Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Smějte se a bude vám líp. Jaké jsou benefity pusy od ucha k uchu?

Smích je lék. Známé lidové rčení je podloženo řadou výzkumů, a tak můžeme s opravdovou jistotou říct, že smích je přínosný pro tělo i pro duši. V čem přesně je smích prospěšný a jak nás může podpořit na psychické i fyzické rovině?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Proti stresu a pro podporu imunity

Smích je nedílnou součástí našeho života, málokdy si však uvědomujeme, jak moc je pro nás vlastně prospěšný. Během smíchu se do těla vyplavuje řada látek (například hormony serotonin a oxytocin, endorfiny a další) a naopak odbourává hormon kortizol neboli stresový hormon.

V důsledku tohoto chemického koktejlu odbouráváme stres, podporujeme imunitu a také přirozeně okysličujeme celé tělo. Kromě toho smích působí i jako tlumič bolesti, a dokonce snižuje krevní tlak a riziko infarktu.

Očista a duševní pohoda

Smích, podobně jako pláč, slouží i jako emocionální očista. Okamžitě uvolňuje napětí a nahromaděné emoce, po pořádném smíchu „od plic“ se proto cítíme hned o něco šťastněji a radostněji. Smích dodává energii, zlepšuje náladu, navozuje duševní pohodu a účinně bojuje i proti úzkostem a depresím.

Podpora mezilidských vztahů

Co by to bylo za sraz přátel bez vyprávění oblíbených historek a líčení vtipných zážitků? Jak by vypadala atmosféra na pracovišti, kdyby aspoň čas od času někdo z kolegů nepronesl nějaký vtípek? Smích zkrátka k lidské společnosti nedílně patří, a působí jako velmi účinné „sociální lepidlo“. Usměvaví lidé jsou pro ostatní přitažlivější, v kolektivu jsou oblíbení a celkově se v jejich společnosti cítíme příjemně.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Naučit se smát

Podle výzkumů je přitom jedno, zda se smějeme přirozeně, nebo smích pouze předstíráme, pusa od ucha k uchu zkrátka v organismu vyvolá stejnou reakci. K pozitivním účinkům také stačí i pouhý úsměv.

Známý český psychiatr Karel Nešpor, který se benefity smíchu zabývá, proto doporučuje smích zařadit do běžné denní rutiny stejně jako třeba pravidelné cvičení. Zkuste se hned po ránu při pohledu do zrcadla sami na sebe ze široka usmát a dobrá nálada vám vydrží po celý den.

Jóga smíchu pro pozitivní život

Pozitivních účinků smíchu využívá také koncept jógy smíchu, který zpopularizoval indický lékař Madan Kataria. Jóga smíchu představuje nejen zábavné a jednoduché cvičení pro dobrou náladu, ale může sloužit i jako podpůrná terapeutická metoda, která navozuje pozitivní naladění v těžších životních situacích.

Smích je zkrátka lék, který máme k dispozici všichni, všude, a navíc úplně zadarmo. Zeptejte se proto sami sebe, jaké situace vás dokážou zaručeně rozesmát, u jakých knížek nebo filmů doslova padáte ze židle, a kteří lidé vám vykouzlí úsměv na tváři. Vyhledávejte je co nejčastěji, a váš život bude hned o něco pohodovější.

Zdroje dat:
Institut funkční medicíny a výživy, Dr. Nešpor, Jóga smíchu

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...