S velmi zajímavou, pro někoho možná odvážnou, myšlenkou přišel náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). S cílem ulehčit malým podnikům s nedostatkem místa prosazuje zavedení jednotných záchodů pro zákazníky obou pohlaví, které by restauracím umožnilo levnější provoz.
Úmyslem novely je snaha rozvolnit přísná pravidla Pražských stavebních předpisů. Ty platí od roku 2016 a v současné době v nich stojí: „V provozovnách stravovacích služeb musí být pro veřejnost zřízena samostatná místnost se záchodovou mísou a předsíní s umyvadlem, zpravidla odděleně pro muže a pro ženy.” Poslední část této věty by měla z požadavků zmizet.
Hlaváček návrh obhajuje s tím, že například ve Švédsku či Itálii je to již dlouhodobou normou. V Japonsku nebo Německu zase zavádějí toalety pro třetí pohlaví, o nichž se diskutuje i u nás. Ve Švédsku zrušení společných toalet prosadili zejména aktivisté, kteří žádali genderově neutrální označení.
Chi.
— Petr Hlaváček (@Hlavacek_P) August 19, 2022
Cíl: umožnit malým podnikům s nedostatkem místa mít jen jeden záchod pro zákazníky a tak i levnější provoz.
Jestli do toho tahá Patrik gender, tak si nejsem jist že bude líp. https://t.co/YDEbiAiFdb
To ale podle Hlaváčka není cílem opatření. „Předpisy neřeší genderové otázky. V případě požadavku nebudou nikomu bránit, aby si zřídili dělené WC na muže a ženy. Jen to nebude povinnost.” Reagoval tak mimo jiné na kritiku poslance ANO Patrika Nachera, který návrh označil za bizarní novinku v Praze: „Současná pražská koalice ukazuje, jak je jí běžný život Pražanů ukradený a jaká nesmyslná témata řeší v době, kdy mnoho obyvatel řeší existenční problémy kvůli drahým energiím a vysoké inflaci. Že v tomto případě došlo přímo k záchodové shodě mezi P. Hlaváčkem a J. Čižinským, který chtěl povinně nařídit hospodským pouštět lidi na WC, druhý, aby se budovaly genderově neutrální toalety, beru jako krásnou ukázku vnímání dvou lidí a kandidátů na primátora.”
Hlaváček: Nejde o zavádění „gender neutral”, bude to dobrovolné
Nacher svým příspěvkem popudil řadu lidí. „Lžete. Nikdo nic nařizovat nechtěl. Byla by to dobrovolná aktivita, kterou by město kompenzovalo. Něco podobného už funguje např. na Praze 3 bez velkého halasu.”
První část novely už schválili pražští radní. Návrh teď míří do připomínkového řízení, kde se mohou vyjádřit jak městské části, tak veřejnost. A ta už se poměrně živě vyjadřuje na sociálních sítích.
„Fakt chcete chodit na společná WC a tam se třeba upravovat před zrcadlem, v jehož odrazu budete vidět muže konající potřebu u pisoáru?”, děsí se představy nového uspořádání restauračních toalet jedna z diskutujících. „Pak si taky dovedu představit společensky unavené muže, jak se potkají se sličnou dámou vedle kabinek..”
„Super, až půjdu s šestiletou vnučkou kolem pisoáru, kde muž vykonává potřebu. Zase jeden skvělý nápad,” vyjadřuje svůj nesouhlas Simona. Ztráty soukromí i zhoršení hygienických podmínek se v případě zavedení takové novinky obávají i další lidé. Jiní se na věc dívají z praktického hlediska. „Stejně nesmyslné mi připadá, když vycházím z pánských záchodů, kde kabinky zejí prázdnotou a na chodbě pak vidím, jak ženy před těmi svými čekají frontu jen proto, že je na nich jiný nápis..? Pokládám to za nesmysl.”
Zaznívají i poměrně kontroverzní názory: „To vůbec není možné, protože mezi chlapy je šílené množství úchylů. Polezu z kabiny a nějaký vzrušený pako mě znásilní.” Další diskutující mužského pohlaví připojil svůj pohled na věc: „Toalety se mi líbí oddělené. Ovšem sprchy bych dal ze zákona společné.“
Lidé z oboru gastronomie se domnívají, že hosté případné oddělení WC neocení. Chování Čechů je podle nich jiné, po zkušenostech ze zahraničí se shodují, že společné toalety působí dost nevábně. Návrh by podle nich uvítali spíš samotní provozovatelé restaurací v historických stavbách v centru města.