V čem vidíte největší výhodu online testování?
Myslím, že primární výhoda je v tom, že zájemce o testování nebude muset nikam cestovat. Teď řada lidí, ať už kvůli cestě do zahraničí, škole nebo pracovním povinnostem, musí. A je potřeba brát v potaz i to, že někteří z nich mohou mít nějaké své osobní podezření, že by mohli být infikováni. Tím, že nebudou nuceni nikam cestovat, pochopitelně nedojde k rizikovému kontaktu. Nehledě na to, že ti, kteří už nějaké příznaky mít budou, nebudou muset stát během podzimu a zimy ve frontách venku. Už tak na tom nejsou zdravotně dobře a takové stání jim na zdraví pochopitelně nepřidá.
Test si ale stejně budou muset někde opatřit…
Ano, test si budou muset někde opatřit, ale vzhledem k tomu, v kolika online e-shopech bude k dispozici a bude i na konkrétním e-shopu dané firmy, tak nikdo s podezřením na nákazu nikam nebude muset cestovat a tyto firmy ho v rámci svých služeb doručí až domů.
Zatím poslední projekt, který navazuje na platformu Doktor do kapsy a který vyvolal bouřlivé diskuse, je Test do kapsy. Jak přesně by měl fungovat?
Jde o alternativu ke klasickému testování v centrech. Lidé si budou moci udělat test odkudkoli, a to za pomoci asistence zdravotníka. Stačí jim k tomu test, identifikační doklad, chytrý telefon a připojení k internetu. Krabička s testem obsahuje kompletní testovací sadu včetně návodu a také unikátní QR kód, po jehož aktivaci na zabezpečeném webu se videohovorem spojí se zdravotníkem a ten je provede celým testováním krok za krokem. Jde tedy o pohodlný způsob, jak zjistit vlastní bezinfekčnost, a přitom se vyhnout návštěvě testovacího centra, kam je nutné se obvykle předem objednat a kde je vyšší riziko kontaktu s infekcí.
Kdo přišel s tímto nápadem?
Nápad to byl kolegů ze společnosti Test do kapsy, kteří se dlouhodobě zajímají o možnost rozvoje a implementace různých medicínských postojů do zdravotnictví. Tato vzdálená diagnostika se samozřejmě od začátku nabízela a mohla by pomoci vyřešit dostupnost těchto typů testů.
Kdo bude oním zdravotníkem, který bude na celé testování dohlížet? Praktický lékař?
Test budou validovat příslušně proškolení zdravotníci. Ostatně i v běžných ambulancích nebo lůžkových zařízeních celou řadu diagnostických a léčebných výkonů s pacientem provádějí sestry. Není tedy nutné, aby tam pokaždé seděl lékař.
Lze se se zdravotníkem spojit i v zahraničí?
Ano, to je jedna z dalších výhod, že si test můžete udělat i ze zahraničí a nemusíte vyhledávat místní kapacity testování.
Jak se bude ověřovat autentičnost testu?
Půjde o dvojfázové ověření s unikátním QR kódem. Na začátku testu se klient prokáže identifikačním dokladem – občankou nebo cestovním pasem, QR kód potom zabezpečí konkrétní test tak, aby lékař, jenž vystavuje certifikát zcela průkazně věděl, že nedošlo ke zneužití či zfalšování testu.
Odborníci ministerstva zdravotnictví tento způsob neschvalují a tvrdí, že provedení samotestu na covid pod vzdáleným dohledem zdravotníka je, podle platných právních předpisů, testem provedeným laickou osobou, a z toho důvodu ho dle zákona nelze považovat za zdravotní službu. Jaký na to máte názor?
Jak ukazují nejrůznější příklady z asijských zemí, důsledná aplikace telemedicínských postupů vede k lepší kontrole pandemických ukazatelů a dokáže významně omezovat rizikové kontakty infikovaných, eventuálně pacientů z rizikových skupin. Ostatně jedním ze scénářů využívajících vzdálený kontakt pacienta s lékařem v nejrůznějších eHealth a telemedicínských strategiích a rozvojových plánech je právě minimalizace rizik šíření nových či nově zmutovaných respiračně přenosných infekcí v populaci.
Jak to vůbec v porovnání s jinými evropskými státy vypadá v současné době s elektronizací ve zdravotnictví u nás?
Česká republika v digitalizaci zdravotnictví postupuje poněkud pomaleji, než jak předpokládala Národní strategie elektronického zdravotnictví, která definovala jednotlivé kroky. Zatím k jejímu plnění úplně nedošlo, a to včetně toho, co bylo i touto vládou proklamováno, že vznikne portál pro pacienty, kde budou objektivní a validní informace o nejrůznějších zdravotních problémech. To, co vidíme, že se děje, že jsou tak trochu ad hoc pak vybírané nějaké aplikace, podle mě není dobré. Zmíním slavnou Tečku. To, že v Tečce stačí změnit datum na telefonu a následně vám zezelená test, je přesně to, co se děje, když se nepostupuje koncepčně a neřeší se patřičně infrastruktura. Taková chyba by v aplikaci být neměla, protože to snižuje validitu veškerých dat v té aplikaci. A aby ještě osoba, která kontroluje display telefonu, sledovala, jestli tam náhodou nemáte nastavené jiné datum, to už bychom po kontrolujících chtěli nemožné.
Co by se podle vás z hlediska telemedicíny mělo okamžitě řešit?
Určitě to, aby zvláště chroničtí pacienti a pacienti z rizikových skupin měli dostupnou pravidelnou chronickou péči, u které nebude úplně nutné, aby se pokaždé fyzicky viděli s lékařem. Aby zkrátka měli dostupnou infrastrukturu, kterou budou moci mnohem šířeji využívat, protože ty kontrolní prohlídky, pakliže u nich není nějaká dekompenzace, která vyžaduje osobní návštěvu, nejsou nutné. A zároveň, aby lékaři a zdravotníci byli příslušně honorováni, že péči takto vzdáleně poskytují. Těch telemedicínských výkonů bohužel zatím nemáme v úhradovém systému příliš mnoho, a tudíž se nelze divit, že je tedy nikdo moc neposkytuje, protože za to není honorován.
Dlouho se řešilo povinné používání elektronických receptů. Nyní funguje. Co na něj říkáte?
Povinnost platí a určitě by bylo záhodno, aby se způsob, jakým elektronické recepty fungují, zlepšoval. Aby recepty byly uživatelsky mnohem přívětivější, než jsou dnes, a umožnily i podporu klinického rozhodování například kontrolou interakcí mezi léky, které pacient užívá spolu s návrhy, jak pacientům farmakologický profil vylepšit, což se snad bude do budoucna dít.