Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Ohnivé peklo v Česku: Hasiči bezradně bojují s ničivým živlem. Lidé se musí evakuovat a prosí o pomoc

To, čeho se každý z nás obává, se naplnilo. Českem se šíří ničivý živel, před kterým není úniku. V Národním parku České Švýcarsko od neděle řádí rozsáhlý požár lesa. Oheň už zasáhl 30 hektarů, hasiči kvůli němu museli evakuovat desítky lidí. V obci Mezná hoří několik domů a požár se nedaří dostat pod kontrolu. Kouř je cítit nejen na Ústecku, ale i v Praze a Středočeském kraji.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor
Zdroj: Hasičský záchranný sbor

Nikdo z nás si neumí představit, co musí prožívat obyvatelé Hřenska a okolí. Peklo v Českém Švýcarsku – jeden z největších požárů v novodobé historii. Požár se vlivem větru šíří k Pravčické bráně. Hasičské jednotky se stahují a probíhá i evakuace zasahujících hasičů. Aby toho nebylo málo, hoří další lesy v České republice.

České Švýcarsko

Požár nejprve v neděli ráno vypukl v roklině Malinový důl a zasáhl sedm hektarů porostu v oblasti mezi obcí Hřensko a Pravčickou bránou. I když hasiči kolem poledne oznámili, že se jim požár podařilo dostat z větší části pod kontrolu, krátce před 16:00 zjistili u Hřenska další ohniště požáru.

V pondělí odpoledne se oheň začal znovu šířit. Podle mluvčího správy parku na místě zasahuje přes sto hasičů, na místo vyjeli i němečtí kolegové. S hašením pomáhá policejní i armádní vrtulník. Nic ale nepomáhá. Ministr vnitra tak bude jednat o pomoci i ze sousedního Slovenska.

Zdroj: HZS Pardubického kraje

Všichni se modlí za déšť, to je snad v tuto chvíli poslední záchrana, které by mohla pomoci. Jsou místa, na které se totiž hasiči s technikou nedostanou, a to je velký problém. Z těchto míst se pak oheň šíří dál a dál.

Hasiči v Česku také od úterního rána registrují velký počet hlášení o zápachu kouře. Občany žádají, aby volání zvážili, pokud nevidí plameny. Dále je doporučeno nevycházet ven, pokud to není nutné.

V Mezné je situace kritická. Hrozí, že vyhoří

Oheň v Mezné pohltil několik domů. Zesilující požár hasiče doslova vytlačil. V úterý ráno se počasí zlepšilo a hasiči se do obce vrátili. Od úterního rána nad oblastí znovu létají vrtulníky, které pomáhají hasičům požár hasit. „Nešlo to. Prostě to nešlo. Všichni jsme se v noci z Mezné museli stáhnout,” uvedli na sociální síti hasiči z Varnsdorfu, kteří v obci zasahovali.

Zapojeni jsou vojáci i policisté. Dobrovolní hasiči z Velkého Šenova a Varnsdorfu na Facebooku zveřejnily dramatické záběry z místa, na kterých se marně snaží čelit rudé záři plamenů všude v dohledu.  „Na to stačí jediné slovo: PEKLO,” komentovali tyto snímky.

Na internetu vznikla i dobročinná sbírka. Finance z této sbírky budou využity na pomoc obyvatelům obcí zasažených požárem NP České Švýcarsko, případně na pomoc obcím a parku. 

Zdroj: SDH Velký Šenov

Pád Pravčické brány není vyloučen

Kvůli požáru v Českém Švýcarsku může být ohrožena i největší skalní brána v Evropě – slavná a ikonická Pravčická brána. Přesné informace o jejím stavu nyní nemáme, ale v okolí hoří. Zda už je zasažená restaurace Sokolí hnízdo u brány, nevíme,“ říká ředitel národního parku Pavel Benda v rozhovoru pro iDNES.cz

Hoří i další lesy

Na Zlínsku od pondělního večera hoří les, byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Přibližně čtyři hektary lesa u Lukovečku zasáhl mohutný požár. Na místo je povolán vrtulník, který pomocí bambivaku pomáhá k rychlejšímu hašení. Nabírá vodu do bambivaku na poli a následně letí nad zasažené místo.

Hasiči také zasahovali ve vojenském prostoru Libavá, kde pomáhala i armáda. Hořel zde totiž další velký les. Po 19. hodině hasiči informovali, že se požár podařilo lokalizovat a již se nerozšiřuje. Část jednotek zůstane na místě až do úterního rána.

Zdroje: Blesk, Novinky.cz, Čas.sk, iDNES.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...