v rámci mezinárodní sériové nominace „Slavné lázně Evropy“ na Seznam světového dědictví UNESCO.

Město Karlovy Vary je proslulé svým lázeňstvím nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Kromě krásných kolonád je unikátní tím, že se zde nachází největší koncentrace léčivých pramenů na světě. Používají se jak ke koupelím, tak k pitným kúrám a očistě organismu. Nejznámějším pramenem je Vřídlo. Jeho teplota dosahuje 73 stupňů Celsia a díky tlaku je schopen vytrysknout až do výšky 12 metrů. Užít si ve Varech můžete klasické lázně i wellness pobyty, nabídek je přehršel. Vybírat můžete z několika desítek procedur, kromě tradičních masáží, koupelí a zábalů i elektroterapie, rázové vlny, infrasauny, kryoterapie, solné jeskyně, pivní lázně, lymfodrenáže nebo zubní irigace (masáž dásní vřídelní vodou pod tlakem, která má hojivý účinek na sliznice dutiny ústní, pozn. red.).

Pro koho jsou lázně vhodné? Pro osoby s poruchami látkové výměny (obezita, nadváha, dna, cukrovka), pro osoby s onemocněním pohybového a trávícího ústrojí či osoby se zubním onemocněním (paradontóza). A pochopitelně pro všechny, kteří si chtějí odpočinout v jednom z nejkrásnějších měst Česka.

Zdroj: Shutterstock
Pramen Vřídlo, Karlovy Vary
Zdroj: Shutterstock

Do Mariánských Lázní zavítali v minulosti i Chopin, Goethe a král Eduard VII. a nelze se jim divit. Lázně se pyšní minerální vodou ze 40 pramenů, Mariiným pramenem plynu kysličníku uhličitého a rašelinou ze starobylých lesů. Také do Mariánských lázní můžete vyrazit za léčebnými procedurami i na wellness. Fyzioterapie, masáže, akupunktura, magnetoterapie, elektroléčba, parní lázně, sauna, kosmetické služby, depilace voskem nebo rituály pro tělo – nic z toho v Mariánkách nechybí.

Pro koho jsou lázně vhodné? Pro osoby s vnitřním onemocněním souvisejícím s ledvinami, močovým ústrojím, trávením a žlučníkem, pro osoby s onemocněním dýchací soustavy a bronchitidou, pro osoby s gynekologickými obtížemi a pro osoby s kardiovaskulárním onemocněním a onemocněním pohybového ústrojí.

Zdroj: Shutterstock
Hlavní lázeňská kolonáda, Mariánské Lázně
Zdroj: Shutterstock

Trojúhelník uzavírají Františkovy Lázně. Najdete je 5 km od Chebu a těší se oblibě u českých hostů i zahraničních turistů. Jméno nesou po svém zakladateli císaři Františku I. a díky klasicistní architektuře se při jejich návštěvě doslova vrátíte v čase. Stejně jako ve Velichovkách se zde nachází unikátní slatina, v tomto případě sirnoželezitá, které se využívá ke koupelím či zábalům. Mezi další léčivé zdroje patří 20 minerálních pramenů, přírodní léčivý plyn a čisté ovzduší. Vyrazit sem můžete za léčebnými procedurami, rekonvalescencí, odpočinkem i zábavou. Najdete zde řadu procedur od vodoléčby přes masáže až po kryoterapii, inhalace, plynové injekce a oxygenoterapii.

Pro koho jsou lázně vhodné? Františkovy Lázně nabízí komplexní léčbu. Léčí se zde nemoci nervové, nemoci trávícího i pohybového ústrojí, onemocnění cév a srdce, kožní onemocnění a gynekologická onemocnění včetně neplodnosti. Lázně jsou vhodné také pro diabetiky, osoby po úrazech pohybového aparátu či osoby v rekonvalescenci po rakovině a covidu.

Zdroje dat:
horskelazne.cz, priessnitz.cz, frantiskovylazne.cz, ensanahotels.com, epojisteni.cz, lazne-podebrady.cz, kudyznudy.cz, srovnejto.cz

Může se Vám líbít

Sticky Post

Inflace na Slovensku poklesla na 2,3 procenta, což je nejnižší úroveň za poslední tři roky. Tento trend naznačuje stabilizaci cenového růstu, přičemž růst cen...

Sticky Post

Česká ekonomika má před sebou nadějnou budoucnost, jak naznačuje nová prognóza ministerstva financí. Očekává se růst hrubého domácího produktu o 1,4 % a stabilní...

Sticky Post

V březnu se míra nezaměstnanosti v Česku snížila na 3,9 procenta. I přesto, že je nezaměstnanost relativně nízká, počet volných pracovních míst zůstává téměř...

Sticky Post

Ceny energií na trhu v posledních týdnech klesají a Česku se po 3 letech může ulevit. Extrémní nárůst cen začal již v roce 2021,...

Sticky Post

Založení společnosti Tegos znamenalo zásadní obrat v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Vznikla na základě iniciativy skupiny odborníků, kteří chtěli přinést na trh novou kvalitu...

Sticky Post

Každý by měl znát obchodní cenu, za kterou aktuálně odebírá od svého dodavatele elektřinu nebo plyn. Realita však bývá taková, že lidé si tyto...

Sticky Post

Rtuť teploměru týden, co týden klesá. Přichází období četnějšího saunování, které Češi mají ve velké oblibě. Mnoho lidí má pochybnosti, zda je sauna vhodná...

Celebrity

Ředitelka Lázní Fénix, Marta Šuba, nedávno představila novinky, nové procedury a novou spolupráci. První vodíkové lázně, první vodíkové procedury! Molekulární vodík je palivo našeho...

Sticky Post

Česko již prakticky zkrotilo inflaci. Potvrzují to i zveřejněná data Eurostatu. Meziročně sice inflace v září podle statistiků EU stoupala o 8,3 procenta, ale...

Sticky Post

Přestože je to celkem štreka, i tak české celebrity v čele s modelkou Andreou Verešovou, Lelou Ceterovou, Nelou Slovákovou a herečkami Adélou Gondíkovou a...

Krimi

Link videa natočeného bezpečnostní kamerou jsme umístili na konec článku. Než si jej pustíte, raději si přečtěte popis události. Možná vám pak ani nebude...

Sticky Post

Sbírka pro malého Martínka rezonovala v posledních dnech českou společností. Nemocný Martínek potřebuje na léčbu 100 milionů korun. Proč tyto náklady nezaplatí pojišťovna?