Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Očních vad přibývá a můžeme si za to sami. Uznávaná oftalmoložka Šárka Skorkovská prozradila, kdy se vyplatí neotálet a jít na operaci

Má za sebou více než třicet tisíc zákroků. Zkušenosti nabírala nejen u nás, ale i ve Vídni, Mnichově či Tübingenu a osobně stála u dramatických proměn, kterými oční lékařství v posledních dekádách prošlo. V současné době působí doc. MUDr. Šárka Skorkovská jako primářka Oční kliniky NeoVize Brno, kde se dennodenně setkává s novými pacienty, kteří řeší problémy se zrakem. Proč bychom neměli podceňovat zhoršené vidění? Kde má podle ní oční lékařství mezery? A věří v medicíně na zázraky?

Zdroj: MUDr. Šárka Skorkovská
Zdroj: MUDr. Šárka Skorkovská

Existuje ještě nějaký jiný lékařský obor, kde by bylo ve vedoucích funkcích tolik žen jako v očním lékařství?

Pravděpodobně dermatologie, interní lékařství, pediatrie, neurologie, hlavně obory, kde není nutná velká fyzická síla jako v chirurgii, ortopedii, neurochirurgii či v plastické chirurgii, kde při tzv. replantacích (operacích, při kterých jsou rekonstruovány všechny funkčně důležité struktury a obnovena cirkulace v amputované části) trvajících i desítky hodin.

Máte přehled o tom, kolik jste za svůj život udělala přibližně operací?

Určitě více než třicet tisíc. Některé postupy už zvládám rutinně, ale vše být jen rutina nesmí. Vždy je na místě velká míra opatrnosti, abych udělala všechno pro zdárný výsledek. A když vím, že by situace mohla být komplikovanější, o to víc soustředěný člověk musí být.

Jaký typ operace děláte nejčastěji?

Specializuji se na operace šedého zákalu (neboli katarakty). Jedná se o nejběžnější onemocnění seniorů, které po 70. roce života postihuje dvě třetiny lidí. Neléčená katarakta může vést až k úplné slepotě. Za tu dobu, co se oboru věnuji, prošel tento typ operací neuvěřitelným vývojem. Ještě v 70.-80. letech minulého století se řešil šedý zákal metodou intrakapsulární extrakce šedého zákalu. Udělal se velký řez a čočka se přimrazila koncovkou kryoextraktoru, zkalená čočka se vyjmula celá z oka, rána se šila a výsledkem bylo, že oko zůstalo bez čočky. Proto se potom předepisovaly tlusté brýle plus deset dioptrií, které nahrazovaly odstraněnou čočku. Teprve v roce 1987 jsme začali na oční klinice v Brně implantovat umělé nitrooční čočky, které umožnily pacientům vidět bez brýlí. Dnes šedý zákal řešíme ambulantní zákrokem do dvaceti minut za podmínek místního znecitlivění kapkami, kdy zkalenou čočku odstraníme pomocí ultrazvuku. V rámci operace umíme odstranit nejen šedý zákal, ale i dioptrie či astigmatismus. A operujeme dokonce i bez skalpelu s asistencí femtosekundového laseru LenSx.

Zdroj: MUDr. Šárka Skorkovská
Zdroj: MUDr. Šárka Skorkovská

Je pravda, že lidé dnes čím dál hůř vidí a přibývá očních vad?

Ano, lidské oči byly původně zvyklé zaostřovat spíše do dálky. V dnešní době je zatěžujeme dlouhodobou prací na blízko, což vede k rozvoji krátkozrakosti nebo k únavě očí. Při soustředěné práci na počítači navíc často zapomínáme mrkat, oční rohovka pak není dostatečně zvlhčovaná a oči nás mohou pálit či řezat a vidění může být neostré v důsledku syndromu suchého oka. Prvenství mezi nejčastějšími očními vadami na světě drží podle průzkumů krátkozrakost. Trpí jí čtvrtina Evropanů, v USA se počet krátkozrakých za posledních třicet let zvýšil o 66 procent, největší nárůst krátkozrakosti vidíme v asijské populaci. V Česku je krátkozraká asi pětina populace. Ale jak krátkozrakost, tak dalekozrakost i astigmatismus již umíme vyřešit krátkým a šetrným laserovým zákrokem nebo nitroočním refrakčním zákrokem.

Podaří se vám někdy i takový zázrak, že navrátíte zrak někomu, kdo nevidí?

Zázraky se dějí jen v pohádkách, v praxi je důležité, jaká je příčina toho, že pacient nevidí. Umíme úspěšně operovat i velmi pokročilý šedý zákal, ale pokud má pacient poškozený zrakový nerv nebo sítnici v centrální oblasti, pak operace šedého zákalu nesplní pacientovo očekávání. Atrofii zrakového nervu například v důsledku pokročilého zeleného zákalu (glaukomu) nebo degeneraci sítnice úspěšně léčit zatím neumíme.

Operace očí většinou trvají o dost kratší dobu než třeba operace jiných orgánů, jsou i stresově méně náročné, nebo nemáte ten pocit? 

Oční operace nejsou časově tak náročné jako jiné operace. Překvapivě stres v oční chirurgii je soustředěn na krátký časový úsek a může být o to vydatnější. Existuje řada studií hodnotících úroveň kardiovaskulárních parametrů u oftalmochirurgů. Významnou roli v úrovni stresu při operaci hraje zkušenost a dlouhodobá praxe chirurga.

Mám pravdu, když řeknu, že nejdůležitější je dobře udělat předoperační vyšetření, protože bez něj pak nelze dobře udělat operaci?

Máte naprostou pravdu. Předoperační vyšetření je důležité pro dobrý výsledek operace. V jeho průběhu sbíráme důležité informace o pacientovu oku, na jejichž základě pak plánujeme zákrok. Proto takové vyšetření trvá dvě až tři hodiny. Během této doby se pacientovi stále věnujeme – nejprve ho odbaví recepce, pak absolvuje měření na různých přístrojích se zdravotní sestrou, poté posoudí jeho zrakové funkce optometrista a samozřejmě lékař, který vyšetří přední a zadní segment oka. Veškerá měření jsou bezkontaktní a nebolí. Podle výsledků vyšetření probíráme s pacientem, kromě informací o průběhu operace a pooperační léčbě, možnosti odstranění jeho refrakční vady při operaci šedého zákalu pomocí vhodné nitrooční čočky, možnost získat nezávislost na brýlích implantací speciální tříohniskové čočky nebo odstranění astigmatismu implantací torické nitrooční čočky. V NeoVizi si zakládáme na tom, že neoperujeme za každou cenu. Když tedy operace pro člověka nemá přínos, nedoporučíme mu ji a nabídneme jiné, vhodnější řešení. To mnohé překvapí. Ale jak už jsem řekla, u nás je pacient a jeho dlouhodobá spokojenost na prvním místě.

Zdroj: MUDr. Šárka Skorkovská
Zdroj: MUDr. Šárka Skorkovská

Medicína jde neustále dopředu, co ve vašem oboru považujete za převratný vynález v posledních dvaceti letech?

Jednak zahájení éry laserové refrakční chirurgie a dále rozvoj technologického pokroku v operacích šedého zákalu, technologii nitroočních čoček, které se stále zdokonalují. Pak je to rozvoj operací zadního segmentu oka, tedy onemocnění sítnice a sklivce, která se před vynálezem přístroje zvaného vitrektom vůbec operovat nedala. Naději přináší rovněž biologická léčba v oftalmologii v léčbě makulární degenerace sítnice, která je nejčastější příčinou významného poklesu vidění u seniorů. Umělé nitrooční čočky zaznamenaly obrovský vývoj a dnes dokážou korigovat v podstatě jakékoli dioptrie. A umějí ještě více. Takzvaná asférická čočka zlepšuje vidění za zhoršených světelných podmínek, třeba při nočním řízení. Torická čočka zase koriguje astigmatismus, takzvané cylindry. A trifokální čočka může plně nahradit brýle, protože zlepšuje vidění na čtení, na počítač i do dálky. Před rokem jsme v NeoVizi jako první v Česku začali implantovat unikátní čočky Vivity s prodlouženou hloubkou ostrosti vidění a od té doby zájem o ně neustále vzrůstá. Vivity umožňuje plynulé zaostření od střední vzdálenosti dále a brýle na čtení potřebují pacienti jen na doopravdy malá písmena. Tato čočka umožňuje kvalitní vidění za šera a v noci a je tak primárně určena pro profesionální řidiče a všechny, co hodně řídí v noci. Díky svým vlastnostem je také vhodná pro pacienty např. s glaukomem. Zajímavé bude také sledovat postupné pronikání umělé inteligence do screeningových metod. V NeoVizi nově nabízíme rychlý screening diabetické retinopatie pomocí metody Aireen založené na snímcích retiny (sítnice oka). Za méně než 30 sekund ve 3 jednoduchých krocích provede analýzu snímků sítnice. Využívá nejmodernější generaci umělé inteligence, naučené na více než milionu snímků očního pozadí a stovkách tisíc anotací od oftalmologických specialistů.

Kde má podle vás oční lékařství naopak mezery a na čem je potřeba zapracovat?

Jednou z oblastí, kde nám chybí možnost účinné léčby jsou vrozené vývojové a dědičné vady oka, které jsou nejčastější příčinou slepoty a slabozrakosti u dětí a mladistvých. Genová léčba, která by mohla tato onemocnění léčit, je známá jen v jednotkách případů, a dnes je hlavně v úrovni klinických studií. Další výzvou je nalezení účinné neuroprotektivní terapie u onemocnění zrakového nervu například u pacientů s glaukomem. Tato léčba by vhodně ochránila zrakový nerv před ztrátou nervových vláken spojených s výpadky zorného pole a poklesem zrakových funkcí.

Jako primářka přijímáte do svého kolektivu lékaře. Co pro vás hraje zásadní roli, když někoho přijímáte?

Kromě odbornosti, zájmu o obor a snahy neustále se vzdělávat ve svém oboru hledáme empatické lékaře/lékařky, pro které je pacient na prvním místě. Profesionalita, inovativnost a lidský přístup jsou totiž základními hodnotami, které v naší síti očních klinik vyznáváme.

Zdroj: MUDr. Šárka Skorkovská
Zdroj: MUDr. Šárka Skorkovská

Proč jste svůj život zasvětila právě očnímu lékařství? Měl někdo z příbuzných vážné poruchy zraku, proto jste se do toho šla?

Moje maminka pracovala na chirurgii jako zdravotní sestra a já tam jako medik ráda chodila pomáhat na sál. A postupně jsem začala přemýšlet o nějakému chirurgickému oboru. Jenže pro „velkou“ chirurgii jsem neměla fyzické předpoklady, jsem moc drobná a dlouhé hodiny na operačním sále jsou vyčerpávající. Oftalmologie se pak ukázala jako skvělá volba, kde jsem mohla využít své přednosti. A je to navíc krásný obor, kde pacientům pomáháte žít lepší život skrze lepší zrak.

Jako malá jste chtěla být baletkou. Byli rodiče rádi, že jste se nakonec stala lékařkou?

Myslím, že maminka byla. Prostředí nemocnic díky své práci znala a byla mi vždy velkou oporou. Stejně tak se i já teď snažím být oporou pro své dvě dcery, které jsou rovněž velmi úspěšnými lékařkami.

Jste ráda, že se dcery vydaly také touto cestou?

Těší mě, že si Karolína vybrala stejný obor jako já a jsem především ráda, že ji to baví. Je velmi dobrý diagnostik i operatér. Kromě operací šedého zákalu se věnuje i laserové refrakční chirurgii. Mladší dcera Klára je neonatolog, věnuje se péči o předčasně narozené děti. Obdivuji ji, protože je to náročný obor, na který bych si asi netroufla. Profese mých dětí je pro mě jako pro rodiče velká radost a zadostiučinění. Stále považuji medicínu za velmi smysluplný obor a jsem ráda, že mám pokračovatele.

Zdroj: MUDr. Šárka Skorkovská
Zdroj: MUDr. Šárka Skorkovská

Nelákalo vás jít pracovat na nějakou kliniku do zahraničí?

Už v rámci svého studia jsem absolvovala zahraniční stáže ve Vídni, Mnichově a Tübingenu. Je skvělé opustit svou komfortní zónu a poznat jinou kulturu a z toho vyplývající odlišnou organizaci práce, postupy. Člověk se mnohé dozví, a navíc lépe pozná sám sebe. Stáže svým studentů na Masarykově univerzitě vřele doporučuji a jsem ráda, že jich využily i mé dcery.

Kolik hodin denně zhruba trávíte prací?

Práce je mým koníčkem, proto čas trávený prací nepočítám. To ale neznamená, že si nenajdu čas na sebe a své blízké. Aby mohl člověk podat skvělý výkon, musí umět i odpočívat.

Pokud máte volno, čemu se ráda věnujete?

Musím moc poděkovat svému muži, který mě vždy ve všem podporoval. Nebyl ten typ, který by vyžadoval dokonalé zázemí s teplou večeří. Když mám volno, moc ráda chodím po horách, lyžuji, hraji golf, ale mám ráda i kulturu. Milujeme s manželem kino, koncerty, rádi si posedíme s přáteli a také často chodíme do divadla. Sama jsem před lety amatérské divadlo i hrála, dokonce jsme se tam s mým mužem seznámili. Mám také pedagogický úvazek na Katedře optometrie a ortoptiky na lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pravidelně přednáším i pro Univerzitu třetího věku ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Řada mých pacientů, kteří ke mně přicházejí kvůli operaci šedého zákalu, říká, že mě odtud znají.

Může se Vám líbít

Sticky Post

V březnu se míra nezaměstnanosti v Česku snížila na 3,9 procenta. I přesto, že je nezaměstnanost relativně nízká, počet volných pracovních míst zůstává téměř...

Sticky Post

Marek Ztracený má srdce na pravém místě. Díky jeho pomoci se podařilo vybrat 2 600 000 korun na operaci pro malého Adámka, který neslyšel...

Sticky Post

Vítězka světové soutěže krásy Natálie Kočendová si nechala zmenšit prsa. Jenže operace se neobešla bez komplikací. Co se úspěšné modelce přihodilo?

Sticky Post

Sbírka pro malého Martínka rezonovala v posledních dnech českou společností. Nemocný Martínek potřebuje na léčbu 100 milionů korun. Proč tyto náklady nezaplatí pojišťovna?

Sticky Post

Herecké řady seriálu ZOO rozšíří mladá Justýna Drábková, která se usídlí v rodině Novotných. Její srdce zahoří k mladému Edovi v podání Vojty Vovesného. Ten se do...

Společnost

Podle průzkumu společnosti Manpower, který se týkal výhledu na poslední čtvrtletí letošního roku, bude větší procento zaměstnavatelů pracovníky nabírat než propouštět. Zvyšování počtu pracovníků...

Sticky Post

Portál cvapp.fi, který se specializuje na ankety a výzkumy na pracovním trhu, zveřejnil zajímavou statistiku. Kolik dní dovolené dostanou zaměstnanci v různých zemích? Češi...

Sticky Post

Bývalá playmate Lela Ceterová se netají tím, že má za sebou několik plastických operací, díky kterým si vysloužila titul „Královna plastických operací“. Když ohlásila,...

Sticky Post

Herečku Anetu Krejčíkovou již od puberty trápilo, že má velká prsa. Před pár měsíci se rozhodla, že podstoupí plastickou operaci. Co ji k tomu...

Zdraví

Předčasná ejakulace jakožto nejčastější mužský problém trápí až 30% mužů po celém světě. Může se jednat o ukončení styku po několika minutách, ale i...

Otázky, které hýbou Českou republikou

Umělá inteligence nemilosrdně vstupuje do našich životů. Někteří nadšenci vidí v AI revoluční technologii srovnatelnou se spuštěním internetu, jiní se obávají, že umělá inteligence...

Celebrity

Kde jsou ty doby, kdy jako mladá začínala Natálie Grossová v muzikálu Bídníci, v roli malé Cosette. Od té doby hraje hlavní role v...