Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii stále roste. Zraněných je tisíce, na sociálních sítích koluje video se zřícením budovy

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes nad ránem zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 1200. V samotném Turecku je mrtvých 912, řekl prezident Recep Tayyip Erdogan. Uvedl také, že šlo o nejsilnější zemětřesení od roku 1939 a že zranění utrpělo skoro 5400 lidí. V Sýrii si katastrofa podle aktualizované bilance vyžádala více než 320 lidských životů, dalších zhruba 1000 lidí je zraněných.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Erdogan upozornil, že nedokáže říct, na jakém počtu se celková bilance zastaví a jak dlouho záchranné akce potrvají. Více než 2800 budov se zřítilo, dodal prezident. Poradce syrského ministra podle státní agentury SANA řekl, že mrtvých je v Sýrii 326 a zraněných 1042. Agentura Reuters informovala, že údaje v syrských státních médií se zřejmě týkají pouze oblastí pod kontrolou vlády v Damašku. V Sýrii zuří už skoro 12 let občanská válka.

V Turecku a Sýrii pátrají v troskách budov zřícených po zemětřesení

Záchranářské týmy i běžní lidé pátrají v troskách stovek zřícených domů po přeživších i obětech ničivého zemětřesení, které dnes nad ránem zasáhlo oblast hranice mezi Tureckem a Sýrií. O život přišlo přes 1200 lidí, zraněných jsou tisíce. A bilance mrtvých roste s tím, jak záchranáři pod kusy betonu a železnými konstrukcemi nacházejí další zavalené. Podle odborníků jde o jedno z nejsilnějších zemětřesení, jaké Turecko od začátku měření zasáhlo.

Na obou stranách hranice otřesy, které dosáhly síly 7,8 stupně, vytrhly lidi ze spánku. Přišly ještě před rozedněním o chladné noci, během které pršelo a sněžilo. V příštích dnech se má ještě ochladit, v Gaziantepu má být v úterý minus šest stupňů, což pátrací operace zkomplikuje.

„Za 40 let, co jsem na světě, si nic takového nepamatuju,“ řekl agentuře Erdem z Gaziantepu. Uvedl, že lidé běželi do aut a snažili se jet na otevřená prostranství. V tomto městě zemětřesení poškodilo historickou pevnost, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Zřítily se i části mešity ze 17. století, která stojí vedle pevnosti.

„Houpali jsme se jako v kolébce,“ popsala zemětřesení jistá žena v Diyarbakiru. „Bylo nás doma devět, dva moji synové jsou stále v suti, čekám na ně,“ řekla v sanitce nedaleko hromady, která zbyla ze sedmipatrového bytového domu. Měla zlomenou ruku a rány v obličeji. Jinde v tomto městě jeřáby a záchranné týmy vytahovaly lidi z na sebe namačkaných podlaží bytového komplexu. U zřícené jedenáctipatrové budovy záchranáři požádali lidi, aby byli potichu, aby případně uslyšeli volání zasypaných. Stovky záchranářů i dobrovolníků v Diyarbakiru vytvořily lidský řetěz u hromady trosek a podávaly si úlomky betonu a zdemolované vybavení domácností, zatímco nedaleko nich bagry odklízely kusy stavebního materiálu. Lidi vyproštěné ze sutin záchranáři opatrně poutali na nosítka a odnášeli na ulici, kde je nakládali do sanitek.

Zřícení budovy několik hodin po silném zemětřesení

Lidé na sociálních sítích sdílejí video ze Şanliurfy, které zachycuje okamžik, kdy se zřítil šestipatrový dům. Student žurnalistiky z turecké Adany vypověděl, že u místa, kde bydlí, se zřítily tři budovy. Vypověděl také, jak pod troskami slyšel člověka, který naříkal, že „už mu docházejí síly“, zatímco se k němu snažili dostat záchranáři.

Pro ty, kdo přišli o domov, se otevřely mešity jako dočasné útočiště, kde se v teplotách blízkým bodu mrazu mohou ohřát. Turecká armáda zřídila letecký koridor pro dopravu pátracích a záchranných týmů. „Zmobilizovali jsme naše letadla, aby do oblasti zemětřesení dopravila zdravotníky a další pátrací a záchranné týmy a jejich vozidla,“ citovala agentura Reuters tureckého ministra obrany Hulusiho Akara.

Lidé v Sýrii vybíhaly do ulic, v Damašku se otřásaly budovy

V Sýrii, zdevastované téměř dvanáct let trvající občanskou válkou, zemětřesení postihlo i oblasti ovládané opozičními silami. V těchto regionech často v nuzných podmínkách žijí čtyři miliony lidí, které konflikt vyhnal z domova. I za normálního stavu je tam špatně dostupná zdravotní péče a nyní záchranáři říkají, že nemocnice praskají ve švech. Ráid Sálih, šéf organizace Bílé helmy, která pomáhá v opozicí ovládaných oblastech, řekl, že na některých místech se zřítily celé čtvrti.

V Damašku se otřásaly budovy a mnoho lidí vyšlo ve strachu do ulic. Ve městě Halab (Aleppo), zničeném v občanské válce, zástupci zdravotnických úřadů uvedli, že zranění přicházejí ve vlnách. Syrská státní televize vysílala záběry záchranářů pátrajících po zavalených lidech v hustém dešti. V severosyrském městě Azáz, ovládaném povstalci, záchranář z poničené budovy vynesl malé dítě, ale jinde zpod trosek, které vyzdvihl jeřáb, odnášeli tělo mrtvého člověka zabalené v prostěradle.

Také obyvatelé libanonského Bejrútu a Tripolisu vybíhali do ulic, protože měli strach, že se na ně zřítí jejich domy. Otřesy byly cítit i na Kypru a v dalších zemích v této části Středomoří.

Zdroj: ČTK

Může se Vám líbít

Sticky Post

Rozsáhlé deště způsobily masivní záplavy v provincii Guangdong v Číně, kvůli nimž musely být evakuováno stovky tisíc lidí. Počet mrtvých stále stoupá a materiální...

Sticky Post

Ruské údery zasáhly Dněpr i město Synelnykove, přičemž devět lidí, včetně tří dětí, přišlo o život. Současně ukrajinská obrana sestřelila ruský strategický bombardér.

Sticky Post

Hledání po nezvěstných pokračuje poté, co se část budovy zřítila a způsobila záplavy u elektrárny Enel poblíž Boloně.

Sticky Post

Tragická událost zasáhla východní Nĕmecko nedaleko Lipska, kde se autobus FlixBus převrátil na dálnici A9, přičemž nejménĕ pĕt osob zahynulo a další utrpĕly zranĕní.

Influenceři

Několik let byla situace na trhu sociálních sítí poměrně klidná. Velcí hráči si rozdělili trhy a dlouho se neobjevil někdo, kdo by měl ambici...

Ostatní sporty

MMA zápasník Jiří Procházka nastoupí za pár dní proti brazilskému soupeři Alexu Pereirovi. Při rozhovoru s médii se postaral o senzaci, která se rázem...

Ukrajina

Ruská armáda se opět vrací k taktice lidských vln, kdy jsou do boje vysíláni vojáci, kteří nejsou dostatečně vycvičení a ozbrojení, navíc nemají podporu...

Sticky Post

Populární americký herec Matthew McConaughey varoval syna před sociálními sítěmi. Dva roky ho poučoval o nástrahách, než mu dovolil vstoupit do digitálního světa.

Sticky Post

S filmovou senzací o panence Barbie se objevily weby, kde si můžete vytvořit svou barbie podobiznu a zjistit tak, jak byste vypadali jako panenka...

Politika

Amerika má 5, Česko 2, Slovensko 3 a Rusko jednoho. A Švýcarsko má hned 29. Řeč je o exprezidentech.

Společnost

Abnormálně silné bouře zasáhly Chorvatsko, Bosnu a Slovinsko. Vyžádaly si životy nejméně 6 lidí. V Chorvatsku bouře udeřily v oblasti blízko hlavního města Záhřeb...

Celebrity

Snad každý z nás zná někoho, kdo umřel na rakovinu. Rodiče, prarodiče, přátelé… Herec Jaroslav Dušek na toto téma přednesl před několika dny svéráznou...