Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Robin Veselý – Podcast Tělo & Duše: Zdraví je výsledkem tvrdé a dlouhodobé práce

Autor projektu Tělo & Duše poukazuje v jednotlivých dílech stejnojmenného podcastu na podstatu zdraví těla, ale i jeho nepostradatelné součásti, čímž je duše. V rámci dlouhodobých zkušeností v oblasti sportu a zdravé výživy předává posluchačům drahocenné tipy a zajímavé postřehy, jež obohatí a zároveň zkvalitní proces života. Robin Veselý: „Jedno tady máme všichni společný… A to sice, že každý z nás je majitelem vlastního těla. Protože je tělo dokonalý stroj, má jednu krásnou vlastnost – umí se adaptovat na to, co s ním děláte nebo neděláte…“

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Prozraďte nám více o projektu Tělo & Duše a jaká je hlavní vize?

Celkově projekt vznikl před pár lety, kdy jsem se rozhodl v roce 2013 založit účet na instagramu, kvůli inspiraci a sdílení příspěvků v podobě fotek jídel, cvičení a sportu. Poté jsem ho čistě předělal na svůj osobní profil a vrátil se k tématům z původní skladby, před více než rokem, a to již v podobě podcastu. Dlouho jsem přemýšlel nad platformou, až paradoxně vznikla v průběhu jednoho dne jako reakce na šílenství kolem pandemie. Zkusil jsem nahrát pár dílů na SoundCloud, rozhodl se zaměřit více na zdraví a zároveň předat své dlouholeté zkušenosti z oblasti sportu a výživy v podobě 20–30 minut.   

Proč zrovna podcast a jaký je váš názor na tuto mediální platformu?

Osobně podcasty miluji! Myslím si, že je to nejpřirozenější forma sdělení. Výhodu vidím v tom, že u toho můžete dělat i jiné aktivity. Ať už vařit, řídit auto nebo uklízet. Podcast je nejlepší platforma pro vzdělávání.

Jak dlouho trvá příprava dílu a kde vznikají epizody podcastu?

Příprava není žádná, což přidává na autentičnosti epizody. Nemám žádný scénář a jakmile mě něco napadne, zapíšu si to ihned do poznámek a pak to jdu nahrát. Všechny díly nahrávám doma na posteli, takže nemám žádné studio.

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Každá epizoda je zaměřená na určité téma vztahující se k tomu, jak by měl člověk přistupovat ke svému zdraví. Nabízíte zajímavé postřehy, tipy a rady z různých úhlů a pohledů, které se zaměřují na pohyb, spánek, stravu, duševní hygienu a vztahy. Jaký je podle vás největší omyl ve směru vnímání zdraví, jímž se řídí většina dnešní společnosti?

Všichni se snaží nalézt zkratku k požadovanému efektu. Ať už ve formě zázračné pilulky, zázračné diety či v zázračném cviku… Takové myšlení je převzato od fitness komunity, která prodává jídelníčky či další jiné produkty, jenž ve skutečnosti nemají žádný efekt. Přesto se vše odvíjí od úplného základu, čímž je pohyb, spánek a vyvážená strava.

Jaký je váš názor na diety a hubnutí?

Budu se opakovat, ale všichni hledají zázrak schovaný v nějakém produktu, který by jim usnadnil cestu za svým ideálem. Nejsem zastáncem drastických diet, půstů a věcí, jež nemají lidé vyzkoušené. Na jedné straně máme dlouhodobý příklad anorexie v modelingovém světě a pak je tu druhý extrém, kdy se společnost stává obézní. Což je viditelné na datech z celého světa, ale už i u nás. V případě poruchy příjmu potravy či obezity, je důležité včasně vyhledat odbornou pomoc.

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Zaujal mě díl podcastu s názvem– Přestaňme oslavovat obezitu. Hovoříte o této dlouhodobé problematice napříč společnostmi, která avšak neustále nabírá na procentech. Poukazujete na obezitu u dětí, dospělých a v příspěvku na instagramu uvádíte, že její výskyt se podle WHO od roku 1975 ztrojnásobil. Ohrožuje i vysoké procento Čechů (18,5 %). Jaký ohlas měl tento díl?

Očekával jsem negativní ohlasy, což tomu tak nebylo. Snažil jsem se pouze vysvětlit, že v posledních letech se tohle téma určitým způsobem normalizuje. Určitá společnost tvrdí: „Je v pohodě, že jste obézní, a i tak zůstaňte.“ Celkově se mi nelíbí, když se člověk dostane do nepřirozeného stavu a jiná skupina lidí tvrdí, že je to tak správně. Hlavní myšlenka tohoto dílu měla přivést lidi trpící s nadváhou k tomu, aby přemýšleli nad svým zdravím a zároveň se zamysleli nad určitými kroky, jež by vedly ke změně.

Obraceli se na vás lidi s dotazy, kteří trpí nadváhou?

Obraceli, ale daleko více se dotazují lidé s opačným problémem. Buď se ptají, jaké mám tipy, takže je přesměrovávám na odborníky zabývající se touto tématikou, či se dotazují tací, jímž podcast výrazně pomohl. Do této skupiny spadají dívky ve věku 15–20 let. Když se vrátím k dietám, tak si lidi myslí, že když přestanou jíst, zhubnou. Je tomu přesně naopak! Musí jíst a hlavně dobře…

Zabýváte se i ženskými tématy jako je menstruace či hormonální antikoncepce…

Začal jsem se zabývat takovými tématy, jelikož mám přítelkyni a zajímá mě, jak celkově funguje ženské tělo. Pomáhám jí se cvičením a někdy nastane situace, kdy podává neskutečné výkony a za 14 dní je tomu jinak. Přišel jsem na to, že sportovní výkon může být značně ovlivněn cyklem a hormonálním rozpoložením ženy. Fascinuje mě lidské tělo a nemohl bych vynechat i tak podstatnou část jako je ženství.  

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Poslouchá podcast více mužů či žen?

Podcast poslouchá zhruba 70 % žen, ve věku 18–35 let. Kdybych vydal díl o autech, myslím, že by tomu nebylo jinak. (smích)

I přesto, že se ocitáme v období 21. století… Existuje nějaké téma, jemuž není věnována dostatečná pozornost?

Začíná se opomínat důležitost řemesla. Lidi si přestávají uvědomovat, jaký dlouhodobý proces práce a úsilí stojí za určitými věcmi. Když je někdo dobrým kovářem, truhlářem nebo pekařem, projeví se to ve velkém množství zakázek a existují mezi námi tací, kteří to umí stále ocenit. Kdyby si lidi uvědomili, co stojí za každým produktem práce, nevyhazovalo by se jídlo a jiné produkty. Doufám, že uvědomění v podstatě řemesla se brzy vrátí.

Když se řekne zdraví…

Vybaví se mi tvrdá práce.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...