Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Radomír Prus: Baterie budou pro budoucnost naší civilizace zcela strategické

Ceny energií, to je nyní téma, které hýbe naší společností. O současném stavu energetického trhu jsme si proto promluvili s karvinským podnikatelem Radomírem Prusem, jenž stojí za revoluční technologií HE3DA. Jaké je podle něj východisko z nynější energetické krize? Nejen na to jsme se ho zeptali.

Foto: Ladislav Káňa
Foto: Ladislav Káňa

Máte řešení pro současnou situaci v energetice?

Musíme rozdělit zdroje na vlastní a dovozové. Vlastní jsou dnes vodní, atomové elektrárny a obnovitelné zdroje, avšak plyn a uhlí jsou nyní dovozové. Čeká nás krizové období, proto je třeba, aby stát zastropoval ceny tam, kde může. Atomové elektrárny mají nakoupené palivo na dva roky dopředu, a to za staré ceny. Z toho důvodu nechápu, proč zdražují. Stát by měl urychleně vykoupit malé akcionáře z ČEZu a nastavit marže, ceny pro české podniky a domácnosti. A to tak, aby nám nezkolaboval průmysl a lidé neupadli do chudoby.

Jak ale nahradit uhlí a plyn?

Uhlí se momentálně dováží z celého světa. Naše uhlí už nemá smysl dále těžit, je nutno se na něj začít dívat jako na cennou komoditu, s níž lze pracovat jinak, než ji pouze primitivně spalovat. Plyn, který měl být v rámci Green Dealu klíčový – jakožto přechodový zdroj k obnovitelným zdrojům, je nyní problémový a nedostupný, což je velice nepříjemné.

Pokud to tedy shrnu, Evropa uhlí zatratila a používat ho již nechce, atomové elektrárny chce vypnout a plyn z Ruska už nemáme. Čím tedy budeme svítit a topit?

Je to o úhlu pohledu, každý stát to bude muset řešit buď individuálně, nebo celá EU kolektivně.

Co myslíte tím individuálním řešením? Jak se s tím má tedy Česká republika popasovat?

Pro příklad – Řecko je na tom dobře. Staví ve velkém solární a větrné elektrárny, během několika let může být zcela soběstačné a bezemisní. Dokonce se může stát vývozcem čisté energie. Česká republika musí hrát s kartami, které má. To znamená, nezatracovat nyní jádro a vyrábět ho, co možná nejdéle. Zcela uvolnit stavební povolení pro solární elektrárny včetně zemědělské půdy, samozřejmě v určitém procentu z celkové plochy a dle kvality půdy. Dále uvolnit pravidla stavby vodních elektráren, zasadit se o výstavbu bioplynek, pro občany i firmy zavést automatický příspěvek na hlubinné vrty tepelných čerpadel a zároveň podporovat tento zdroj tepla. V neposlední řadě masivně podporovat výstavbu bateriových úložišť, a to formou automatických nárokových příspěvků na jejich stavbu.

Co jste myslel tou druhou variantou, celá EU a kolektivní řešení?

To je právě příklad Řecka. Pokud bude dostatek stabilizačních prvků – baterií a přečerpávacích elektráren, můžeme s elektřinou pracovat na celoevropské úrovni a přelévat ji dle toho, jak fouká vítr v Německu, svítí slunce na jihu nebo dle vody ve vodních elektrárnách ve Skandinávii.

A elektromobily? Nezhorší ještě více situaci na energetickém trhu?

Nezhorší, v případě, že budeme stavět bateriová úložiště na koncových bodech, kde budou nabíjeny. Pak naopak, kromě okamžitého efektu lokálního zlepšení ovzduší, dojde ke stabilizací sítě. Netvrdím, že to bude jednoduché, ale pokud jsme se jako lidstvo tímto směrem vydali, tak to dělejme pořádně.

Jak je budeme nabíjet?

Musíme stavět nabíječky a nabíjecí body, které budou vybaveny bateriemi. Tím pádem ze sítě odebíráme pouze přebytečnou energii v průběhu 24 hodin, navíc ji tak stabilizujeme. Když přijede elektromobil, je nabit přímo z baterie, nikoli ze sítě.

Mohou obnovitelné zdroje nahradit fosilní paliva?

Ano, ale musí se k tomu přistoupit skutečně budovatelsky a razantně. Momentálně mám pocit, že politici o tom pouze hovoří, avšak nyní je třeba přistoupit k razantním činům. Tak, jak jsem je popsal výše. Bez masivních a rychlých investic se nikam nepohneme.

Zdroj: HE3DA
Zdroj: HE3DA

Jak důležité budou baterie pro budoucnost naší civilizace?

Naprosto strategické. Bez masivní výstavby bateriových úložišť, není možné nic z toho, co jsem vyjmenoval, realizovat.

Ale baterie jsou velmi hořlavé a špatně recyklovatelné…

Ne všechny, již existují bezpečné, nehořlavé a zcela recyklovatelné technologie. Jedna se dokonce vyrábí i v Česku.

A co kobalt, lithium, nyní kvůli embargu z Ruska i nikl?

Lithia je na světě hodně, i v České republice, tady problém nevidím. Kobalt a nikl jsou nahraditelné složky. Dle mého odhadu, do 2 – 3 let už budou na trhu varianty bez těchto prvků.

Je něco, co byste poradil naší vládě?

Udělat si pořádnou a rychlou revizi toho, co na svém území má. Ať už v oblasti těžebních komodit či průmyslových podniků. Například, když kolega hovořil s ministryní životního prostředí, tak vůbec netušila, že se na Ostravsku už vyrábí lithiové baterie podle českých patentů. Podobně to může být s tepelnými čerpadly, vrtnými soupravami… Vláda by měla vyrazit do českých podniků a mobilizovat výrobní kapacity, než bude pozdě.

Jaký máte názor na globální oteplování?

To je složitý proces, který se těžko monitoruje. Změny se určitě dějí, co z toho lze přičíst lidstvu a co přírodě, je dosti složité. Každopádně bychom se měli snažit, abychom tady dalším generacím nezanechali jen nepořádek a znečištěné ovzduší.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...