Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Připravovaný muzikál Doktor Faust dá prostor nejen známým tvářím, ale i začínajícím hercům. Co dalšího nabídne, aby se nejednalo o faustovské klišé?

Muzikál Doktor Faust je výsledkem mnohaleté spolupráce hudebního skladatele Vojtěcha Adamčíka a textaře a scénáristy Jana Batysty. Kromě nových hereckých jmen se v něm objeví zkušení divadelní herci Zbyněk Fric, Tomáš Trapl či talentovaná zpěvačka Natálie Grossová. Muzikál bude mimo jiné uváděn s živým orchestrem pod vedením Vojtěcha Adamčíka.

Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger

 „Muzikály jsme začali psát ještě při studiích na gymnáziu a po těch osmi letech, co spolu píšeme, je Doktor Faust naším třetím dokončeným dílem,“ říká autor hudby Vojtěch Adamčík.

„Základy faustovského muzikálu jsme položili již v roce 2014, kdy vznikly první dvě písně. Ty jsme pak nějakou dobu nechali ležet, abychom se k nim v roce 2020 vrátili a pokračovali v práci tam, kde jsme skončili. Máme obrovskou radost, že se tohoto díla ujala právě produkce Divadla Na Maninách. Je velmi osvěžující potkat se s producenty, kteří se nebojí dát šanci mladým autorům. Až dosud jsme všechny muzikály uváděli v našich rodných Českých Budějovicích a inscenace Doktora Fausta pro nás tedy je pražským debutem,“ dodává.

Foto: Miloš Schmiedberger
Autor hudby Vojtěch Adamčík
Foto: Miloš Schmiedberger

Rockově laděný muzikál nebude ale pouze o lásce mezi Faustem a Markétkou, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Faustovské téma je v divadelní a filmové tvorbě natolik probrané, že už se jedná svým způsobem o klišé. Jak toto věčné téma zpracovat neotřele je tedy netriviální otázka. Bylo nutné vzít si inspiraci v dílech Goetheho a Marlowa, i v analogickém příběhu o Jobovi. Snažil jsem se faustovské téma myšlenkově přiblížit spíše novodobému humanismu,“ vysvětluje autor textů písní a scénáře Jan Batysta a doplňuje: „Naše dílo není snahou o filozofii, naopak je psané pro divácký zážitek. Jde o přezkoumání myšlenek hříchu, spásy a odpuštění způsobem, který nejsnáze proniká do diváckých srdcí – písněmi.“

Realizační tým muzikálu si již od počátku příprav kladl za cíl ukázat publiku nejen známé divadelní tváře, ale i talentované nováčky. Ve všech rolích se tedy představí kromě ostřílených matadorů také vycházející hvězdy muzikálové scény. „Je super, že se dá prostor novým tvářím a třeba i lidem, kteří nemají vystudovanou školu, ale na konkurzu něco předvedou. Ta cesta je tímto směrem možná,“ řekl Tomáš Trapl, který společně se Zbyňkem Fricem ztvárňuje staršího Doktora Fausta.

Dávají tito zkušení herci začínajícím kolegům nějaké rady? „Já bych řekl, že je to spíš směs nevyžádaných rad. Když je něco zapotřebí říct, tak to řekneme, ale od toho je tu především pan režisér,“ uvedl Trapl. „Je to o kolegialitě, na jevišti musíme fungovat jako tým a vzájemně si musíme vycházet vstříc, takže si snažíme, říkat, co vyhovuje nám a co naopak vyhovuje jim,“ dodal Fric.

Foto: Miloš Schmiedberger
Představitelé staršího Doktora Fausta a mladého Doktora Fausta (Jindřicha)
Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger
Tomáš Trapl během zkoušky muzikálu Doktor Faust
Foto: Miloš Schmiedberger

Muzikál Doktor Faust je náročný i pro zkušené herce

Oba zároveň přiznali, že je jejich role není procházka růžovou zahradou. „První půlka je rozhodně nejnáročnější, protože kromě jednoho duetu neslezeme z jeviště do doby, než se změníme vmladého Fausta. Pak už máme volno. My to rozjedeme, nadřeme se a mladej to docvakne,“ prozradil Trapl. „Mladej slízne smetanu,“ dodává s úsměvem Fric.

Také Natálie Grossová uvedla, že ji čeká pořádná výzva. „Role je hodně obsáhlá, jsem na jevišti skoro pořád a zpívám strašně těžké písničky od skladatele Vojty Adamčíka, ale pracuju na tom a myslím si, že to začíná pomalu jít. Zkoušíme každý den, postupně se k tomu začne připojovat orchestr, ale režijně to máme nahozené skoro celé,“ prozradila Grossová, která ztvárňuje postavu Markétky společně s třemi dalšími kolegyněmi. „Jsme tři hlavní na roli plus ještě jedna holčina na understudy, kdy se náhodou něco stalo, ale tohle je tak těžké dílo, že se vyplatí mít náhradu, kdyby například někdo onemocněl,“ vysvětlila zpěvačka.

Foto: Miloš Schmiedberger
Natálie Grossová a Vojtěch Adamčík
Foto: Miloš Schmiedberger

Premiéra muzikálu Doktor Faust je naplánovaná na 22. září v Divadle na Maninách.

Zdroj: Tisková zpráva, autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...