Covid se postupně vytratil
Koronavirus je v České republice téměř tři roky. Během uplynulého roku ale opět dokázal, že umí překvapit. Deltu nahradil hned v lednu omikron. A počty nakažených trhaly rekordy. Nejhorší byla situace v únoru, kdy vzrostlo i množství lidí v nemocnicích. Epidemie ale nakonec pomalu ustoupila. Dnes už jsme se s covidem naučili žít a v podstatě o něm už nemluvíme. Snad to tak bude napořád.
Válka mezi Ukrajinou a Ruskem
Ve čtvrtek 24. února 2022 zrána zahájilo Rusko invazi na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin v tento den nejprve oznámil ve čtyři ráno v živém televizním vysílání, že dal svolení ke „speciální vojenské operaci“ na Donbasu. Rusové však zaútočili po celé Ukrajině. Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou trvá dodnes a vyžádal si tisíce civilních obětí.
Je otázkou, zda příští rok přinese rusko-ukrajinský mír. Ukrajina v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenskym má obrovskou podporu Západu. Vladimir Putin se však nevzdává a západním zemím hrozí tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi.

Zdroj: Dmytro Larin / Shutterstock.com
Energetická krize
Ceny energií v roce 2022 dosáhly historického maxima, zejména v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu a využívání dodávek plynu jako válečné zbraně. měrné snížení dodávek plynu ze strany Ruska je hlavní příčinou nedávného prudkého nárůstu cen plynu v EU, což mělo dopad na cenu elektřiny vyrobené v plynových elektrárnách a celkově ovlivnilo ceny elektřiny. V uplynulém roce jsme tedy byli i svědky nenadálého růstu cen elektřiny, což významně ovlivnilo výdaje domácností i firem. Zvyšování cen energií je současně jedním z hlavních tahounů inflace.
Očekává se, že cena energie zůstane v EU v nadcházejících měsících i nadále vysoká, neboť nahrazení dodávek ruského plynu dodávkami ze zdrojů EU vyžaduje čas. Země EU proto přijaly nařízení o intervenci v mimořádné situaci, které má řešit vysoké ceny energie a pomoci občanům a podnikům nejvíce zasaženým energetickou krizí.
Úmrtí královny Alžběty II.
Celý svět se zahalil do smutku 8. září 2022. V tento den zemřela ve věku 96 let britská královna Alžběta II. O úmrtí nejdéle vládnoucí britské panovnice informoval Buckinghamský palác. „Královna dnes odpoledne v Balmoralu pokojně zemřela. Král a královna manželka zůstanou dnes večer na Balmoralu a zítra se vrátí do Londýna,“ uvedl Buckinghamský palác na Twitteru.
Královna nastoupila na trůn v roce 1952 a byla svědkem obrovských společenských změn. Za svoje panování zažila 15 předsedů a předsedkyň vlády. Liz Trussovou, která po měsíci odstoupila, jmenovala do funkce pár dní před svojí smrtí. Zemřela v rodinném kruhu na svém letním sídle ve Skotsku, zámku Balmoral.
Král Karel III. novým britským panovníkem
Novým panovníkem Spojeného království se stal její 74letý syn Charles, dosavadní princ z Walesu. Aktuálně nese jméno Karel III. a jeho korunovace proběhne v květnu příštího roku. Král Karel III. udělil nové tituly také své choti Camille, princi Williamovi a princezně Kate.
🎄 Members of the Royal Family arrive at St Mary Magdalene Church in Norfolk for a Christmas Day service earlier today. pic.twitter.com/CqogG6NTZQ
— The Royal Family (@RoyalFamily) December 25, 2022
William přebral po otci skotské tituly, stal se z něj vévoda z Cornwallu. Král Karel III. nedávno jmenoval Kate novou plukovnicí Irských gard. Titul původně patřil jejímu manželovi. Tituly se změnily i dětem Williama a Kate. Nově jsou princové a princezna z Walesu.
Zdroj: iRozhlas.cz, autorský text
