Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Popraskané rty, suchá kůže. Jak pečovat o pleť v zimě?

Střídání teplot, ostrý vítr, jehličky sněhu, nepříjemný déšť a přetopené místnosti, to vše dává pleti pořádně zabrat. Ztrácí svoji přirozenou ochrannou funkci, hydrataci, jasnost a pružnost. Díky pravidelné péči jí ale tyto vlastnosti opět navrátíte. Jak na to?

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Výživa a ochrana před UV zářením

V zimním obdobím byste měli investovat do kvalitní kosmetiky, která pleť chrání a dodává jí potřebné živiny a hydrataci. Pleťový krém by měl obsahovat také ochranu před UV zářením, a to i tehdy, kdy je slunce schované za mraky. Pokud naopak vyrážíte na zimní dovolenou do hor, ochranný faktor by měl být co nejvyšší, pořiďte si proto pleťový krém a tyčinku na rty určené speciálně na opalování.

Používejte spíše hutnější a matnější krémy s vyšším podílem lipidů, které pokožku přirozeně „promastí“. Funkce mazových žláz je totiž v zimním období kvůli výkyvům teplot a mrazům značně omezená, což nechává pleť podrážděnou, napnutou a vysušenou. Sáhněte nejlépe po krémech na bázi vody s oleji, případně si pořiďte pleťové máslo či pleťový olej.

Nebojte se hydratace

Možná jste někdy slyšeli, že v zimě byste neměli používat hydratační kosmetiku, protože voda obsažená v těchto přípravcích na pleti zamrzá. To je ale podle odborníků mýtus. Nedostatečně hydratovaná pleť naopak nemůže plnit svou ochrannou funkci, hůře se regeneruje, je suchá nebo naopak nadměrně promaštěná, podrážděná a snadněji se zaněcuje.

Pokud trpíte suchou pletí, můžete do klasického hydratačního krému přidat kapku rostlinného pleťového oleje (například arganového, pupalkového, jojobového, makového nebo hroznového), který pokryje vnější vrstvu kůže, a chrání ji tak před nepříznivými vlivy. Pokožka díky olejům také rychleji regeneruje.

Čistěte pravidelně, ale šetrně

O pleť se v zimě starejte co nejšetrněji (což ostatně platí i pro zbytek roku). Nepoužívejte vysušující pleťové gely, mýdla či peelingy a nedrhněte ji pleťovými tamponky a ručníkem. Pro odlíčení používejte odličovací oleje nebo odličovací mléka a následně pleť osvěžte pleťovou vodou.

Dopřejte si také pravidelnou pleťovou masku s vitamíny a vyživujícími složkami. Zralá pleť ocení při denní péči také pleťové sérum. Pleť bude zářivější, pružnější a lépe snese vystavení nepříznivému počasí.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Myslete na rty a na ruce

Během zimy věnujte zvýšenou pozornost také péči o rty a pokožku rukou. Pořiďte si kvalitní balzám na rty s ochranou proti UV záření. Na noc rty přetřete také kapkou pleťového oleje, který je příjemně zvláční.

Pokožka rukou je vystavena nadměrné zátěži nejen kvůli měnícím se teplotám, ale také kvůli častému mytí a dezinfikování. Pravidelně je proto krémujte kvalitním krémem na ruce a nehty. Výbornou složkou je extrakt z měsíčku lékařského, bambucké máslo nebo rostlinné oleje. Jednou za týden si dopřejte masku na ruce – naneste silnou vrstvu krému smíchaného s pleťovým olejem a ruce na noc zabalte do bavlněných rukavic. Také přes den ruce chraňte nošením rukavic.

Zdravé pleti prospívá nejen pravidelná péče a kvalitní kosmetika, ale také péče zevnitř. Snažte se dodávat tělu co nejvíce tekutin – zejména čistou vodu nebo bylinkové čaje. Vyhněte se pokud možno alkoholu nebo kávě a černému čaji, které organismus naopak dehydratují.

Zdroje dat:
healthline, econea blog

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...