Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Tančící voják a boršč z Putinovy krve. Ukrajinci prostřednictvím sociálních sítí dokumentují válku

Vtipné tanečky, drsná realita. Lidé postiženi válkou nahrávají na sociální sítě méně či více zábavná videa. Díky nim ukazují světu, jak se na Ukrajině žije během právě probíhající války. Někteří se prostřednictvím videí snaží vyrovnat s hrůzami, jiní využívají sociální sítě ke spojení se svými blízkými.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

I když nemůže být se svou dcerkou, snaží se jí být nablízku alespoň skrze humorná videa, na kterých tančí. Ukrajinský voják a otec, který byl nasazený do boje proti Rusku nahrává pravidelně příspěvky, aby jeho dcera věděla, že je v pořádku. Kromě jeho dcery sledují tato videa také miliony lidí.

@alexhook2303

#🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦 #🇺🇦🇺🇦🇺🇦💙💛 #Топ #ЗСУ #Рек #украинатикток #славаукраїні #Армия #ООС #огонь

♬ πρωτότυπος ήχος – Giannis Karaolis

„Sranda musí být, i kdyby na chleba nebylo,“ píše jeden z vojákových sledujících.

Mladé Valerish jakožto fotografce není dokumentování života cizí. Na svůj účet nahrává videa, ve kterých vtipně podává aktuální dění. Prostřednictvím videí na TikToku ukazovala lidem to, jak se žije v bombovém úkrytu a jak vypadá její typický den během války. Aktuálně je už z Ukrajiny pryč, před válkou utekla do Itálie. Ani její útěk do bezpečí nezapomněla zaznamenat.

@valerisssh

Third Word War! Putin, thank u #ukraine #stopwar #russiastop

♬ Je te laisserai des mots – Patrick Watson

„Nikdy jsem si nedokázala představit, jak se lidé během druhé světové války cítili. Teď žiju v realitě války. Bojím se o svůj život. Prosím, Putine, stop,“ píše v jednom ze svých příspěvků.

Jak se vaří ukrajinský boršč v bombovém krytu? Stačí přidat pár brambor, a taky Putinovu krev.

@valerisssh

Professional cooker! #ukraine #stopwar #russiastop

♬ original sound – pradasaint

Stejně jako její vrstevníci, také dvacetiletá Ukrajinka Marta Vasyuta si oblíbila aplikaci TikTok. V podstatě přeš noc se stala senzací. Když začala válka, vyhledávala videa z konfliktu, ověřovala je a poté sdílela se svými sledujícími. Přes noc už měla videa miliony shlédnutí, na místo pár stovek lidí ji teď sleduje 200 000 diváků. 

Marta věří, že někteří lidé raději získávají informace ze sociálních sítí, než z tradičních médií. „Někteří nevěří žurnalistům, ani těm ověřeným,“ říká Ukrajinka. Důvod, proč si lidé oblíbili její videa vidí v tom, že je obyčejnou dívkou, což ji činí „vztažitelnou“.

@martavasyuta

They are terrorists! #ukraine

♬ original sound – Marta Vasyuta

Videa z probíhající války je třeba přijímat kriticky. Některá z nich pochází z dílen dezinformátorů. Některé snímky, které se vydávají za aktuální jsou ve skutečnosti klipy z filmů, počítačových her, nebo záběry z jiných konfliktů.  

Zdroje dat:
ČTK, BBC

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...