Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

TEDxPrague se opět uskutečnil po roční pauze. Neviditelná témata v podání sedmi řečníků sklidila úspěch

Když se řekne TEDx (Technology & Entertainment & Design), většině z nás se vybaví zahraniční přednášky předních odborníků na dané téma. Přesto tato globální nadace věnovaná důležitým a společenským tématům vznikla již v roce 1984. Po roční covidové pauze se opět vrátila na scénu její pražská licencovaná verze s tématem „Neviditelné“.

Foto: Marek Pitaš
Foto: Marek Pitaš

V sobotu 6. listopadu se uskutečnil další ročník TEDxPrague 2021. Letošní návštěvnost akce se pohybovala okolo čtyř set návštěvníků, čímž by se dalo říct, že byla oproti minulým ročníkům v komornějším módu. Přesto v sále nechybělo nadšení a zvídavost diváků prahnoucí po příbězích a názorech vystupujících odborníků a řečníků.

V prostorách kostela sv. Anny na Starém Městě, přezdívaném jako Pražská Křižovatka, se vystřídalo na pódiu sedm řečníku ve dvou odpoledních blocích. V původní skladbě byl zahrnut i osmý řečník, jímž měl být profesor lékařské psychologie Radek Ptáček, ale ze zdravotních důvodů na poslední chvíli zrušil svoji účast na konferenci. Místo jeho výstupu byl divákům nabídnut videotalk Johna Lloyda z globální sekce TED z roku 2009.

Foto: Marek Pitaš
Foto: Marek Pitaš

Letošní TEDxPrague se organizačnímu týmu podařilo uspořádat v rekordně krátkém čase. Dlouho se totiž nevědělo, zda covidová situace pořádání takové akce na podzim dovolí. V průběhu léta se rozhodlo, že TEDxPrague letos bude a začalo se s přípravami. „Jsem nesmírně rád, že i přes překážky a pochybnosti, které na cestě byly, jsme zariskovali, šli do toho, a nakonec se to povedlo,“ komentoval spokojený náčelník TEDxPrague Jiří Vodička.

Tématu s názvem vše „Neviditelné“, jež byl přesunut z neuskutečněného minulého ročníku, se zhostila skupina odborníků – Hynek Medřický, světelný expert, ochránce přírody a vynálezce biodynamické žárovky. Alžběta Králová, politická marketérka, PR manažerka a zakladatelka Institutu politického marketingu (IPM). Matěj Novák, filozof a přední český expert v oblasti programatického obchodování. Martin Leskovjan, právník a člen skupiny Ztohoven. Martin Soukup, kulturní antropolog a vyučující na FF UP a FSV UK. Jan Drtina, bývalý vězeň a ambasador neziskové organizace RUBIKON Centrum. Anna Hogenová, vedoucí oddělení filozofie a etiky na Filozofické fakultě UK.

Foto: Marek Pitaš
Foto: Marek Pitaš

„Letošní téma Neviditelné je nadčasové a neotřelé, mně se moc líbilo a stejné ohlasy mám i od ostatních – řečníků, návštěvníků i členů organizačního týmu,“ uvedl Jiří Vodička – náčelník TEDxPrague.

Příjemná atmosféra a hodiny plné myšlenek hodných šíření se podepsaly nejen na spokojeném publiku, ale také na samotných řečnících.“ Je skvělé předat informace lidem, kteří nejspíš o daném tématu moc netuší. Patnáct minut je sice příliš krátký čas na nějaké hlubší osvětlení problému, ale dá se v nich za tu dobu zapálit oheň poznání a oni sami si o tom pak mohou zjistit více,“ popsal radost ze své účasti Hynek Medřický krátce po skončení letošního TEDxPrague.

Foto: Marek Pitaš
Foto: Marek Pitaš

TEDx je nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou „myšlenky hodné šíření“ – sdílení podnětných nápadů a příběhů. TEDxPrague vznikl v roce 2009 inspirován TED a pod jeho licencí. Díky tomu je součástí celosvětového hnutí TEDx.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...