Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Petra Vančurová alias Petra LovelyHair otevřeně: O kyberšikaně a výhružkách, kuriózních spolupracích i kosmetických vychytávkách

Youtuberka a beauty blogerka Petra Vančurová působí na české influencerské scéně už jedenáct let. Čtyřikrát vyhrála cenu Czech Blog Awards a je také úspěšnou podnikatelkou. Na trh přivedla několik produktů pod vlastní značkou Petra LovelyHair a PLH Beauty a ve spolupráci s firmou Revolution London vytvořila paletky očních stínů. Petry život ale není plný jen šťastných momentů. Nerada vzpomíná zejména na období, kdy se musela vyrovnávat se ztrátou blízkých a současně čelit kyberšikaně a výhružkám, které ji přivedly až na policii a do advokátní kanceláře. V rozhovoru pro Zítřek se Petra rozpovídala o těžkém životním období, světě sociálních sítí, plánech do budoucna i osvědčených beauty vychytávkách.

Foto: Petra Vančurová/Petra LovelyHair
Foto: Petra Vančurová/Petra LovelyHair

Petro, už několik let patříte k předním českým blogerkám, potažmo influencerkám. Co podle vás stojí za vaším úspěchem?

To je velmi těžké zhodnotit ze svého pohledu, asi je to spíše otázka na mé sledující. Myslím si ale, že za každým úspěchem obecně stojí vytrvalost, pracovitost, houževnatost a také trocha štěstí a unikátního talentu, který v sobě každý nosíme. Úspěchu vlastně může docílit úplně každý, stačí na své cestě setrvat a překonat překážky. Mnoho lidí svého cíle nedosáhne jen proto, že to příliš brzy vzdají. Také bych řekla, že je důležité být sám sebou a upřímný. Jistě i osobnost, charakter nebo třeba smysl pro humor může být něco, co publikum přitáhne.

Jak se za těch 11 let svět sociálních sítí proměnil?

Úplně extrémně, dokonce bych řekla, že se otočil o 180 stupňů. Obsahu dříve nebylo tolik a nebyl většinou tak kvalitní jako dnes. V současné době je online tvůrců velké množství a každý si skutečně může vybrat přesně dle svého gusta. Před 11 lety u nás v ČR o kosmetice netočil vůbec nikdo. Vlastně jsem byla první, kdo s tím začal, takže to byl nepopsaný list a trh beauty youtuberů nás prvních několik let tvořilo pár. Mělo to své kouzlo, bylo to takové osobnější, čistší a kamarádštější. Tenkrát to byl pro většinu z nás skutečně jen koníček. V současné době je to spíše naopak. Je velká konkurence, trh je přesycený a hodně influencerů se sociálními sítěmi živí a o koníček se jedná už spíše zřídka. Velké množství tvůrců, konkurence, peníze a rozmach online světa během pandemie s sebou nese nejen více nekvalitního obsahu, ale častokrát i více negativních reakcí. Já mám však to obrovské štěstí, že moji sledující jsou se mnou už více než těch 10 let a v naprosté většině mě sledují dlouhodobě, takže se už známe, jsme virtuálními kamarády a ty reakce na videa či fotografie mám opravdu příjemné. Moc si toho vážím a jsem jim za to velmi vděčná.

Lidé si občas pletou upřímnost s neomaleností. Pod rouškou anonymity jsou schopni zejména na internetu napsat skutečně hrozné věci. Vy sama jste v roce 2016 bojovala s kyberšikanou. Co se přesně stalo?

Uf, to je na dlouhé vyprávění, ale pokusím se to shrnout ve zkratce, vzpomínám na to nerada. Rok 2016 pro mne nebyl příliš šťastný. Nejen, že zemřeli dva blízcí rodinní příslušníci, ale navíc se pak rozjela obrovská vlna hejtu a šikany na internetu, což v souběhu bylo opravdu dost náročné. Osobně se domnívám, že to bylo způsobeno i tím, že mě lidově řečeno „bylo všude plno“ a byla jsem nejvíce vidět. V té době jsem 3x po sobě vyhrála Blogerku roku (dnes Czech Social Awards), měla velmi úspěšnou značku kosmetických štětců a byl o mě enormní zájem. V některých chvílích jsem cítila i z některých kolegyň, že to nepřijímají zrovna s nadšením. Jak se říká, když jste o krok napřed, máte ostatní v zádech a občas se najde někdo, kdo vás do nich rád šťouchne. Jeden člověk dokonce založil celé webové stránky určené k pomlouvání mé osoby. Šířil tam naprosté nesmysly, překrucoval údaje a informace, obepisoval firmy, se kterými jsem spolupracovala, s úmyslem mě pomluvit a uškodit mi. Zároveň se také sdružovali na anonymních fórech určité skupinky lidí, kteří mne pomlouvali, chodili tam psát nenávistné komentáře a zprávy a dokonce nejednou se za mě i mého manžela na internetu někdo vydával. Také došlo k osobním výhružkám, bylo to vážně velmi nepříjemné. Celou situaci jsem byla nucena řešit s právníky a několikrát na policii. Nikomu bych to nepřála, ale nejvtipnější na tom celém je, že jsem se pak ještě dočetla, že jsem si to vymyslela, abych byla zajímavá. Můžu vám říci, že tak bujnou fantazii nemám. Ani ve snu by mne nenapadlo, co se jen díky blogování o kosmetice může strhnout.

Foto: Petra Vančurová/Petra LovelyHair
Foto: Petra Vančurová/Petra LovelyHair

Jakou nejkurióznější věc vám kdy kdo napsal?

Za těch 11 let jich bylo docela hodně. Někdy mě to pobavilo a jindy mi to bylo naopak dost nepříjemné. Vzpomínám si ale, že mi někdo psal, že moc rád poslouchá moje videa a můj hlas, že má velké psychické problémy a uklidňuje ho to. Na jednu stranu je to možná milé a jsem ráda, že jsou má videa k užitku, ale na druhou stranu mne to trochu vyděsilo. No a potom samozřejmě různá velmi barvitá hodnocení mého vzhledu, našeho vztahu s manželem atd., tam tedy občas fantazie některých komentujících také nezná hranic (smích).
Co se nabídek na spolupráce týče, tak nejkurióznější byly asi na recenzování vonného spreje na WC a pak na sexuální pomůcky pro ženy. Manžel byl z druhé nabídky nadšen a velmi zklamán, když jsem odmítla (smích).

Litovala jste někdy, že jste se stala známou influencerkou a poodhalila tak svůj život veřejnosti?

Taková chvíle nastala právě v tom roce 2016. Víte, já jsem jistě udělala plno chyb, nejsem stroj. Asi jsem se v některých situacích měla vyjádřit stručněji a jasněji, nebo možná vůbec, ale to bych nebyla já. Jsem přesvědčena o tom, že takovou vlnu hejtu jsem si nezasloužila ani náhodou a myslím si, že byla částečně způsobena i tím, že toho lidé o mně věděli příliš. Od té doby se snažím chránit si soukromí více, i když své sledující mám opravdu ráda a jsem si zcela jistá, že 99 % z nich jsou báječní lidé. Vím to, protože spolu často diskutujeme a jsme na stejné vlně. Avšak to 1 % lidí, kteří člověka sledují, jen aby mohli škodit, tu bohužel stále je, a tak si musím dávat větší pozor. Právě tito lidé totiž bývají zpravidla nejvíce slyšet. Jinak mi to ale pořád více dává, než bere a jsem nesmírně vděčná a šťastná za to, co jsem díky tomu mohla prožít. Je o co stát a mám zážitky na celý život.

Nedávno svět obletěla zpráva, že by mohl být Evropanům zrušen Instagram a Facebook. Co by to podle vás pro influencery znamenalo?

Asi to bude znít paradoxně, ale mě osobně ta představa docela pobavila. Umíte si představit ten klid? (smích) Vlastně se mi sebemrskačsky až líbilo, že by se to mohlo stát a utopisticky jsem si představovala, že by k sobě zase lidé měli blíže, více spolu komunikovali napřímo a měli by hlubší vztahy. Ale jak říkám, tohle už je v dnešní společnosti utopie a my se spíše musíme na sociální sítě adaptovat a naučit se s nimi správně pracovat, protože ten vývoj byl tak enormně rychlý, že náš mozek se tomu ještě nestihl přizpůsobit, a i z toho důvodu narůstá počet psychických onemocnění. Prakticky si ale myslím, že by vznikla jiná sociální síť, kam by se všichni přesunuli. Vlastně jedna obří už je a to je TikTok, takže v konečném důsledku by se toho asi ani moc nezměnilo. Lidé si navykli na dopamin, který jim sociální sítě poskytují a navíc společnosti Meta by unikly obrovské příjmy z reklam, které v Evropě inkasují.

Foto: Petra Vančurová/Petra LovelyHair
Foto: Petra Vančurová/Petra LovelyHair

Takže vy byste se tohoto kroku vůbec neobávala? Přece jenom máte na svém Instagramu přes 230 tisíc fanoušků, což je pořádné číslo.

Mě by to mrzelo hlavně z toho důvodu, že bych na spoustu lidí ztratila kontakt. V tomto jsou sociální sítě úžasné, můžete na nich najít spřízněné duše, kamarády, ale i spoustu inspirativního nebo zpravodajského obsahu, to já osobně nejvíce vyhledávám.

Nejste jen úspěšnou influencerkou, ale také podnikatelkou. Ve spolupráci s firmou Revolution London vznikly dvě paletky očních stínů Revolution by Petra a Revolution X Petra. Chystá se i třetí?

Třetí Petra paletka se zatím nechystá, ale čert samozřejmě nikdy nespí, takže něco se chystá (smích). Maličko si zahraji na tajemnou, protože o věcech dopředu nerada mluvím, abych je nezakřikla. Navíc v takovém procesu realizace nového projektu se může spousta věcí pokazit, ale jestli to vyjde, jak si všichni přejeme, věřím, že to bude něco báječného!

Na trh jste také uvedla několik produktů pod vlastní značkou Petra Lovelyhair a PLH Beauty. Mimo jiné umělé řasy, kosmetické štětce nebo porcelán. Přiznám se, že ten mě u beauty influencerky lehce překvapuje. Jak tento nápad vznikl?

Máte pravdu, je to trochu netradiční věc u beauty influencerky. Víte, já velmi ráda peču, už od malička, vlastně od nějakých 12 let a moc mě to baví a navíc, ačkoliv na to nevypadám, mám ráda sladké. Také s manželem bydlíme v malé staré jihočeské chaloupce, kde to miluji, a když tohle všechno sečtete, tak už to vlastně ani tak překvapivé není (smích). Chtěla jsem na trh uvést zase další kousek sebe. Miluji chvilky u kávy s doma upečeným moučníkem naservírovaným na tradičním květovaném porcelánu. Poté, co jsem nápad dostala, jsem ho konzultovala s pár lidmi, abych se ujistila, že nejsem úplně mimo, když se mi to líbí. I oni ale cítili, že se to ke mně a k mému životnímu stylu hodí. Slovo dalo slovo a karlovarský porcelán s kytičkami spatřil světlo světa. 🙂  Nechtěla jsem z toho udělat nějakou masovku, je to spíše řada pro fanoušky stejného stylu, který se líbí mně.

Foto: Petra Vančurová/Petra LovelyHair
Foto: Petra Vančurová/Petra LovelyHair

Plánujete uvést v blízké době na trh nějaký nový produkt?

To je velmi konkrétní otázka, na kterou si asi ještě chvíli nechám odpověď pro sebe, pokud se nebudete zlobit. Jak jsem už zmínila, jsem poměrně pracovitý člověk a neustále něco vymýšlím a chystám… 🙂  

Velkým tématem v oblasti krásy a kosmetiky je dlouhodobě testování na zvířatech. Jak vy sama na tuto problematiku nahlížíte?

Samozřejmě, že testování na zvířatech neschvaluji a rozhodně se stavím proti tomu. Avšak v Evropě se už jak kosmetika, tak jednotlivé složky poměrně dlouho netestují, je to dáno zákonem. Kosmetika se v EU netestuje od roku 2004, od roku 2009 se nesmí testovat ani jednotlivé složky a od roku 2013 je zakázán dovoz takové kosmetiky do EU. Lídři kosmetického trhu, jako je například společnost L’Oréal Paris, neustále pracují na zdokonalování alternativních testovacích metod. Vyvinuli mimo jiné i „umělou kůži”, na které své produkty testují. Osobně jsem v jejich laboratořích v Paříži byla a jejich metody in vitro viděla. V dnešní době právě tyto společnosti podléhají velmi přísným kontrolám a legislativě, a proto silně pochybuji, že by si vůbec někdo dovolil něco takového udělat. Podle mě jsou některé informace o testování trochu zavádějící a pramení občas i z neznalosti. Tlak veřejnosti na tuto problematiku je tak obrovský, že se sypou velké peníze do vývoje alternativních metod. Je však faktem, že se stále používají složky, které byly v minulosti, zejména v minulém století, otestovány. Tyto složky nemá smysl z INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredient) vyřazovat nebo snad opětovně testovat, což je také zakázáno, protože jejich toxikologické profily již známe. K testování však může docházet pro účely farmacie. Takové složky jsou pak v seznamu API (Active Pharmaceutical Ingredients) a v kosmetice se explicitně nesmí používat a i zde je třeba prokazatelně doložit spoustu náležitostí. Legislativa je v tomto směru extrémně přísná.

Jelikož se bavím s expertkou na kosmetiku, nemůžu se závěrem nezeptat na několik beauty tipů. Jak podle Petry LovelyHair vypadá správná péče o pleť?

Děkuji, to jste mě potěšila, já se stále považuji spíše za nadšence s relativně velkým přehledem než za experta. 🙂 Velmi důležitý krok, na který lidé občas zapomínají, je důkladné čistění pleti. Po celém dni, i pokud nemáme makeup, je třeba pleť vyčistit a poté tonizovat! To je také krok, který spousta lidí vynechá. Tonikum především vyrovná pH pleti a je tedy velmi důležité. Poté by mělo následovat sérum a krém dle typu pleti. Hydratací nezkazíte nikdy nic, a jak ráda říkám, největším přítelem vrásek a neduhů je sucho, hydratace je základ.

Foto: Petra Vančurová/Petra LovelyHair
Foto: Petra Vančurová/Petra LovelyHair

Na které kosmetické produkty nedáte vy sama dopustit?

To by byl seznam o délce dalšího rozhovoru (smích). Já stále něco zkouším a testuji, ale mám i své stálice. Vždy mám po ruce sérum s kyselinou hyaluronovou a výživný hydratační krém. Stejně tak nedám ránu bez balzámu na rty. V poslední době si ujíždím i na dalších aktivních ingrediencích jako jsou například retinoidy, niacinamid nebo vitamín E. Co se týče dekorativní kosmetiky, nesmí chybět lehčí hydratační makeup a krycí korektor a pak samozřejmě neutrální oční stíny a rtěnka. Také miluji výrazné řasy.

Poradíte našim čtenářům nějaké osvědčené beauty vychytávky, které jste i vy zařadila do svého života? 🙂

Já bych určitě doporučila nezanedbávat péči o pleť, to sice není vychytávka, ale je to stavební kámen i pro dekorativní kosmetiku a pěkný makeup. Já osobně ujíždím na plátýnkových hydratačních maskách, dokážou s pletí opravdu divy a ten rozdíl, pokud je používáte pravidelně, je skutečně znát. Skvělá věc je také trvalá na řasy, občas si ji dělám sama doma. Mám na to takovou malou sadu, kterou seženete online, a skutečně to velmi rozjasní a otevře pohled. Pokud nechcete trvalou, doporučuji pořídit kulmu na řasy. Kleštičky jsou také možnost, ale často s nimi řasy můžete polámat. Mně osobně ani tak dobře nefungují. Co se týče vlasů, ráda nechám působit regenerační masku déle, než je uvedeno a dávám přes ni igelitový sáček a ručník, teplem je regenerace intenzivnější. Vůbec nejlepší vychytávkou je ale dobré naladění, kvalitní strava, spánek a mít fajn lidi ve svém okolí. Kosmetika je skvělá věc a moc mě baví, ale spokojenost udělá nejvíc, a tak bych všem čtenářům přála v životě hlavně to!

Mockrát děkuji za rozhovor.

Já také děkuji, velmi si toho vážím! 🙂

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...