Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Kuriózní fígly, kterými chtějí řidiči ušetřit na benzinu. Jaké jsou největší mýty ohledně tankování pohonných hmot?

Ceny pohonných hmot se sice pomalu vracejí na předválečné úrovně, stále jsou ale mnohem vyšší, než před rokem, kdy jsme benzin tankovali zhruba o 10 korun levněji. Podobně jako vysoké ceny plynu a elektřiny přiměly lidi šetřit v domácnostech, hledají úsporná řešení také řidiči. Na internetu se dá najít spousta rad a návodů, některé ovšem hraničí se zdravým rozumem.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Základní rady před usednutím za volant dostal patrně každý už v autoškole, nebo se s nimi seznámil záhy. Patří k nim správně nahuštěné a dobře zvolené pneumatiky, správné řazení a dodržování rychlosti. Součástí úsporných provozních opatření, kterými se v kombinaci se správným stylem jízdy dá ušetřit 1 až 2 litry na 100 kilometrů, je také uvážlivé používání ostatních spotřebičů ve voze, zejména klimatizace. Až o 2 litry může zvýšit spotřebu převážení věcí, které zrovna nejsou potřeba, ať už jde o střešní box, řetězy nebo nejrůznější haraburdí v kufru.

Již zmíněným žroutem paliva je rovněž rychlost. Některé státy už v rámci snížení spotřeby pohonných hmot a bezpečnosti chodců a cyklistů přistoupily ke snížení povolených rychlostních limitů, což je i případ Bruselu, kde vloni zavedli třicítku ve městech. Už dva roky smí jezdit přes den maximálně 100kilometrovou rychlostí řidiči na nizozemských dálnicích. Cílem opatření je snížení emisí, Nizozemsko totiž dlouhodobě překračovalo limity EU pro emise dusíku.

Ředí benzinky pohonné hmoty vzduchem?

Snaha o snížení emisí a spotřeby pohonných hmot (a tím i závislosti na energiích dodávaných z Ruska) možná urychlí podobná opatření také v Německu a ve Francii. Zatímco v té se diskutuje o snížení dálničního maxima na 120 km/h, u našich sousedů by řidiči mohli brzy zpomalit na 100 km/h, na okresních komunikacích na 80 a ve městech až na 30 kilometrů v hodině. Spoustu řidičů sice návrhy ekologických aktivistů zvedají ze židle, faktem ale je, že sešlápnutím pedálu na 110 místo 130km/h lze u některých aut ušetřit i litr paliva.

zdroj: Shutterstock

Kolem spotřeby pohonných hmot koluje spousta mýtů a polopravd. Někteří vymýšlí fígly, jak na čerpacích stanicích zaplatit méně a natankovat více, například pomocí metody pomalého či přerušovaného stisknutí pistole nebo naopak jejího zmáčknutí „nadoraz” po celou dobu tankování. Zatímco řada pokusů žádné hmatatelné důkazy o platnosti takových metod neprokázala, někteří mají na věc jiný názor. „Kdysi jsem podobný test četl v nějakém časopise a tam naměřili při pomalém tankování při zmáčknutí pistole cca jen napůl o něco více paliva, než při maximální rychlosti tankování.”

Žádná speciální metoda na výrazné snížení spotřeby podle odborníků neexistuje. Za zbytečně vyhozené peníze považují i koupi nejrůznějších „zázračných” magnetů, speciálních hadiček nebo takzvaných MPC-caps, které po vhození do nádrže mají snížit spotřebu benzinu o 14 procent, podle některých dokonce i o více než polovinu. Testy ukázaly, že tablety polského prodejce dostupné například na eBay, můžou místo výhod poškodit motor vozu.

Za nepovedený vtip označují lidé v diskuzích názor rozšířený mezi některými řidiči. Podle nich čerpací stanice ředí pohonné hmoty vzduchem, čímž dochází k jejich provzdušňování, a řidič pak natankuje méně paliva. Někteří proto začali tankovat pomocí trychtýře. „Jak by trychtýř vyřešil množství paliva natankovaného do vozidla, ať tankuji přes nálevku, přes kanystr nebo přímo do auta. Vždy jde palivo přes měřič stojanu. Nic venku jej ovlivnit nemůže. Buď to čeření dělá stojan a tím zkresluje měření, ale za měřákem to nic nemůže ovlivnit. Takže podle mne je možnost nějakého ovlivnění nesmysl,” zamýšlí se nad způsobem tankování některých řidičů jeden z diskutujících.

„Stojany na pumpách jsou všude certifikované, nejdou obejít provozovatelem, jsou zapečetěné. Navíc, kdo si dnes dovolí porušit bezpečnostní pravidla, když za to hrozí velká pokuta nebo až odebrání licence,” uvažuje další.

Zdroj:
Ekolist, Testy ojetin, AutoŽivě, CNN Prima News, Autosalon

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...