V mrazivých horách přežili 72 dní
Mezi známá letecká neštěstí patří havárie ze 13. října 1972, při které se uruguayské letadlo, mířící do Chile, v nepříznivém počasí zřítilo v Andách. Na palubě bylo celkem 45 lidí včetně uruguayského ragbyového týmu. Při nehodě zahynulo 12 cestujících, 17 dalších zemřelo na zranění a udušení v důsledku laviny, ke které došlo o několik dní později. Na to, aby v drsných podmínkách a s minimálními zásobami nezemřeli všichni, byli nuceni své mrtvé kamarády jíst.
To, že je tato situace dohnala ke kanibalismu, berou jako nezbytnou součást přežití, které nelitují. „V jistém smyslu byli naši přátelé jedni z prvních dárců orgánů na světě – pomáhali nás živit a drželi naživu,“ uvedl podnikatel Ramon Sabella. „Samozřejmě, že představa jíst lidské maso byla hrozná, odporná,“ řekl Sabella pro Times. „Bylo těžké to dát do úst. Ale zvykli jsme si.“
Tehdejší student medicíny, Roberto Canessa, který navrhl, aby k přežití jedli těla zesnulých, uvedl, že rozhodnutí, které učinili, bylo obzvláště ponuré, protože těla patřila jejich spoluhráčům a přátelům. „Mým jediným problémem bylo, že to byla těla mých přátel,“ řekl. „Musel jsem jít později za jejich rodinami, abych to vysvětlil.“
‚Alive‘ survivors of Andes plane crash say they don’t regret resorting to CANNIBALISM https://t.co/0dcI7FHIn1 pic.twitter.com/eWnKLtC4p1
— Daily Mail Online (@MailOnline) October 16, 2022
Canessa, který použil sklo k řezání masa, řekl, že se trochu utěšoval vědomím, že by byl v pořádku, kdyby ostatní použili jeho tělo, aby je krmili, kdyby místo toho zahynul. „Slíbili jsme si, že pokud jeden z nás zemře, ostatní budou povinni sníst jeho tělo,“ dodal.
Po téměř dvou měsících v horách pozůstalí ztratili veškerou naději na záchranu, a tak se Canessa a Fernando Parrado rozhodli vyrazit a najít pomoc. Museli projít Andami doufaje, že narazí na civilizaci, což se jim zázrakem povedlo. Následně byla provedena vícedenní záchrana helikoptérou, která zachránila zbytek přeživších, z nichž mnozí ztratili polovinu své tělesné hmotnosti.
Všichni přeživší i po 50 letech pokračují ve sdílení svého příběhu o přežití, který byl zpracován do knižní i filmové podoby. Netflix připravuje i dokument.
Zdroj: Dailymail.co.uk
