Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Počet sebevražd a depresí u dětí stoupá, až teď vidíme následky pandemie

Úzkosti, sebepoškozování, agrese, závislosti a fobie, na extrémní nárůst psychických poruch u dětí upozorňují odborníci. Učitelé a školy již bijí na poplach. Až nyní se ukazuje, jak na děti působila pandemie a související opatření.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Během epidemie byly děti opomíjenou skupinou. Výzkum PAQ Research dokumentoval mimo jiné výskyt špatných nálad, problémy se spánkem a pocity úzkosti.

Narůstají sebevražedné tendence

Z údajů Národního ústavu duševního zdraví a ze strany krizových linek došlo až k trojnásobnému nárůstu počtu dětí, které vyhledávají pomoc. Stejně tak se navýšil počet depresivních poruch, sebevražedných tendencí a bohužel i dokonané sebevraždy dětí.

„V tuhle chvíli jsme nejvíce zasaženi konkrétními případy dětí, které zemřít nemusely a přistoupily k tomuto aktu zoufalství,“ uvádí speciální pedagožka Klára Šimáčková Laurenčíková, jež vede Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Duševní zdraví versus izolace

Distanční výuka je výrazným faktorem, který negativně dopadá na děti. Ať už na děti pocházející ze stabilních rodin nebo spíše na ty, které jsou v rodinách, kde se vyskytuje například násilí, výpadky příjmů, zanedbávání péče atd.

„Došlo k trojnásobnému nárůstu počtu dětí, které vyhledávají odbornou pomoc kvůli depresivním stavům, sebepoškozování i sebevražedným myšlenkám,” uvádí dále Laurenčíková.

Je to problém několika příčin, jako je stabilita v rodině, ztráta kontaktu s vrstevníky a podpora ze strany školy. Přes 20 tisíc dětí v ČR žije v nevyhovujícím bydlení a každé 10. dítě zažívá doma násilí, což pandemie a další opatření ještě zesílily. Česká republika patří mezi země, které měly v důsledku epidemie koronaviru zavřené školy skoro nejdéle v celé Evropě.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Taktéž byly postupně omezeny nebo plně zakázány volnočasové aktivity. Omezení pohybu a setkávání osob znemožnily sociální kontakty dětí i dospělých. Vliv izolace na rozvoj jedince a osobnosti a její zásadně negativní důsledky byly dokumentovány mnoha studiemi.

„Školy teď intenzivně hledají pomoc. Celou dobu jsme se snažili bít na poplach,” říká předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková.

Zdroje dat:
TNCZ, Aktuálně.cz, NUDZ, iDnes.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...