Peter Pellegrini se omluvil za svou nedostatečnou znalost ústavy a uznal, že již není poslancem ani předsedou Národní rady. Přestože prezident Pellegrini v neděli naznačil, že volba nového předsedy parlamentu není na pořadu dne, dnes sám přiznal, že se nedokázal plně orientovat v ustanoveních ústavy a že jeho mandát jako poslance skončil.
Konkrétní část ústavy, která stanoví, že pokud se poslanec stane prezidentem, „od okamžiku zvolení přestává vykonávat svou dosavadní funkci,“ konzultoval prý i s ústavními právníky.
Peter Pellegrini přenechal výkon povinností předsedy parlamentu svému zástupci Petrovi Žigovi z Hlasu. To učinil prý ještě před druhým kolem prezidentských voleb. Žiga by měl vést Národní radu, dokud nebude zvolen nový předseda. Kdy k tomu dojde, zatím není jasné.
Kandidáty na tuto pozici jsou lidé, kteří získali největší počet preferenčních hlasů v parlamentních volbách po Pellegrinim. Mezi ně patří Richard Raši a Denisa Saková.
Lídři koalice se sejdou na koaliční radě ve středu. Svou pozici zde bude zastávat i SNS, která tvrdí, že se politická situace změnila po Pellegriniově vítězství. Ústavní právník František Pažitný ze Slovenské akademie věd uvádí, že výklad ustanovení ústavy, o němž hovořil Pellegrini, je poměrně jednoznačný. Diskuze o tom, zda Pellegrini automaticky ztratil i mandát zákonodárce, je podle něj spíše teoretická. Je však jisté, že Pellegrini již v parlamentu nemá žádnou pravomoc.
Koalice tak musí hledat nového předsedu Národní rady, i přesto, že Pellegrini tvrdí, že mají dostatek času. Po odchodu Pellegriniho z parlamentu by jej měl nahradit Dávid Demečko.
Zdroj: aktuality.sk