Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Pojištění domácích mazlíčků: Zbytečný výdaj, nebo cesta, jak nesklouznout do finančních problémů?

Uzavíráme ve velkém pojistky na domy, auta, sebe samé. V případě domácích mazlíčků ale ve srovnání se západní Evropou nebo Skandinávií zaostáváme. V České republice mají pojištění pouze dvě procenta z nich. Hůře je na tom Slovensko s Polskem, kde se číslo blíží nule. Zcela opačná je situace ve Švédsku a Velké Británii, kde má pojištění 55–70 % domácích zvířat. ČTK to uvedl Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv je Česko národem pejskařů, což dokládá skutečnost, že v tuzemsku žije přes dva miliony psů a přes jeden milion koček, na počtu uzavřených pojistek to příliš vidět není. Náklady na zdravotní péči o psa nebo kočku (očkování, odčervení, antiparazitické obojky, preventivní prohlídky, zubní hygiena atd.) přitom běžně mohou za celý život zvířete šplhat do stovek tisíc korun. Budete-li patřit mezi šťastlivce, co mají doma zdravé jedince, budou se výdaje pohybovat v řádech tisíců korun ročně. V opačném případě to může být mezi 5 000 až 20 000 korunami.

„Mezi majiteli panuje naprosto mylná představa, že největší náklady jsou v případě úrazů, ale není tomu tak. Často se do úrovní nad 50.000 korun vyšplhají i dermatologické nebo gastro potíže,“ upozorňuje Moravec. Náročné jsou podle něj také ortopedické operace, léčba rakoviny či jakákoliv léčba, jež vyžaduje diagnostiku magnetickou rezonancí nebo sérií specializovaných laboratorních vyšetření.

Zdroj: Shutterstock
Zlatý retrívr ve veterinární ordinaci
Zdroj: Shutterstock

Neočekávané výdaje za veterinární péči tak mohou způsobit nemalé finanční problémy. S případy, kdy majitel domácího mazlíčka, kterého postihla nečekaná nemoc nebo utrpěl úraz, nemá na zaplacení veterinárního zákroku, se veterináři setkávají denně.

„Je až s podivem, kolikrát denně musím řešit s majiteli domácích mazlíčků překvapení nad cenou veterinárního zákroku,“ popisuje veterinární lékař Michal Dašek z pražské kliniky Fénix a dodává, že „pokud takový klient nemá pojištění a náklady na nezbytnou péči by zamávaly s rodinným rozpočtem, musíme mu nabídnout levnější řešení nebo splátkový kalendář, kdy ani jedna z variant už není ideální.“

Výjimkou podle něj nejsou ani případy, kdy lidé přemýšlí o ekonomické eutanazii, tedy uspání zvířete z důvodu nedostatku peněz na léčbu. Pokud však není zvíře nevyléčitelně nemocné, Dušek tento krok striktně odmítá.

Zdroj: Shutterstock
Ustaraná žena při pohledu na fakturu
Zdroj: Shutterstock

Podle veterinářů se veterinární léčba může zdát některým klientům drahá, avšak většina peněz jde dle nich na léky, materiál či amortizaci diagnostických přístrojů. Pojištění domácích mazlíčků tak může být cestou, jak se vyhnout nečekaným výdajům. Ještě před lety bychom přitom pojišťovny, které tuto službu nabízí, lupou pohledali, stejně tak jako majitele, které o ni mají zájem. Dnes je ale vše jinak a rostoucí trend predikují i experti. Podle nich a tuzemských statistik začínají výhody pojištění objevovat především ženy. Pojištění domácího mazlíčka dnes nabízí například PetExpert ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou, Colonnade Insurance S.A., Slavia pojišťovna, Generali Česká pojišťovna, Halali, jež se specializuje na psy nebo Česká podnikatelská pojišťovna, která nabízí pojištění nákladů na veterinární léčbu psa, kočky či dokonce fretky.

Zdroj: Shutterstock
Veterinář odebírá kočce vzorek krve
Zdroj: Shutterstock

Úskalí aneb na co si dávat pozor

Jak je tomu i u jiných pojištění, i v případě domácích mazlíčků existují pochopitelně výjimky, které jsou často uvedeny drobným písmem pod čarou a my jim proto přikládáme menší váhu, než bychom měli. Právo na pojistné plnění obvykle nevzniká v případě, trpí-li zvíře chronickým onemocněním, vrozeným a vývojovým onemocněním včetně dědičné zátěže nebo pokud dojde ke škodné události aktivní účasti na závodech a sportovních akcích či během příprav na ně (řadí se sem i výstavy). Pojištění se rovněž nevztahuje na preventivní veterinární prohlídky, kosmetické zákroky, očkování či čipování.

Jak jste na tom vy? Máte uzavřené pojištění na svého mazlíčka, nebo ho považujete za zbytečný výdaj? Případně vám již účet za veterináře v minulosti zamával s rodinným rozpočtem? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroje dat:
ČTK, Lukáš Pololáník, dtest.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...