Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Revoluční opatření na sociálních sítích: Jediná aplikace bude stačit pro komunikaci mezi všemi platformami. Podle EU už příští rok

Po nedávno představených plánech na jednotnou nabíječku pro všechny chytré telefony a ostatní zařízení přichází europoslanci s dalším průlomovým opatřením. Tentokrát chtějí zjednodušit komunikaci prostřednictvím platforem, jako jsou iMessage, Messenger, WhatsApp a další.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pro uživatele aplikací bude revoluční opatření znamenat větší pohodlí při komunikaci a chvályhodné jsou jistě také snahy o snížení elektronického odpadu. Z pohledu provozovatelů služeb jde ale v podstatě o konec sólové hry pro digitální giganty.

Europoslanci schválili konečnou podobu aktu o digitálních trzích, jejímž cílem je zkrotit technologické obry a nastavit pro ně jasná pravidla, aby se na digitální trhy vrátilo konkurenční prostředí. Má jít o vytvoření jakýchsi univerzálních aplikací, díky čemuž budou i malé komunikátory konkurenceschopné těm největším, jelikož s nimi budou kompatibilní.

“Uživatelé už nebudou nuceni zakládat si účet na každé platformě, jenom aby zůstali v kontaktu se svými přáteli. Bude jim stačit pouze jeden účet, který si vyberou podle vlastních preferencí,” vysvětluje europoslanec Marcel Kolaja. Podle něj se jedná o revoluční změnu, která pomůže narovnat konkurenční prostředí na digitálních trzích, uživatelům přinese možnost volby, podpoří inovace a lépe ochrání spotřebitele.

Zdroj: ČTK
Europoslanec Marcel Kolaja
Zdroj: ČTK

Komunikace bez omezení

Největší služby pro zasílání zpráv, jako je WhatsApp, Facebook Messenger nebo iMessage od Applu, se budou muset otevřít a spolupracovat s menšími platformami pro zasílání zpráv, pokud o to požádají. Uživatelé malých i velkých platforem by si tak mohli vyměňovat zprávy, posílat soubory nebo navazovat videohovory napříč aplikacemi pro zasílání zpráv.

V praxi tak bude jedno, jestli z Messengeru píšete na WhatsApp, Signal, Telegram nebo jakékoli jiné další platformy a obráceně. Také menší aplikace budou schopné odesílat zprávy do iMessage, Messengeru a dalších a jejich uživatelé na ně budou moci z těchto platforem odpovídat a zakládat z nich jednotlivá vlákna zpráv.

Zatímco uživatelé plánovanou novinku vítají, technologické společnosti už takové nadšení nesdílí. Firmy k tomu mají pochopitelně dobré obchodní důvody. Když se podíváme zpátky do minulosti, už Steve Jobs prezentoval FaceTime jako takzvaný “open source.” Nakonec ale Apple změnil názor a svůj iMessage nakonec pro Android nenabídl, aby si lidé nadále kupovali iPhony.

“Nadále se obáváme, že některá ustanovení zákona o ochraně osobních údajů způsobí zbytečné ohrožení soukromí a bezpečnosti našich uživatelů, zatímco jiná nám zakážou účtovat poplatky za duševní vlastnictví, do něhož jsme hodně investovali,” stojí v prohlášení společnosti Apple, které citoval server The Verge. Provozovatel Facebooku, společnost Meta, se k chystané novince nevyjádřil.

Zákon o digitálních trzích zaměřený na boj proti moci velkých technologických platforem má vstoupit v platnost začátkem roku 2023. Čeká ho ale ještě dlouhá cesta. Bude mimo jiné potřeba vyřešit spoustu věcí v čele s ochranou osobních údajů, ke které přistupuje každá aplikace jinak. Finální znění návrhu ještě musí schválit europoslanci na plénu Evropského parlamentu.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pokud návrh EU projde, budou za jeho porušování společnostem hrozit pokuty až do výše 10 % jejich celosvětových ročních příjmů. Při opakovaném porušování pravidel se pokuta vyšplhá až na dvojnásobek.

Zdroje: Piráti.cz, Theverge.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...