Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Princezna Diana by letos oslavila 60. narozeniny

Od její tragické smrti uplynulo téměř 24 let. Svět však na Dianu, princeznu z Walesu, které se říkalo královna lidských srdcí, jen tak nezapomene. Letos by 1. července oslavila 60. narozeniny.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

V blízkosti královské rodiny od dětství

Diana Frances Spencer se narodila 1. července 1961 do aristokratické rodiny Johna Spencera a Frances, rozené Roche. Vyrůstala na královských statcích v Sandringhamu. K britské královské rodině tak měla odmala blízko a s bratry prince Charlese, za nějž se později provdala, si v dětství hrála. V roce 1969 se její rodiče rozvedli a Diana byla spolu se svými třemi sourozenci svěřena do péče otce. Ten se v roce 1975 stal osmým hrabětem Spencerem a Diana získala titul lady.

Kde Diana skutečně odpočívá?

Po rozvodu rodičů žila na zámku Althorp, v jehož blízkosti byla oficiálně pohřbena, konkrétně na malém ostrůvku uprostřed jezera, kolem něhož bylo vysázeno třicet šest stromů. Právě tolik bylo Dianě let, když zemřela. Nedávno se začalo proslýchat, že její rakev byla z obav před vandaly a vykradači hrobů převezena na jiné místo, pravděpodobně do kostela v Great Bringtonu, kde odpočívá její otec John Spencer.

Studium na soukromé dívčí škole

Diana od dětství vynikala ve sportu. Milovala především plavání, lyžování, balet a tanec. Ve škole dosahovala horších výsledků, a dokonce byla označována za podprůměrnou studentku. Také z toho důvodu odešla studovat na soukromou dívčí školu ve Švýcarsku. Po svém návratu do Londýna pracovala v mateřské školce a jako chůva. Její život se navždy změnil v roce 1980, kdy se začala scházet s princem Charlesem. Vztah byl před médii nejprve utajován, v únoru 1981 ji ale princ v jejích devatenácti letech požádal o ruku. Svatba se konala 29. července v londýnské katedrále sv. Pavla a svět si zdrženlivou a plachou Dianu okamžitě zamiloval. Necelý rok po svatbě se páru narodil první syn, princ William, a o další dva roky později princ Harry.

Už krátce po svatbě se ukázalo, že pár nemá takřka žádné společné zájmy, Charles navíc udržoval vztah se svou milenkou Camillou Parker Bowles. Po Dianině smrti se s ní v roce 2005 oženil. Také životem princezny Diany prošlo několik milenců. Navenek přesto dál působili jako šťastný pár a plnili reprezentační úlohu členů královské rodiny. Odloučení oznámili až v roce 1992 a rozvod proběhl o čtyři roky později.

Pomoc druhým

Zdroj: ČTK
Diana, princezna z Walesu, během návštěvy minového pole
Zdroj: ČTK

Díky svému vytříbenému vkusu a zájmu o oblékání platila princezna Diana za módní ikonu. Nebyly jí ale lhostejné osudy ostatních lidí na celém světě. Možná i kvůli tomu, že ona sama trpěla v minulosti bulimií, depresemi, a dokonce se údajně pokusila několikrát o sebevraždu, našla své poslání v pomáhání ostatním.

Diana navštěvovala nemocnice, utěšovala nemocné a převzala ochranu nad několika charitativními organizacemi. Rovněž bojovala proti používání nášlapných min v tehdejších ozbrojených konfliktech. V lednu 1997 navštívila Angolu, kde pomáhala u Mezinárodního červeného kříže, a v srpnu 1997 evropskou Bosnu a Hercegovinu. Právě z této návštěvy pochází legendární fotografie, na které Diana prochází minovým polem ve vojenské bundě a helmě. Angažovala se v boji proti AIDS a také pořádala charitativní dražby.

Tragická nehoda

Její život ukončila autonehoda v Paříži. V noci na 31. srpna 1997 opustila se svým partnerem Dodi Al-Fayedem hotel Ritz na Place Vendôme. Namířeno měli do jeho bytu nedaleko hotelu. Tam už ale nedojeli. Automobil, který řídil údajně opilý šofér Henri Paul, narazil ve vysoké rychlosti do zdi v tunelu poblíž Place de l’Alma, když ujížděl před pronásledováním bulvárními novináři. Nikdo z cestujících neměl podle výsledků vyšetřování zapnutý bezpečnostní pás.

Řidič a Dodi Al-Fayed zemřeli na místě. Princezna Diana utrpěla těžká vnitřní zranění, která však nebyla na první pohled patrná. Po vystříhání z vozu se jí zastavilo srdce, hasiči však dokázali její tep ještě obnovit. Zraněním podlehla po převozu do nemocnice Salpêtrière. Nehodu jako jediný přežil bodyguard Trevor Rees-Jones.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...