Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Tady byste mikroby nečekali: Na co se zaměřit při úklidu domácnosti?

Hygienicky čistá domácnost přispívá k pocitu spokojenosti, ukazují studie. I když máte domov jako ze škatulky, pořád se mohou najít místa, kde se mikrobi a bakterie vesele množí. V jakých zákoutích na vás číhají a jak s nimi účinně zatočíte?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Čistota, půl zdraví?

Na známém lidovém rčení je určitě více než jen špetka pravdy, a obzvlášť v dnešní pandemické situaci platí důraz na hygienu dvojnásob. Nepřehánějte to ale, varují odborníci. Příliš „sterilní“ domácí prostředí může být naopak škodlivé. Díky pravidelnému styku s různými mikroby si vůči nim pěstujeme odolnost a budujeme imunitu.

Také používání velkého množství chemických prostředků může organismu spíše uškodit než prospět. Při přímém styku mohou podráždit kůži nebo způsobit alergické reakce. Pokud chemikálie používáme například v kuchyni, uvolněné mikročástice se mohou dostat do jídla nebo je vdechujeme, a tím si zaděláváme třeba na astma. Používejte raději ekologické čisticí prostředky, které jsou šetrnější vůči lidskému organismu i životnímu prostředí.

Ráj škodlivých bakterií

I když domácnost cídíte poctivě a pravidelně, možná se najdou místa, která jsou pro bakterie naprostým rájem. Patří mezi ně například:

  • Mop, koště, smetáček, hadříky a houbičky na nádobí – Po úklidu tyto pomocníky většinou jen vypláchneme a odložíme do kouta, ale měli by si zasloužit daleko více naší pozornosti. Čas od času je vyperte v pračce nebo vymyjte horkou vodou a nechte důkladně uschnout.
  • Hlavice vysavače – Pravidelným vysáváním odstraňujeme z domácnosti roztoče a choroboplodné zárodky, ale je důležité je z domácnosti vyhnat úplně. Obsah vysavače proto často vyprazdňujte a následně hlavici důkladně vymyjte.
  • Odkapávač – Nádobí leštíte na jedničku, ale odkapávače si nevšimnete, jak je rok dlouhý? Chyba, právě zde, ve vlhkém prostředí, se mikrobi vesele množí. Odkládací plochu na nádobí proto pravidelně dezinfikujte a otírejte dosucha.
  • Kliky a úchytky na nábytku – Na tato místa saháme v domácnosti nejčastěji, při úklidu však mnohdy jako by neexistovaly. Naučte se je poctivě drhnout a dezinfikovat, právě z těchto míst jinak roznášíme škodlivé mikroorganismů po celém domově.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pozor na displeje a klávesnice

Nosíte mobilní telefon v kapse, vyndáváte ho v kanceláři, pokládáte v restauraci na stůl a večer před usnutím ještě procházíte poslední zprávy? Pak věřte, že si domů nesete celou armádu bakterií. Telefon se snažte dezinfikovat každý den, jinak bude tyhle škodlivé potvůrky přitahovat jako magnet.

Stejně tak se starejte i o svůj počítač, s důrazem na klávesnici. Stačí ji přetřít dezinfekčním ubrouskem, kdykoliv si vzpomenete. Dodržujte také pravidlo nejíst nad počítačem, jinak si do mezer mezi písmenky uložíte zbytky potravin, které při rozkladu vytvoří perfektní podmínky pro líheň mikrobů.

Tak jako se staráte o svůj čistý a upravený zevnějšek, dbejte i o domácnost – včetně všech jejích zákoutí a schovaných místeček. Uklizená domácnost nejen eliminuje riziko vzniku infekčních onemocnění, alergií a přispívá k udržení zdraví. Podílí se také na naší psychické pohodě a spokojenosti. Vždyť doma se všichni chceme cítit příjemně.

Zdroje dat:
cleanright.eu, Český kutil

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...