Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Slovo odborníka

V boji proti covidu nám mohou pomoci betaglukany, říká imunolog Václav Větvička

I když neměl možnost dělat klinické studie, je si prof. Dr. Václav Větvička, Ph.D. jistý, že glukany nám mohou výrazně pomoct v boji proti koronaviru. Světově uznávaný imunolog, působící na Univerzitě v Louisville v Kentucky, léta se zabývající výzkumem přírodních imunomodulátorů tvrdí, že profylaktické orální nasazení betaglukanu by mohlo pomoci zvýšit imunitní odpověď organismu a potlačit symptomy nákazy.

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Mnoho lidí vůbec neví, co si má pod pojmem betaglukan představit. Můžete jim to přiblížit?

Nerad bych čtenáře odradil hned na začátku složitým výkladem, takže ve stručnosti, betaglukany jsou skupina polysacharidů, vyskytující se v buněčné stěně bakterií, kvasinek a hub. Tyto polysacharidy jsou schopné podporovat obranné reakce organismu především proti bakteriálním a parazitárním chorobám. Existují ale i studie, zabývající se jejich rolí při virových infekcích.

Mohou tedy podle vás pomoct v boji proti koronaviru?

Osobně jsem přesvědčen, že ano. Betaglukany mají prokazatelné antivirové účinky a je možné, že coby stimulátory trained immunity (tento anglický výraz zatím nemá český ekvivalent, jde o něco jako trénovaná imunita) budou hrát významnou roli při vzniku adekvátní odpovědi proti covidové infekci. Jestli se ale někde dělaly klinické zkoušky, to se asi nedozvíme, ale minimálně v Číně se na začátku nepochybně zkoušelo úplně všechno. Divil bych se, kdyby po glukanech nesáhli, protože přesně takhle se objevily třeba účinky vitaminu D. Věřím proto, že se nějaké studie dělaly.

Jak konkrétně by nám betaglukany mohly pomoct?

Myslím, že zhruba jako respirátorové masky, zmenší riziko nákazy. Že by nás zachránily, když už ležíme v umělém spánku v nemocnici, o tom bych dost pochyboval, ale jejich role v celém procesu bude rozhodně pozitivní, a bude pozitivní i při vakcinacích, protože odpověď organismu na vakcínu bude silnější.

Máte za sebou práci na mnoha studiích, nedostal jste nabídku, abyste zjistil i vliv betaglukanů na koronavirus?

Tady je zrada v tom, že výrobci glukanů jsou většinou menší až malé firmy, a i když jde případně o velkou firmu, tak glukan je u nich na okraji komerčního zájmu. Mají třeba elektrárny, velkovýrobu alkoholu a tak dále, takže z vydělaných miliard přisypou na testování glukanu jen drobky. Malé firmy si zase výzkum nemůžou dovolit. To je jedna věc. Druhá věc je, že speciálně ve Spojených státech dělat klinické zkoušky je neskutečně nákladné. Jenom projít komisí, která je na univerzitě povolí, znamená zaplatit na prkno asi deset tisíc dolarů, a to jen předložíte návrh. Ten vám samozřejmě s gustem několikrát vrátí, protože pokaždé za předložení dostanou deset tisíc, a to je pro většinu menších glukanových firem nemožné.

Pouze v Japonsku jsou glukany brány jako lék. Jinde na světě ne?

Ano, v Japonsku je to oficiálně schválený lék od roku 1983. Čína to má s tím schvalováním trochu zvláštní, tam si nejsem úplně jistý, ale jako lék to používají. V dalších zemích jsou betaglukany akceptované jako doplněk stravy. Je zajímavé, jak k tomu Japonci došli. Všimli si, že opice jistého druhu prakticky nejsou vůbec nemocné, netrpí rakovinou a žijí dlouho. Dumali, proč tomu tak je, a zjistili, že se tyto opice živí především jednou houbou, její vzorky podrobili výzkumu a začali z ní oddělovat frakce čisté látky. Tak přišli na glukan. My jsme tady v české kotlině spíš na pivo, proto také první výzkumy glukanu v České republice v šedesátých letech dělal doktor Palica, a ten byl z Plzně. (smích) Pravda je, že ještě za dob Československa tu byly celkem tři skupiny – glukanová skupina v Mikrobiologickém ústavu, to byli kvasničáři, pak Slováci, kteří se specializovali na glukany z hub, a v Brně to hráli na obě strany. Brali informace jak z Prahy, tak ze Slovenska. A tyto skupiny se nejen u nás, ale i různě po světě nenáviděly. Tím se věda vracela někam do předminulého století, kdy badatelé víc popisovali, koho nenávidí, než co se udělalo. Dnes už to tak naštěstí není. Platí, že buď máte dobrý glukan, nebo špatný.

Když vás tak poslouchám, mohl by si někdo říct, že stačí jíst houby a kvasnice a bude mít glukanů dost…

Experimentálně jsme dokázali, že preparáty obsahující pouze rozdrcenou houbu mají minimální, pokud vůbec nějakou účinnost. V případě kvasnic platí to samé, jinak by bylo čisté droždí již dávno lékem a Češi jakožto národ pivařů milujících bramboračku by byli tím nejzdravějším národem. Problém je v tom, že náš žaludek nedokáže polysacharidy dokonale trávit, to plně dokážou jen býložravci, proto mu musíme pomoct izolací. Izolace a složité přečištění suroviny je také nejdražší položkou při výrobě betaglukanu.

Jak poznám, že jsem si vybrala produkt s co nejčistším betaglukanem?

Většinou platí, že čím je produkt čistší, tím je dražší. Dobří výrobci, kteří pracují poctivě, čistotu glukanu uvádějí. Za kvalitní se považuje betaglukan od sedmdesáti procent čistoty výše, to garantuje například Aurovitas Betaglukan, zároveň záleží na tom, co zůstává v oněch takzvaných nečistotách. Ty totiž zabraňují navázání betaglukanu na receptory imunitních buněk a tím jejich aktivaci. Platí zde tedy jednoduchá nepřímá úměra – čím více nečistot, tím menší účinnost.

Foto: Anna-Marie Křížová
Vedle samotné vědecké práce se prof. Větvička podílel na propagaci a využití glukanu v řadě zemí včetně USA, Francie, Brazílie, Turecka a dalších.
Foto: Anna-Marie Křížová

Hraje podle vás roli, z čeho je glukan izolován?

Na samotném zdroji překvapivě moc nezáleží, protože když je dostatečně vyčištěn a v dostatečném množství, má relativně stejné účinky. Je tedy jedno, zda je získán z hub, kvasinek, mořských řas nebo z obilí. Nám Evropanům je ale geneticky a historicky biologicky nejblíže betaglukan z kvasinek, protože se tu s pomocí kvasnic peče chleba a připravuje pivo tisíce let. Pravda také je, že je mnohem jednodušší připravit vysoce izolovaný a čistý kvasničný glukan nežli glukan houbový, u kterého se navíc jen těžko můžeme zbavit nepříjemného zápachu. Proto jsou houbové glukany často prodávány jako alkoholové extrakty, alkohol překrývá nepříjemný zápach či chuť. Někomu to vadí, někomu ne. Vzpomínám si, že první komerční glukan se v Československu objevil někdy před pětatřiceti lety. Byla to taková malá flaštička a byl na ní šuhaj s valaškou nebo čím, a produkt byl částečně v lihu. Smrděl tedy pekelně, bylo to trochu, jak když si čuchnete k maggi. Maggi je v podstatě hydrolyzát kvasnic, tedy první krok, jak se k betaglukanu dostat. Samozřejmě se to nedalo pozřít. Takhle začínaly glukany u nás.

Platí, že by se měly ideálně konzumovat společně s vitaminem C a resveratrolem?

Samostatně fungují samozřejmě také. Tím jsou už jen trochu vylepšeny, ale podmínka to určitě není.

Mohou brát betaglukany i lidé, kteří mají autoimunitní onemocnění?

To už je trochu zapeklitější otázka. Blbé je, že autoimunitních chorob je tak pětaosmdesát, a každá je způsobena něčím jiným. A ještě k tomu máme hodně málo experimentů na zvířatech. To se téměř nestuduje. Samozřejmě, zdravý rozum nám říká moc do toho nešťourat, protože u autoimunitních onemocnění je ten systém často v jedné oblasti více aktivní, než by měl být. Ale na druhou stranu lidé, kteří nějaké autoimunitní onemocnění mají, jsou často pod nějakým dozorem. Pravda je taková, že když si glukan vezmete, ale pak ho přestanete brát, tak ho za pár dní v těle nemáte. Kdyby šlo o nějakou autoimunitní chorobu, u které je naděje, že by betaglukany mohly pomoct, jsem určitě pro zkusit to a hlídat, a kdyby se náhodou nějaký parametr zvyšoval, tak s tím skončit a za tři dny jste zpět, kde jste byli.

Přesto, existuje nějaká skupina lidí, které byste je nedoporučoval?

Komu bych je určitě nedoporučoval, jsou lidé po transplantaci, protože dostávají látky, které imunitní systém potlačují. To je jediný případ, kdy říkám nebrat. U těhotných se také říká nebrat, ale z důvodu, že nevíme.

Hodně žen má problémy se štítnou žlázou. Co v takovém případě?

Není problém.

Jak by se měl betaglukan správně užívat?

Co se týče dávkování, pro dospělou osobu obvykle postačí 200 mg betaglukanů denně, v případě důkladné prevence je možné zvýšit dávku až na 1000 mg denně. Můžete tak výrazně zvýšit šanci, že se vám virová infekce vyhne, nebo bude mít alespoň mírnější průběh. Nemusíte se bát předávkování ani toho, že by se vaše obranné reakce nějak nebezpečně zvýšily.

Foto: Anna-Marie Křížová
Prof. Dr. Václav Větvička, Ph.D. je autorem více než sto osmdesáti publikací, šesti monografií a pěti patentů.
Foto: Anna-Marie Křížová

Betaglukany mají široké využití. Posilují imunitní systém v případě fyzického a emočního stresu a chronické únavy, ale také při léčbě jako je ozařování nebo chemoterapie. Podávají se po operacích, aby se zabránilo infekci, snižují vysoký cholesterol a podobně. Je pravda, že pomáhají i při rakovině?

Japonci ho mají schválený právě jako lék na rakovinu. Především na rakovinu žaludečního traktu a střev. Kdybyste se podívala do historie, jejich zkoumání začalo na infekční nemoci. Když se zjistilo, že to funguje, tak se samozřejmě začalo zkoumat dál. Rakovina přišla na řadu hned potom. Tím se k tomu dospělo.

Jak glukan při rakovině pomáhá?

Pomáhá hned několika způsoby. Nevyléčí rakovinu, takže bych určitě nikdy nikomu neřekl: Jez glukan a vykašli se na léčbu. To určitě ne. Ale má velký přinos v tom, že jednak stimuluje imunitní systém, který je vyčerpaný, dělá, co může, ale prohrává ten boj, a díky tomu, že s pomocí betaglukanu vyrobí víc protilátek, zabije se o fous víc rakovinných buněk. Výrazně také pomáhá s kostní dření. Jak ozáření, tak chemoterapie jsou bohužel toxické pro všechny buňky, nejen ty rakovinné, a první, kdo to odnáší, je kostní dřeň. Je nejcitlivější. Existují studie, které jsme dělali nejen my, ale i řada dalších, jež prokázaly, že když nasadíte betaglukan ještě před ozářením, tak dochází k nepoměrně rychlejší obnově kostní dřeně. Kolem týdne už jste někde na osmdesáti procentech, během čtrnácti dnů jste na normálu. Tyto pokusy se v minulosti dělaly i u nás v republice, a byly tajné. Teprve až v devadesátých letech se to odtajnilo. A pak se ukázalo, že to dělali i v Kanadě, Rusku a dalších zemích. Jinak co se týče glukanu a rakoviny, to mám zrovna z vlastní zkušenosti. Sestra, tchyně i manželka kamaráda jsou pět let po rakovině prsu a neříkám, že je ten glukan zachránil, ale bylo jim třeba mnohem míň špatně. Tchyni bylo v té době už dvaasedmdesát let a musela podstoupit všechno – operaci, ozáření i chemoterapii, měla agresivní typ rakoviny a prošla tím, aniž by byla na pokraji sil. Nějakou roli v tom ten glukan určitě sehrál.

Je nějaké onemocnění, u kterého se účinky glukanů na základě studií osvědčily téměř stoprocentně?

V podstatě u všech, které jsou založeny na tom, že potřebujete, aby byl imunitní systém v pohodě. V případě vysokého cholesterolu se to malinko zlepší, ale v případě infekcí, jako je nachlazení, chřipka a podobně, tam to funguje opravdu skvěle.

Proč jste si pro své působení vybral právě Ameriku?

Zůstal jsem v Americe částečně i z lenosti. (smích) Odjel jsem tam v roce 1991 původně na tři roky, ze tří let najednou bylo pět, a už jsem tam zůstal. A proč tam? Po roce 1989 to u nás v Akademii věd nebylo nijak valné. Dokonce byly určité tlaky, že by se měla rozpustit, že je to starý sovětský model a že bychom se měli přiklonit k západní Evropě. Židle se tehdy pod všemi dost hýbala a já nic jiného neumím, tak jsem si říkal, co dál. Do Německa se mi nechtělo, ostatních univerzit po Evropě zase tolik není, aby masivně přijímaly, tak jsem obvolal staré kamarády z Ameriky, jestli by něco neměli, a oni měli. Udělali mi takovou tour po amerických ústavech a univerzitách, kde jsem popřednášel o glukanu, a nakonec jsem skončil v Kentucky. A nelituji toho, těch třicet let bylo fajn. V prvních patnácti letech jsem měl určitě i větší možnosti ve svém oboru. Teď, když tady vidím ty výzkumné ústavy, už jsou na tom pomalu líp. Americký plat je pořád lepší než český, ale už to není takový rozdíl vzhledem k ceně bydlení a podobně. A to moderní vybavení ústavů je tady super! V Americe v tomhle trochu zaostali. 

Kde se momentálně víc pohybujete? Tady nebo v Americe?

Ještě jsem tam, ale do konce roku už bych měl být tady. Řekl bych, že už stříhám metr a přemýšlím, jak vymyslet celou tu logistiku, abych se přesunul sem.

Chcete i tady dál pokračovat ve výzkumech?

Ne, myslím, že už toho mám dost. Už jsem si svých čtyřicet let odsloužil. Nějakou přednášku rád udělám, ale abych se tu pustil zase naplno do práce, to ne. Už si chci užívat důchod.

Může se Vám líbít

Sticky Post

Herec Jiří Bartoška obětoval vousy a vlasy pro roli v seriálu „Smysl pro tumor“. Diváci ho uvidí v roli pacienta s rakovinou mozku.

Uncategorized

Tento příběh se stal v Japonsku. Ukazuje, že umělá inteligence je opravdu mocný nástroj. A také, že něco, co je v první řadě vyvíjeno...

Sticky Post

Nadaná zpěvačka Anna Julie Slováčková nemá na růžích ustláno a ve svém věku musela zvládnout boj s rakovinou. Včerejšího dne ale přišla se sdělením,...

Sticky Post

Rakovina prsu patří k největším strašákům každé ženy, ale neměli by ji podceňovat ani muži. Naše nezisková organizace se zabývá právě problematikou rakoviny prsu....

Celebrity

Snad každý z nás zná někoho, kdo umřel na rakovinu. Rodiče, prarodiče, přátelé… Herec Jaroslav Dušek na toto téma přednesl před několika dny svéráznou...

Zdraví

Před několika dny proběhla médii zpráva, že nejčastěji používané umělé sladidlo aspartam je potenciálně karcinogenní. Nyní Světová zdravotnická organizace (WHO) a Organizace OSN pro...

Společnost

V 90. letech znali Češi jen několik Kanaďanů. Samozřejmě hokejisty - Wayne Gretzkého, Erica Lindrose nebo Stevea Yzermana. Potom několik zpěváků – Alanis Morisette...

Gastronomie

Hlídáte si stravu a záleží vám na vyváženém jídelníčku plném hodnotných živin, ale v hektickém životním tempu se stíháte odbít jen nějakou tou rychlovkou?...

České celebrity

Bývalý šéf TV Nova Vladimír Železný zažívá prožívá nejtěžší chvíle, jaké si člověk v pozici rodiče dokáže představit. Zemřel mu totiž jeho milovaný syn...

Společnost

V říjnu loňského roku jí byla diagnostikována rakovina prsu. Nyní manželka známého hokejového brankáře Dominika Furcha na Instagramu informuje o svém statečném boji s...

Společnost

Talentované finalistce kulinářské show Masterchef Denise Cziglové nadělil osud krutou ránu. V roce 2014 jí byl diagnostikován nádor na mozku. Po několika operacích a...

Zahraniční politika

Již nějakou dobu se šíří zvěsti, že 70letý ruský vůdce je těžce nemocný. Že je jeho zdravotní stav vážný, nasvědčuje i jeho nafouklý obličej...