Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Rok 2021 v kostce: Nová vláda, medaile z LOH, ničivé tornádo i nečekané odchody velkých osobností

Už za pár hodin zaklepe na dveře rok 2022. Mnozí věří, že bude šťastnější než ten letošní a svět mimo jiné konečně zatočí s pandemií koronaviru, která jej svírá již druhým rokem. Připomeňte si s námi nejdůležitější události roku 2021, které zahýbaly českou společností.

Zdroj: ČTK
Petr Kellner, zdroj: ČTK

Smutná rozloučení

Přestože smrt k životu patří, každá ztráta milovaného člověka nepopsatelně bolí. Do hvězdného nebe odešlo v roce 2021 snad více osobností než kdy dříve. V lednu nás opustila novinářka a bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová (†67), herečka Hana Maciuchová (†75) nebo hudebník Ladislav Štaidl (†75) a v březnu zpěvačka Hana Hegerová (†89) či nejbohatší Čech Petr Kellner (†56). 9. června zemřela Popelka Libuše Šafránková (†68) a jen pár dní nato také herečka Nina Divíšková (†84). V průběhu prázdnin nás opustili herec Ladislav Potměšil (†75), zpěvák František Nedvěd (†73) a slovenský humorista Milan Lasica (†81). Ve druhé polovině roku proběhlo rovněž rozloučení se slovenským zpěvákem Mirem Žbirkou (†69) a 30. prosince přišel motoristický svět o legendárního závodníka Monsieur Dakar Karla Lopraise (†72).

Centrální rezervační systém pro očkování proti covid-19

15. ledna spustilo Ministerstvo zdravotnictví centrální rezervační systém pro očkování proti nemoci covid-19. Hlásit se mohli lidé od 80 let. Česká republika tak začala zkraje roku 2021 bojovat proti koronaviru vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech. Později přibyly také vakcíny od firem Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Český lev 2020

28. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev proběhl 6. března. Nejvíce lvů získal snímek Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy (6 cen) a životopisné drama Agnieszky Holland Šarlatán (5 cen). Po jedné sošce získal také studentský film Anatomie českého odpoledne, animovaný snímek Barevný sen, životopisné drama Havel, 3dílná minisérie Herec, historický snímek Marie Terezie II, drama Modelář, seriál Zrádci nebo dokument V síti. Z herců a hereček získali ocenění Magdaléna Borová, Petra Špalková, Jiří Mádl a Ivan Trojan.

Úpadek ČSA

Městský soud v Praze vyhlásil 10. března úpadek letecké společnosti ČSA. Situace je o to smutnější, že České aerolinie se pyšní téměř 100letou tradicí. Firma dlužila k březnu přes 1,8 miliardy korun, z toho miliardu v rámci neproplacených nebo neprojetých letenek cestujících a zbytek dodavatelům. Návrh podal letecký dopravce. Insolvenčním správcem jmenoval soud karvinskou společnost Inskol. ČSA zaznamenaly během prvních devíti měsíců letošního roku ztrátu před zdaněním přes 105 milionů korun. Společnost přesto díky prodeji majetku, zejména pak emisních povolenek, postupně hradí část svých pohledávek. Podle insolvenčního správce Michaela Šefčíka tak není nutné zastavit provoz letecké společnosti ani na ni vyhlásit konkurz.

Střídání ministrů zdravotnictví

Škatulata, hejbejte se! Tak by se dal charakterizovat postup při jmenování a odvolání ministrů zdravotnictví během pandemie koronaviru. 7. dubna byl odvolán Jan Blatný a ve funkci jej nahradil Petr Arenberger, ne však na dlouho. 26. května Arenbergera ve funkci nahradil staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 17. prosince pak převzal otěže nový ministr Vlastimil Válek.

French Open ovládla Krejčíková

Tenistka Barbora Krejčíkova senzačně ovládla letošní French Open, když ve finále ženské dvouhry porazila 12. června Rusku Anastasii Pavljučenkovovou. Svou konkurentku zdolala ve třech setech. Dařilo se jí i v deblu. Po boku Kateřiny Siniakové zvítězila o pouhý den později také ve finále čtyřhry proti Bethanii Mattekové-Sandsové s Igou Šwiatekovou.

Ničivé tornádo

24. června zasáhla Hodonínsko a Břeclavsko extrémní bouře s tornádem. Mezi nejvíce zasažené vesnice patřily Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves. Tragédie si vyžádala 6 lidských životů a stovky zraněných a zničených domovů. Tornádo vyvolalo vlnu solidarity a Češi zaslali obětem přírodní katastrofy skrze různé sbírky více než 1,3 miliardy korun.

Zelená dohoda a balíček „Fit for 55“

Zelená dohoda (Green Deal) byla poprvé představena 11. prosince 2019. Jedná se o soubor politických iniciativ Evropské komise, jejichž hlavním cílem je dosáhnout toho, aby Evropa byla v roce 2050 klimaticky neutrální. EK pod vedením Ursuly von der Leyen vydala v rámci Zelené dohody 14. července klimaticko-energetický legislativní balíček opatření „Fit for 55“, jehož cílem je mj. snížení emisí produkovaných v EU o 55 % do roku 2030. „Fit for 55“ počítá i s omezením prodeje motorových vozidel se spalovacím motorem na benzín či naftu. K tomu by podle návrhu mohlo dojít už od roku 2035. Návrh má naopak podpořit prodej elektromobilů či vodíkových vozů, které jsou ekologičtější.
Kritikem tohoto balíčku je například bývalý premiér Andrej Babiš, podle kterého se může Green Deal stát evropskou zelenou sebevraždou či prezident Miloš Zeman, který doporučuje se ze Zelené dohody vyvázat. Toto rozhodnutí by však Českou republiku podle Andreje Babiše připravilo o finance z EU. Zákaz spalovacích motorů je nepřijatelný rovněž pro současnou vládu Petra Fialy.
„Návrh na zákaz automobilů se spalovacími motory, to by ohrozilo existenčně řadu lidí, kteří u nás osobní automobil nepoužívají jako nějaký luxus nebo pro zábavu,“ řekl Fiala pro iROZHLAS.

Letní olympijské hry v Tokiu

Z olympijských her v Tokiu, které se konaly ve dnech 23. července až 8. srpna, přivezli čeští sportovci krásných 11 medailí. O 4 zlaté se postarali Jiří Lipták (sportovní střelba – trap), Jiří Prskavec (vodní slalom – kajak), Lukáš Krpálek (judo) a dvojice tenistek Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková (čtyřhra). Stříbrná medaile ozdobila krk Lukáše Rohana (vodní slalom – kánoe), Davida Kosteleckého (sportovní střelba – trap), Markéty Vondroušové (tenis – dvouhra) a Jakuba Vadlejcha (atletika – hod oštěpem). Bronzovou medaili přivezli Alexander Choupenitch (fleret jednotlivci), dvojice Josef Dostál a Radek Šlouf (rychlostní kanoistika – deblkajak) a Vítězslav Veselý (atletika – hod oštěpem).

55. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Město Karlovy Vary ve dnech 20. srpna až 28. srpna znovu ožilo. Rozjeli se do něj nejen fanoušci kinematografie z celé republiky, ale i hvězdy z dalekého Hollywoodu. Ředitel filmového festivalu Jiří Bartoška spolu se svým týmem letos zařídil návštěvu herce Johnnyho Deppa, Ethana Hawkea nebo Michaela Caina.

Krach Bohemia Energy

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, oznámila v polovině října ukončení své činnosti. Ukončení provozu se dotklo zhruba 600 000 odběratelů elektřiny a 300 000 odběratelů plynu. Ti museli přejít pod tzv. dodavatele poslední instance a začít platit značně vyšší zálohy za dodávanou energii.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

9. října část republiky zaplakala, jiná bouchala šampaňské. Konaly se totiž volby do Poslanecké sněmovny, přičemž svůj hlas letos vhodilo do urny přes 65 % voličů. Volby vyhrála doslova o prsa koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) v čele s Petrem Fialou, která v závěru otočila výsledek a porazila vládnoucí ANO Andreje Babiše. Na třetím místě skončila koalice PirSTAN (Piráti, Starostové a nezávislí) a na čtvrtém místě SPD. Podoba budoucí vlády se začala rýsovat takřka okamžitě. SPOLU a PirSTAN měly po volbách v Poslanecké sněmovně většinu – 108 mandátů a obě koalice se v následujících týdnech shodly na podobě budoucí vlády. Tu jmenoval Miloš Zeman na zámku v Lánech 17. prosince. Skládá se z 17 členů z pěti stran (6 členů z ODS, 4 STAN, 2 KDU-ČSL, 3 Piráti a 2 za TOP 09).

Hospitalizace prezidenta Miloše Zemana a jmenování premiéra

Zdraví letos potrápilo prezidenta Miloše Zemana. Do Ústřední vojenské nemocnice v Praze nastoupil v úterý 14. září, údajně kvůli tekutině v dutině břišní a problémům s játry. Po propuštění strávil několik dní na zámku v Lánech, avšak 10. října byl převezen zpět do nemocnice. Hrad o zdravotním stavu prezidenta dlouho neinformoval a dočkal se tak kritiky nejen ze strany veřejnosti, ale i Senátu, který chtěl v případě, že by prezident nemohl vykonávat svou funkci, aktivovat článek 66, jenž by umožnil převod pravomocí prezidenta na jiné ústavní činitele. K tomu nakonec nedošlo a prezident byl po více než měsíci a půl, 25. listopadu, propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice. Dlouho se však na zámku v Lánech neohřál. Ještě ten samý den se ukázalo, že se nakazil covidem-19. Byl převezen do nemocnice a léčen monoklonálními protilátkami. V sobotu 27. listopadu Zeman nemocnici znovu opustil a o den později jmenoval Petra Fialu premiérem. Kvůli pozitivnímu testu na covid-19 seděl za plexisklem.

Rozpačitý Český slavík 21

Populární hudební anketa Český slavík se po čtyřleté pauze vrátila 19. listopadu na televizní obrazovky. K životu ji probudil miliardář Karel Janeček. Místo noblesy a lesku se však galavečer nesl v kontroverzním duchu. Zlatého slavíka v kategorii Hip Hop & Rap vyhrál Martin Pohl alias Řezník, který byl v roce 2013 ze soutěže vyloučen kvůli obsahu svých textů. Na hudební anketě proto nenechal během svého projevu řeč suchou. Do Řezníka se o chvíli později opřela zpěvačka Monika Bagárová, která ho nazvala shnilou plesnivou osobou. Třešničkou na dortu bylo vystoupení Karla Janečka v závěru večera, když se rozhovořil o očkování dětí či nepropadání strachu z pandemie koronaviru. Spot, který byl zveřejněn při příležitosti vyhlášení cen Zlatý slavík a v němž Karel Janeček figuruje jako zachránce naší země, byl pravděpodobně posledním hřebíčkem do rakve…

Foto: Český slavík
Karel Janeček s cenou Český slavík
Foto: Český slavík

Přejeme vám úspěšný vstup do nového roku!

Zdroje dat:
irozhlas.cz, covid.gov.cz, sport.aktualne.cz, wikipedia.org, ct24.ceskatelevize.cz, seznamzpravy.cz, energozrouti.cz, ceskylev.cz, ceskenoviny.cz

Může se Vám líbít

Sticky Post

Česká republika se potýká s rostoucím výskytem infekčních onemocnění, včetně černého kašle, svrabu a návratu nemocí jako jsou neštovice. Očkování a preventivní opatření jsou...

Společnost

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodl, že ruští a běloruští sportovci se mohou pod neutrální vlajkou zúčastnit olympijských her v Paříži, z toho důvodu již...

Společnost

Nedávné rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) povolit start ruských a běloruských sportovců na olympiádě, která proběhne příští rok v Paříži, vyvolalo značnou vlnu kritiky....

Sticky Post

Herečku Ljubu Krbovou zastihla redaktorka Veronika na módní přehlídce návrhářky Vlaďky Kouřilové. Vyzpovídala ji nejen na téma móda, ale také si popovídaly o cestování...

Sticky Post

Už od mládí milovala pletení a šití, ten tvůrčí proces, kdy jí něco vznikalo pod rukama. K tomu se pak s malými pauzami vracela celý svůj...

Společnost

Ruští a běloruští sportovci se statusem neutrálních sportovců budou moci startovat na olympijských hrách, které se uskuteční v příštím roce v Paříži, rozhodl o...

Sticky Post

Řeč herečky Jitky Asterové při křtu loga nově vzniklé Nadace Anežka zaujala všechny přítomné "Nejsem tady tak úplně náhodou, mám také tak trochu zkušenost,...

Celebrity

Píše se rok 2012. Kim Kardashianová je na oficiální akci k představení jejího nového parfému napadena útočníkem. Ten na ni vysype mouku. Slavné divě...

Sticky Post

Jaromír Soukup (54) se stal na galavečeru „Český slavík“ terčem moderátorů Ondřeje Sokola a Aleše Hámy. Jak později mediální magnát uvedl, narážky na expartnerku...

Sticky Post

Letošní Český slavík 2023 se zapíše do historie „Slavíků“ jako den, kdy byl napaden zpěvák Jan Bendig. Ochranka dostala nemilé varování, že se k...

Sticky Post

Ondřej Sokol a Aleš Háma se i letos zhostili moderování Českého slavíka. Na začátku to vypadalo, že se ponese v poklidnějším duchu než loni....

Sticky Post

Herečka Barbora Seidlová (42) září v současné době v roli maminky tří dětí ve filmu Tajemství a smysl života. Jak herečka zareagovala na otázky...