Petr Havlíček je nejznámějším výživovým specialistou u nás. Nejvíce ho proslavil pořad Jste to, co jíte. Je skutečně pravda, že jsme to, co jíme? Podle slov specialisty to není jen o zdravém životním stylu a jídle. „Znám spoustu lidí, kteří jedí extrémně zdravě, a přesto se jim nedaří ani udržení zdravé hmotnosti, ani zhubnout a ani se necítí dobře psychicky i fyzicky. Je to o nastavení. Pak znám lidi, kteří to zas tak neřeší, a přesto jsou v mentální a fyzické dokonalé kondici,“ řekl Havlíček Renému Kekely v pořadu Face to face.
Věcí, které nás ovlivňují, je vysoká škála. „Stravování je pouze výsledek. Těch aspektů je celá řada. Jsou to geny, chutě. Chutě dědíme. Jsou tam různé aspekty, emoce a vše, co nás ovlivňuje. Nejhorší je myslet si, že když přestanu jíst, tak zhubnu. Tělo má ale spoustu mechanismů k tomu, aby se vrátilo zpátky. Trvalé hubnutí nemůže zaručit nikdo,“ dodává specialista.
Problémy s nadváhou mají své zárodky už v dětství. „Nikdo z toho nevyroste. Z malého tlusťocha je velký tlusťoch,“ hodnotí Havlíček s tím, že by rodiče měli už od raného věku svých dětí dobře přemýšlet nad tím, čím je krmí. Je to o nastavení pravidel, a to právě z lásky k dítěti. A ty se potom musí dodržovat. To je podle Havlíčka základ. „Protože pokud to pustím, tak to má potom katastrofické následky,“ dodává.
Co je to vlastně zdravá strava? „Jsou správné velmi kvalitní suroviny, které já musím správnou technologií zpracovat a pak je musím za dobré emoce sníst. To je zase o fyziologii a o trávení. Jakmile jsem ve stresu, tak netrávím,“ prozradil Havlíček, v čem je kámen úrazu.
Jak žít tedy tak, aby nám bylo dobře? Petr Havlíček doporučuje: „Zklidnit se, naučit se být sám se sebou a neučit se poslouchat ten dialog, který neustále všichni vedeme. Jaký je rozdíl mezi správným a dobrým? Správné je to, co ode mě očekávají ostatní, ale v danou chvíli to může být pro mě úplně blbě. Musím přemýšlet v souvislostech, a právě proto se potřebuji zklidnit a ztišit a najít tu podstatu. Přestaňte být obětí toho být sami sebou, přestaňte se hledat a vytvářet. Když se hodíte do pohody, tak najednou zjistíte, že toho tolik nepotřebujete.“
Zdroj: Autorský text, pořad Face to face