„Byli jsme zklamaní a šokovaní, když jsme nedávno viděli jizvy popsané jako známky hanby. Mít jizvu není nic, za co by se měl člověk stydět. Mnoho lidí může během života přijít k jizvám z různých důvodů,“ prohlásil tým Changing Faces.
„Je hanebné, že jako společnost stále udržujeme mýtus, že s viditelnými rozdíly, jako jsou jizvy, je něco špatně, že se jedná o něco problematického. Na slovech záleží. Doufáme, že jako inkluzivní organizace se poučíte více o tom, jak zastupovat ty, kteří žijí s viditelnými rozdíly,“ pokračuje vyjádření organizace na chybu v pořadu.
Moderátorka se jménem Only Connect omluvila
Po řadě negativních reakcí se moderátorka pořadu Victoria Coren Mitchell rozhodla jménem pořadu Only Connect k veřejné omluvě na Twitteru za volbu slov autorů textu v kvízu „Je skvělé, že Victoria začala na sociálních sítích rychle řešit, co se stalo a uznala, že to byla chyba. Ovšem nevedeme kampaň za omluvy. Chceme, aby s námi spolupracovali a lépe porozuměli zkušenostem lidí s viditelnými odlišnostmi, aby chápali dopad slov,“ uvedla ambasadorka Changing Faces Tulsi Vagjiani, která sama přežila požár a žije s jizvami po celém těle.
Zdá se, že se BBC ze svých chyb poučila. Zavázala ke spolupráci s organizací, aby autoři pořadů věděli, jak lépe reprezentovat lidi s viditelnými rozdíly na kráse.
Čím se zabývá organizace Changing faces?
Changing faces je britská charitativní organizace, která usiluje o snížení předsudků a diskriminace vůči lidem s deformitami, jizvami či jinými viditelnými rozdíly na těle. Podle výzkumu organizace jsou lidé s takovými rozdíly zranitelnější vůči osamělosti, úzkosti či nízkému sebevědomí. Navíc mohou čelit zírání lidí, obtěžování, šikaně nebo zločinu z nenávisti. Dále Changing Faces poskytuje služby v oblasti duševního zdraví či estetické kamufláže.
Zdroje dat: Changing Faces, autorský text