Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Podivná videa se objevila na YouTube kanálech Justina Biebera, Harryho Stylese, Ariany Grande a mnoha dalších. Jejich účty napadli hackeři

Mohutný útok na své kanály na YouTube zažila tento týden řada světoznámých pěveckých celebrit. Fanoušci Justina Biebera, Weeknda, Kanye Westa a řady dalších nevěřili vlastním očím, když si chtěli na YouTube pustit své oblíbené písničky. Místo nich je na obrazovce překvapil podivný postarší chlapík s kšiltovkou a španělkou obrácenou naopak pokoušející se o zpěv. A nezůstalo jen u tohoto videa.

Zdroj: jan kranendonk / Shutterstock.com
Harry Styles z chlapecké skupiny One Direction, zdroj: jan kranendonk / Shutterstock.com

Výjevy jako z filmů Davida Lynche se objevily například na kanálech zpěvačky Taylor Swift, rappera Drakea a Eminema. Ušetřen nezůstal ani účet Michaela Jacksona. Videoklipy známých umělců byly z účtů odstraněny a místo nich neoprávněně nahrána bizarní videa. Jedno z nich neslo název „Justin Bieber – Free Paco Sanz (ft. Will Smith, Chris Rock, Skinny flex & Los Pelaos).” Šlo nejspíš o clickbait, kterým chtěli útočníci využít popularitu nedávné “fackovací” scény ze slavnostního udílení Oscarů.

Postupem času se videa začala objevovat i na dalších YouTube kanálech. Na účtu Harryho Stylese se objevila nahrávka, na níž byla zachycena skupina mladých mužů v mikinách s kapucí s nápisem „speed“, tančící na upravenou verzi písně „Hit the Road Jack.“ Podle serveru Business Insider byla videa online téměř hodinu, než byla z kanálů odstraněna.

Některé fanoušky videa pobavila, druzí byli zděšení

Zatímco YouTube se k celé záležitosti nevyjádřil, partnerská společnost Vevo, která se zabývá hudebními videoklipy, vydala k incidentu prohlášení. „Některá videa byla dnes přímo nahrána na menší počet kanálů umělců Vevo neoprávněným zdrojem. Všechna tato neoprávněně nahraná videa byla společností Vevo odstraněna. Zdroj neměl přístup k žádnému již existujícímu obsahu.” Společnost Vevo také uvedla, že kanály umělců byly zabezpečeny, v rámci osvědčených postupů ale provedla revizi svých bezpečnostních systémů.

Některé sledující nevšední podívaná pobavila a neodpustili si ironický komentář: „Naštěstí se nezaměřují na lidi s talentem”, jiní byli šokováni: „To je šílené, jak někdo může během minuty zničit vaši několikaletou tvrdou práci.”

Hackery inspiroval k útoku profesionální podvodník

K odpovědnosti za napadení účtů se přihlásil majitel twitterového účtu @lospelaosbro, který na svém profilu vybízel fanoušky, aby posílali návrhy na to, koho hacknout příště. Identita účtu na Twitteru je neznámá, založen byl teprve nedávno a během několika dní nasbíral přes 9700 sledujících. Profil obsahoval fotografie, na kterých je podle všeho Paco Sanz.

Videa nejspíš pochází z dílny satirického hnutí “Free Paco Sanz” a vznikla na podporu 51letého Španěla, který na jednom z videí vystupuje se zmiňovanou kytarou. Známý podvodník Sanz, který nejspíš nemá s hackerskými útoky nic společného, si v současnosti odpykává dvouletý trest za zpronevěru.

Bývalému pracovníkovi ostrahy z Valencie byl v roce 2009 diagnostikován Cowdenův syndrom, onemocnění charakteristické výskytem nezhoubných nádorů, které není životu nebezpečné. Sanz navíc trpí alopecií, využil proto své image bez vlasů a v televizním vystoupení tvrdil, že je nevyléčitelně nemocný a potřebuje peníze na nákladnou léčbu. Od důvěřivých dárců získal celkem 350 tisíc eur. Soud mu nakonec uložil náhradu škody pouze ve výši 37 tisíc eur.

Jak se podařilo hackerům do účtů nabourat?

Podle expertů na kyberbezpečnost byla zřejmě hacknuta služba třetí strany, kterou celebrity používají ke správě svých sociálních sítí. Další možností je, že zaměstnanec YouTube, který má přístup k uživatelským účtům, byl sám napaden a hackeři využili tento přístup ke zveřejňování videí.

Zdroje dat:
Mail Online, New Your Post, Wikipedia

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...