Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Ohlédnutí za rokem 2022: Invaze na Ukrajinu, úmrtí královny Alžběty II., energetická krize i ústup covidu

Touto dobou každý rok přichází tradiční ohlédnutí za uplynulým rokem. Ten se celosvětově nesl spíše v negativním duchu a přinesl i mnoho otázek, na jejichž odpovědi si budeme muset počkat minimálně do roku 2023. Pojďme si ale najít i nějaké světlé momenty.

Zdroj: Salma Bashir Motiwala / Shutterstock.com
Zdroj: Salma Bashir Motiwala / Shutterstock.com

Covid se postupně vytratil

Koronavirus je v České republice téměř tři roky. Během uplynulého roku ale opět dokázal, že umí překvapit. Deltu nahradil hned v lednu omikron. A počty nakažených trhaly rekordy. Nejhorší byla situace v únoru, kdy vzrostlo i množství lidí v nemocnicích. Epidemie ale nakonec pomalu ustoupila. Dnes už jsme se s covidem naučili žít a v podstatě o něm už nemluvíme. Snad to tak bude napořád.

Válka mezi Ukrajinou a Ruskem

Ve čtvrtek 24. února 2022 zrána zahájilo Rusko invazi na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin v tento den nejprve oznámil ve čtyři ráno v živém televizním vysílání, že dal svolení ke „speciální vojenské operaci“ na Donbasu. Rusové však zaútočili po celé Ukrajině. Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou trvá dodnes a vyžádal si tisíce civilních obětí.

Je otázkou, zda příští rok přinese rusko-ukrajinský mír. Ukrajina v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenskym má obrovskou podporu Západu. Vladimir Putin se však nevzdává a západním zemím hrozí tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi.

Zdroj: Dmytro Larin / Shutterstock.com
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sklízí uznání a respekt po celém světě.
Zdroj: Dmytro Larin / Shutterstock.com

Energetická krize

Ceny energií v roce 2022 dosáhly historického maxima, zejména v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu a využívání dodávek plynu jako válečné zbraně. měrné snížení dodávek plynu ze strany Ruska je hlavní příčinou nedávného prudkého nárůstu cen plynu v EU, což mělo dopad na cenu elektřiny vyrobené v plynových elektrárnách a celkově ovlivnilo ceny elektřiny. V uplynulém roce jsme tedy byli i svědky nenadálého růstu cen elektřiny, což významně ovlivnilo výdaje domácností i firem. Zvyšování cen energií je současně jedním z hlavních tahounů inflace.

Očekává se, že cena energie zůstane v EU v nadcházejících měsících i nadále vysoká, neboť nahrazení dodávek ruského plynu dodávkami ze zdrojů EU vyžaduje čas. Země EU proto přijaly nařízení o intervenci v mimořádné situaci, které má řešit vysoké ceny energie a pomoci občanům a podnikům nejvíce zasaženým energetickou krizí.

Úmrtí královny Alžběty II.

Celý svět se zahalil do smutku 8. září 2022. V tento den zemřela ve věku 96 let britská královna Alžběta II. O úmrtí nejdéle vládnoucí britské panovnice informoval Buckinghamský palác. „Královna dnes odpoledne v Balmoralu pokojně zemřela. Král a královna manželka zůstanou dnes večer na Balmoralu a zítra se vrátí do Londýna,“ uvedl Buckinghamský palác na Twitteru.

Královna nastoupila na trůn v roce 1952 a byla svědkem obrovských společenských změn. Za svoje panování zažila 15 předsedů a předsedkyň vlády. Liz Trussovou, která po měsíci odstoupila, jmenovala do funkce pár dní před svojí smrtí. Zemřela v rodinném kruhu na svém letním sídle ve Skotsku, zámku Balmoral.

Král Karel III. novým britským panovníkem

Novým panovníkem Spojeného království se stal její 74letý syn Charles, dosavadní princ z Walesu. Aktuálně nese jméno Karel III. a jeho korunovace proběhne v květnu příštího roku. Král Karel III. udělil nové tituly také své choti Camille, princi Williamovi a princezně Kate.

William přebral po otci skotské tituly, stal se z něj vévoda z Cornwallu. Král Karel III. nedávno jmenoval Kate novou plukovnicí Irských gard. Titul původně patřil jejímu manželovi. Tituly se změnily i dětem Williama a Kate. Nově jsou princové a princezna z Walesu.

Zdroj: iRozhlas.cz, autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...