Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Pandemie koronaviru změnila postoj Čechů k víře. V co nejčastěji věříme?

V posledních dvou letech došlo především vlivem koronaviru k výrazné transformaci světového dění. Mnozí ztratili jistoty, byly ohroženy demokratické principy a společenské hodnoty. To se nepatrně projevilo i ve smýšlení mnoha lidí. Průzkum agentury STEM/MARK, který si nechala udělat organizace Maranatha, ukazuje, jak se změnil postoj k víře během pandemie.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Průzkum byl iniciován na základě aktuálních společenských změn u nás i ve světě a zúčastnilo se ho více než patnáct set lidí starších osmnácti let. Podle výsledků změnilo svůj názor na víru během posledních dvou let necelých 5 % lidí, přičemž 2 % uvedla, že věřit v něco začala, 3 % naopak v cokoli věřit přestala. Nejvíc, 64 % lidí, uvedlo, že v nic nevěřili a stále nevěří, 23 % pak věřilo a věří pořád.

Zajímavě dopadla i otázka na existenci samotného Boha. Věří v něj pouze pětina respondentů, nejvíc (35 %) lidí uvedlo, že nevěří v Boha, ale věří v nějakou vyšší moc, tedy v osud, náhodu, přírodu, vesmír, energii, karmu, posmrtný život nebo v něco, co je nad námi. Celkem sedmdesát pět procent lidí souhlasilo s tím, že pokud budeme dělat špatné věci, časem se nám to vrátí.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Až pětinu dotazovaných vedla situace kolem koronaviru také k úvahám o smyslu života na Zemi. Častější sklony k tomu měli kromě věřících ženy a lidé starší šedesáti let. Podle analytičky STEM/MARK, Gabriely Šamanové, je tento výzkum jedinečný právě tím, že se vůbec poprvé zabývá třeba i názory lidí na historii Země a přírody, na evoluční teorii a biblické stvoření. „Tyto výsledky zaujaly i mě. Jedna z otázek zněla: Pokud byste se dozvěděli, že má evoluční teorie z hlediska vědy trhliny, zajímalo by vás to? Sedm z deseti dotazovaných odpovědělo, že by se chtělo dozvědět více. Téměř dvě třetiny lidí se k evoluční teorii přiklánějí,“ uvedl svůj postřeh na tiskové konferenci zakladatel organizace Maranatha Radim Passer, který celý průzkum inicioval.

Věřit začínáme už v dětském věku

Z průzkumu vyšlo, že lidé si otázky kolem víry začínají uvědomovat už v dětství. „Myslím, že právě proto má školství hrát zásadní roli v edukaci o víře,” řekla na tiskové konferenci Hana Loderová, ředitelka Křesťanské střední školy, základní školy a mateřské školy Elijáš. „Musím říct, že duchovní otázky stojí v českém školství na okraji. Příliš se neřeší. Předkládají se informativní formou ve společenských předmětech jako dějepis nebo občanská výchova, osobně si ale myslím, že informace a duchovní otázky se tak trochu vylučují.

Dovolím si příměr. Bude-li vaším koníčkem třeba matematika a bude-li vám ji vysvětlovat člověk, který má jen povrchní matematické znalosti, nikdy se nestanete matematikem. Je velmi důležité mít zájem a prožitek. A ten většinou získáte právě na křesťanské škole,“ řekla.

Podle Loderové je o duchovní školy v posledních letech čím dál větší zájem. „Konkrétně v naší škole je dvou a půl až trojnásobný převis, když se k nám chtějí děti dostat, a to jak na základní, tak už i na střední škole. To hodně vypovídá o naší společnosti. Vysokoškolsky vzdělaní lidé chtějí, aby jejich děti vzdělávali křesťané. Chtějí, aby měly pojem o etických a morálních hodnotách, protože si uvědomují, že jsou ve společnosti na ústupu,“ dodala pro web Zítřek.cz Loderová.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...