Ačkoliv je Česko národem pejskařů, což dokládá skutečnost, že v tuzemsku žije přes dva miliony psů a přes jeden milion koček, na počtu uzavřených pojistek to příliš vidět není. Náklady na zdravotní péči o psa nebo kočku (očkování, odčervení, antiparazitické obojky, preventivní prohlídky, zubní hygiena atd.) přitom běžně mohou za celý život zvířete šplhat do stovek tisíc korun. Budete-li patřit mezi šťastlivce, co mají doma zdravé jedince, budou se výdaje pohybovat v řádech tisíců korun ročně. V opačném případě to může být mezi 5 000 až 20 000 korunami.
„Mezi majiteli panuje naprosto mylná představa, že největší náklady jsou v případě úrazů, ale není tomu tak. Často se do úrovní nad 50.000 korun vyšplhají i dermatologické nebo gastro potíže,“ upozorňuje Moravec. Náročné jsou podle něj také ortopedické operace, léčba rakoviny či jakákoliv léčba, jež vyžaduje diagnostiku magnetickou rezonancí nebo sérií specializovaných laboratorních vyšetření.

Zdroj: Shutterstock
Neočekávané výdaje za veterinární péči tak mohou způsobit nemalé finanční problémy. S případy, kdy majitel domácího mazlíčka, kterého postihla nečekaná nemoc nebo utrpěl úraz, nemá na zaplacení veterinárního zákroku, se veterináři setkávají denně.
„Je až s podivem, kolikrát denně musím řešit s majiteli domácích mazlíčků překvapení nad cenou veterinárního zákroku,“ popisuje veterinární lékař Michal Dašek z pražské kliniky Fénix a dodává, že „pokud takový klient nemá pojištění a náklady na nezbytnou péči by zamávaly s rodinným rozpočtem, musíme mu nabídnout levnější řešení nebo splátkový kalendář, kdy ani jedna z variant už není ideální.“
Výjimkou podle něj nejsou ani případy, kdy lidé přemýšlí o ekonomické eutanazii, tedy uspání zvířete z důvodu nedostatku peněz na léčbu. Pokud však není zvíře nevyléčitelně nemocné, Dušek tento krok striktně odmítá.

Zdroj: Shutterstock
Podle veterinářů se veterinární léčba může zdát některým klientům drahá, avšak většina peněz jde dle nich na léky, materiál či amortizaci diagnostických přístrojů. Pojištění domácích mazlíčků tak může být cestou, jak se vyhnout nečekaným výdajům. Ještě před lety bychom přitom pojišťovny, které tuto službu nabízí, lupou pohledali, stejně tak jako majitele, které o ni mají zájem. Dnes je ale vše jinak a rostoucí trend predikují i experti. Podle nich a tuzemských statistik začínají výhody pojištění objevovat především ženy. Pojištění domácího mazlíčka dnes nabízí například PetExpert ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou, Colonnade Insurance S.A., Slavia pojišťovna, Generali Česká pojišťovna, Halali, jež se specializuje na psy nebo Česká podnikatelská pojišťovna, která nabízí pojištění nákladů na veterinární léčbu psa, kočky či dokonce fretky.

Zdroj: Shutterstock
Úskalí aneb na co si dávat pozor
Jak je tomu i u jiných pojištění, i v případě domácích mazlíčků existují pochopitelně výjimky, které jsou často uvedeny drobným písmem pod čarou a my jim proto přikládáme menší váhu, než bychom měli. Právo na pojistné plnění obvykle nevzniká v případě, trpí-li zvíře chronickým onemocněním, vrozeným a vývojovým onemocněním včetně dědičné zátěže nebo pokud dojde ke škodné události aktivní účasti na závodech a sportovních akcích či během příprav na ně (řadí se sem i výstavy). Pojištění se rovněž nevztahuje na preventivní veterinární prohlídky, kosmetické zákroky, očkování či čipování.
Jak jste na tom vy? Máte uzavřené pojištění na svého mazlíčka, nebo ho považujete za zbytečný výdaj? Případně vám již účet za veterináře v minulosti zamával s rodinným rozpočtem? Dejte nám vědět do komentářů.
Zdroje dat:
ČTK, Lukáš Pololáník, dtest.cz
