Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Ruským útokem na jadernou elektrárnu v Záporoží byla otevřena Pandořina skříňka

Šok, kterým začalo páteční ráno, je pro celý svět naprosto nová a bezprecedentní zkušenost. Doteď bylo zcela nemyslitelné, aby nějaká jaderná mocnost či režim zaútočily na jadernou elektrárnu či zařízení. Shození atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki mělo pro spoustu lidí natolik odstrašující účinky, že jaderné zbraně měly spíše odrazující charakter. Po dlouhá léta od svržení obou jaderných bomb, které způsobily zmíněnou apokalypsu, nebylo realistické předpokládat, že by byl někdo schopen uchýlit se k takovému útoku.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Kolem půlnoci, jak uvedly zahraniční zdroje, ruská armáda začala bombardovat ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu, která záhy začalo hořet. Zdroje nad ránem uvedly, že byl zasažen údajně jeden z reaktorů. Ruští vojáci již celou oblast kolem elektrárny, včetně ji samotné, obsadili.

Neomluvitelný útok na tuto jadernou elektrárnu vzbuzuje nejen strach snad všech lidí po celém světě, ale zcela evidentně spustí celou řadu nových opatření v mezinárodním bezpečnostním schématu. Tento útok naznačil, že prezident Putin se již neštítí ničeho. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová uvedla, že tento útok na jadernou elektrárnu je akt šílenců.

Do začátku ruské invaze a raketového útoku na jadernou elektrárnu si asi málokdo uměl představit, že existují mezi námi takoví lidé, kteří by mohli něco takového spáchat. Dopad takové tragédie, byť jsme už v minulosti zažili několik jaderných katastrof, umí jen málo odborníků prognózovat.

V případě Záporožské jaderné elektrárny se jedná o největší jaderné zařízení v Evropě. Lidstvo si velmi dobře pamatuje události při nehodě jaderné elektrárny v Černobylu nebo Fukušimě, a jaké dopady měly tyto katastrofy na celou oblast a svět. Tyto nehody se dotkly nejen lidských životů a zdraví, kdy lidé umírali bezprostředně po výbuchu, ale i dlouhá léta po uzavření sarkofágů, které chrání před únikem radiace. Dopady na životní prostředí byly zničující, a ještě dlouhá léta radiace komplikuje život v této oblasti.

Zatím se naštěstí nepotvrdily žádné zprávy o zvýšení radiace či vyšším riziku jaderné katastrofy. Tato hra, kterou Kreml rozehrál, bude mít fatální následky na bezpečnost celého světa. Bohužel je to zpráva i všem autoritářským státům a teroristickým skupinám, že tato nedotknutelná sféra již není zapovězena.

Zdroj: Autorský text, iRozhlas.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...