Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Světový den boje proti rakovině: Připomeňte si nejemotivnější příběhy v Česku

Zítra proběhne světový den boje proti rakovině. I v době covidové je rakovina nejčastější světovou příčinou úmrtí. Tento významný den vznikl v roce 2000 a připadá právě na 4. února. Pojďte si s námi dnes připomenout příběhy lidí, které dojaly Česko.

Přišli o maminku, navíc musí zaplatit miliony za repatriaci 

Matýsek a Beátka přišli na konci minulého roku o svou mámu, která po roce léčby podlehla agresivnímu typu onkologického onemocnění. Aby pochopila svou nemoc a našla alternativní léčbu, vydala se maminka do Nepálu. 

Bohužel, organismus matky začal v Nepálu selhávat. Žena byla hospitalizovaná v soukromé nemocnici, kde výlohy na dvoutýdenní léčbu vyšli na 450 000 korun. Tuto částku se podařilo manželovi s pomocí rodiny uhradit.  

Jak se píše ve vyhlášené sbírce, žena potřebovala nepřetržitě zdravotnické přístroje a lékařskou asistenci. Nemohla se tak z Nepálu vrátit civilním letadlem, ale potřebovala leteckou záchrannou službu. Aby se matka mohla vrátit zpět za rodinou, manžel si na sebe vzal půjčku ve výši necelých 3 500 000 korun. S ohledem na výši částky se pojišťovna rozhodla od repatriace distancovat, a odmítla jakkoliv přispět.  

Tatínek velmi trpěl, ke konci už svou rodinu nepoznával 

Smutný příběh této rodiny začal v roce 2016, kdy tatínkovi od rodiny zjistili lékaři nádor na mozku. Nádor byl nezhoubný, lékaři jej odstranili. Po operaci se ovšem musel muž znovu naučit chodit a ovládat své tělo. Před dvěma lety se nádor znovu začal rozrůstat. Tatínek podstoupil chemoterapie, ty ovšem nezabraly, dokonce přišly další potíže. Později rodina obdržela zprávu, že jeho nádor byl zhoubný.  

V lednu minulého roku podstoupil muž ozařování, které nepomohlo. Začal zapomínat… Ke konci života už svou rodinu nepoznával. Poslední dva týdny svého života protrpěl. 

Jáchymek na tatínka vzpomíná a velice mu chybí. Rozárka si však tatínka neužila. 
Foto: donio.cz

Manželka podlehla rakovině, hasič a tatínek zůstal na děti sám 

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Velké neštěstí potkalo také rodinu hasičů. Václav byl od dětství vášnivým hasičem, v patnácti letech se přidal k dobrovolným hasičům v Horšovském Týně. Sedm let byl hlavním strojníkem místní výjezdové jednotky.  „Za svou poctivou práci a důvěru všech okolo získal služební byt v hasičské zbrojnici, do kterého si přivedl přítelkyni Petru. Ta se stala jeho ženou i naší členkou,“ popisují hasiči na sociální síti. 

Hasičskému páru se narodila dcera Anežka a syn Matýsek. Krátce po narození syna se u Petry projevila zákeřná nemoc, které podlehla. Tatínek tak zůstal s dětmi sám a musel dočasně opustit zaměstnání, aby se mohl naplno věnovat dětem.  

Zítra proběhne světový den boje proti rakovině. I v době covidové je rakovina nejčastější světovou příčinou úmrtí. Tento významný den vznikl v roce 2 000 a připadá právě na 4. února.  Pojďte si s námi dnes připomenout příběhy lidí, které dojaly Česko.
Hasička Petra
Zdroj: SDH Horšovský Týn

Zhoubné nádory jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí v Česku, tou první příčinou jsou kardiovaskulární choroby. Onemocněním častěji trpí muži než ženy. Podle sběru dat v roce 2018 lékaři diagnostikovali 87 361 onemocnění. Ve stejném roce pak na rakovinu umřelo 27 699 lidí.  

Pokud vás příběhy těchto rodin zasáhly a chtěli byste je podpořit, můžete tak učinit prostřednictvím sbírek. Odkaz na pomoc pro Beátku, Matýska a tatínka zde. Sbírku pro rodinu, kterou rakovina připravila o tatínka najdete tady. Číslo transparentního účtu, na který můžete přispět hasiči Vaškovi přikládáme sem.  

Zdroje dat:
uzis.cz, donio.cz, donio,cz, facebook.com/SDHHorsovskytyn 

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...