Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Pavel trpí vzácnou nemocí. Teď si chce splnit svůj sportovní sen

Pavel Štolba je od dětství milovníkem sportu. I přesto, že bojuje s vzácnou chorobou, bez něj si svůj život nedokáže představit. Už 12 let hraje florbal na elektrickém vozíku za tým Jaguars Praha. Díky tomuto sportu zažil nemalé sportovní úspěchy a navštívil nová místa jak v Česku, tak i v zahraničí. Aby však mohl i nadále žít svůj sen a dál se aktivně věnoval hraní florbalu, potřebuje nový sportovní vozík, který si bez pomoci ostatních nemůže dovolit.

Foto: Pavel Štolba
Foto: Pavel Štolba

Třicetiletý Pavel Štolba se narodil v Příbrami. Už od malička se lišil od svého dvojčete. Například se učil déle chodit, jezdit na kole a nikdy se nenaučil bruslit. Když byl starší, při chůzi zakopával, a dokonce nepřenesl ani talíř s jídlem nebo sklenici s vodou. Rodiče s ním navštěvovali různé doktory, ale byli vždy uklidněni tím, že se to spraví, a jde jen o růstový problém.

Později začal Pavel hrát závodně fotbal, což ho velmi bavilo, protože byl od mala sportovní nadšenec. Po nějaké době ho ale začaly bolet paty z kopaček natolik, že musel s fotbalem skončit. V páté třídě absolvoval vyšetření v Praze a prognóza zněla, že by mohl do dvou let být na vozíku a do šesti let by z něj mohl být ležák. Přesnou diagnózu mu ale zjistili až v deváté třídě, kdy mu diagnostikovali vzácnou chorobu jménem Friedreichova ataxie.

I přes vážné zdravotní komplikace se Pavlovi naskytla na střední škole příležitost hrát florbal na elektrických vozících za tým Jaguars Praha. Tato hra ho bavila více, a tak u ní zůstal. Nyní je už 12 let členem týmu Jaguars Praha a člen širšího reprezentačního výběru. S týmem z osmi dohraných ligových sezon vyhrál pětkrát titul mistra ČR a jedno zlato z mezinárodního turnaje. Aby si mohl užívat další sportovní úspěchy a zážitky, musí si pořídit nový sportovní vozík.

Foto: Pavel Štolba
Pavel Štolba reprezentoval ČR na turnaji v roce 2013.
Foto: Pavel Štolba

„Bohužel můj vozík už není v dobrém technickém stavu a potřebuji pro sport nový. V tuto dobu používám pro hru vozík, který je se mnou skoro od začátku mé herní kariéry,“ sdělil Pavel. Nový vozík, který si vybral, je speciální sportovní vozík vyvinutý přímo pro Pavlův sport a jeho výhodami je to, že se vozík přímo vyrábí a upravuje podle vaší postavy a vašich potřeb. Pořizovací cena tohoto sportovního vozíku je 300 000,- Kč.

„Pro mě je sport v životě hodně důležitý, cítím se po něm lépe jak po fyzické, tak i psychické stránce. Rád bych se vrátil do užšího výběru naší reprezentace. Chci lidem v okolí dokázat, že mám na víc a k tomu by mi byl velmi nápomocen tento vozík. Rád bych si splnil tento sportovní sen, a proto vás chci touto cestou poprosit, zda byste mi mohli přispět jakoukoliv částkou a posunout mě blíž ke splnění,“ požádal Pavel o pomoc na veřejné internetové sbírce.

„Kdokoli, kdo má sportovní srdce, mou situaci určitě pochopí, a budu vám moc vděčný, když mi pomůžete opět nastartovat mou sportovní kariéru. Třeba vám pak pošlu pozdravy z reprezentačního turnaje!“ dodal na závěr.

Do konce sbírky zbývají 4 dny. Pokud i vy chcete přispět Pavlovi, navštivte tento odkaz.

Co je Friedrichova ataxie?

Friedreichova ataxie je vzácné dědičné onemocnění, které způsobuje progresivní poškození nervového systému a poruchy hybnosti. Obvykle začíná v dětství a vede k poruše svalové koordinace (tzv. ataxii), jež se časem zhoršuje. Každoročně se tato choroba projeví asi u jednoho ze 40-50 tisíc lidí.

U Friedreichovy ataxie dochází k degeneraci nervových vláken v míše a periferních nervech, která se postupně ztenčují. Důsledkem tohoto poškození jsou neobratné, nejisté pohyby a poruchy smyslů, zejména zraku a sluchu. 

Zdroj: Znesnaze21.cz, Rehabilitace.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...