Zlepšení imunity i psychická pohoda
Otužování má mnoho benefitů pro naše zdraví. V první řadě podporuje obranyschopnost organismu. Vzhledem k tomu, že je tělo vystaveno výkonu a musí vykrýt ztráty tepelné energie, dochází k odbourávání přebytečného tuku v těle a zároveň k aktivaci hnědého tuku. Napomáhá ke snižování vysokého krevního tlaku a ulevuje od příznaků alergií.
Otužování nemá pozitivní vliv jen na fyzické tělo. Po ponoření do ledové vody se po chvíli dostaví euforický pocit – to proto, že se vyplavují endorfiny, tzv. hormony štěstí. Kromě toho si výrazně posílíte sebedůvěru a schopnost překonání sebe sama si odnesete i do dalších oblastí vašeho života.
Otužovací procházky
Chcete si otužování vyzkoušet na vlastní kůži? Rozhodně se hned nevrhejte do zamrzlého jezera. Nejprve se skamaraďte s chladným vzduchem a naordinujte si otužovací procházky. Začněte třeba jen tím, že si třeba na rychlé vynesení odpadků nevezmete bundu. Postupně čas venku bez běžných vrstev oblečení prodlužujte. Nebo se na delší výlet navlečte do více vrstev jako cibule a v průběhu procházky vrstvy odkládejte a po chvíli zase navlečte zpátky.
Zmíněný ledový muž Wim Hof proslul mimo jiné tím, že se vydal na nejvyšší horu světa jen v šortkách. Sice nedošel až na vrchol (skončil v „pouhých“ 7 200 metrech), svým pokusem ale dokázal, že vnímání chladu je pouze relativní a lidské tělo je s trochou tréninku přizpůsobivé i extrémním teplotám.
Nejdřív sprcha, potom koupání
Otužování vzduchem v každém případě nese ovoce, oproti otužování vodou ale trvá mnohem déle. Pokud patříte mezi nedočkavce ledových koupelí, zamiřte rovnou do koupelny. Pro úplný začátek vám poslouží lavor nebo umyvadlo napuštěné studenou vodou. Ponořte do něj ruce po lokty a nohy po kotníky a vydržte alespoň jednu minutu.
Lavorová lázeň už vám nedělá problém? Výborně, přesuňte se s otužováním do sprchy. Začněte opět od končetin, které omyjte studenou vodou a postupujte nahoru k tělu. Dobu otužování prodlužujte z jedné minuty na tři (v létě můžete až na pět minut). Další možností je střídat sprchování studenou a teplou vodou s tím, že skončíte vždy studenou.
Střídání tepla a chladu je koneckonců i základním principem při saunování, které se dá také považovat za formu otužování, která významně napomáhá nejen ke zlepšení imunity, ale také k regeneraci namožených svalů.
Po několikatýdenním pravidelném otužování ve sprše se konečně odhodlejte i ke koupání ve studené vodě – ať už v potoce, v řece, rybníce nebo v kádi s vodou na zahradě. Před koupáním si dopřejte rozcvičku a také se hluboce rozdýchejte (zde vám pomůže Wim Hofova metoda dýchání). Dech vám napomůže k uvolnění a překonání prvotního šoku z náhlé změny teploty.
Po koupání se důkladně osušte ručníkem, oblékněte do suchého oblečení a při tom se neustále pohybujte. Můžete si také připravit do termosky horký čaj a po doušcích ho upíjet. Pro optimální efekt se ve studené vodě koupejte pravidelně, dva až třikrát týdně.
Otužování není jen zalité sluncem
Je otužování vhodné pro každého? Rozhodně ne. Vyhnout by se mu měli lidé s onemocněním srdce, osoby trpící alergií na chlad a pacienti s Raynaudovou chorobou. Náročnější formy otužování nejsou vhodné ani pro těhotné ženy. O vhodnosti otužování se poraďte se svým lékařem.
V začátcích vám pomůže dohled zkušeného otužilce nebo otužovacího kouče. Můžete se také přihlásit na jednodenní či vícedenní otužovací workshop, kde se dozvíte vše o potenciálním riziku otužování a naučíte správné techniky dýchání a ponorů do chladné vody.