Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Lidé nelibě nesou plánované snížení teplot při vytápění domů a bytů. Odborníci upozorňují na možné nebezpečí

Zdá se, že tato zima se nám zapíše do paměti na hodně dlouhou dobu. Teplé bačkory, ponožky a peřiny budou zřejmě nejčastějším obsahem vánočních dárků, na které ještě lidem po zaplacení energií, jídla a nájmů zbydou peníze. Možná někde nebude chybět ani dřevo a uhlí, které mají letos cenu zlata. Všichni bez rozdílu si zřejmě o letošní zimě budeme muset stáhnout teplotu ve svých domovech.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Vláda v rámci současné energetické krize apeluje na domácnosti, aby si doma snížily teplotu a tím snížily náklady na vytápění. Prý by stačilo stáhnou topení o 1 stupeň a ušetří se 5 procent nákladů na vytápění. Podle energetických odborníků se podobný postup vyplatí hlavně v rodinných domech. Úspory budou ale velmi individuální – nejvíce se ušetří v rodinných domech, nejméně to bude v bytech.

„Pokud tu teplotu snížíme jen v jednom bytě, tak se naopak může stát, že zvýšíme spotřebu tepla svým sousedům, protože přes dělící konstrukce bude to teplo postupovat do toho nevytápěného bytu,” říká specialista na energetiku Jan Blažíček. Záleží také na umístění bytu v domě, zda je okrajový nebo ve středu budovy. U rodinných domů je také důležité, zda jsou zateplené. Úspory tak mohou být v jednotkách, ale i v desítkách procent. „Každý objekt je v tomto směru jiný. Pokud někdo dosáhne úspory 6 %, tak u jiného to může být klidně i 15.”

V případě hrozícího nedostatku paliva v teplárnách si budeme moci v obývácích, kuchyních, ale i kancelářích zatopit na méně stupňů, než jsme byli zvyklí doposud. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích by mohla teplota klesnout až na 18 stupňů. V koupelnách na 19, v předsíních na 15 a na vytápěných schodištích jen na 10 stupňů. Kanceláře a zasedací místnosti v různých administrativních budovách pak bude možné vytopit nanejvýš na 18 stupňů.

Počítá s tím návrh nové vyhlášky Ministerstva průmyslu, která je součástí unijního cíle snížit spotřebu plynu v členských zemích o 15 procent. „Naším cílem je mít připraveny legislativní nástroje, které nám pomohou dosáhnout potřebných úspor v případě, že by ruský diktátor Vladimir Putin dále eskaloval svou energetickou válku,” řekl ministr průmyslu za STAN Jozef Síkela.

Stanjura má rád v ložnici 17

Pokud EU či 5 členských zemí dospějí k závěru, že nastal čas na vyhlášení plynové nouze, může Brusel návrh předložit členským státům. V případě, že se pro vysloví nejméně 15 z 27 zemí, budou úspory povinné. Podle Mezinárodní agentury pro energii je snížení teploty o 1 stupeň jednou z priorit, jak se zbavit závislosti na dodávkách ruského plynu. Když vytápění domu stáhnete o 1 stupeň, můžete ušetřit až 6 procent spotřeby plynu za rok,“ radí lidem ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a dodává, že doma ke snížení vytápění sám přistoupí. „V obytných místnostech máme kolem 21 stupňů, v ložnici asi 17, protože mně osobně se lépe spí, když je nižší teplota. Možná to na podzim a v zimě stáhneme o 1 stupeň i v místnostech, kde žijeme.”

Spousta domácností je už teď nucena platit zvýšené zálohy za energie, s čímž se vypořádávají různě. Mnozí začínají opět přecházet k vytápění dřevem a uhlím. Kvůli obrovskému zájmu je obou komodit málo, i na uhlí řada firem dělá pořadníky a velká poptávka pochopitelně tlačí na růst cen. Lidé, kteří k tomu mají dostatečné prostory, se zásobují i na několik let dopředu. Proti topení plynem je teď dřevo levnější minimálně o 60 procent, očekávané další zdražení plynu tento poměr ještě zvýší.

E-shopy očekávají nápor zimomřivých zákazníků

Na nadcházející zimu se chystají také provozovatelé e-shopů s přikrývkami, ponožkami nebo bačkorami, kteří doplňují sklady v očekávání, že se lidé budou chtít doma zahřát jinak. Zvyšující se prodeje už teď evidují majitelé řady internetových obchodů s teplejším oblečením.

Domácnosti jsou připraveny čelit očekávanému nárůstu cen energií v letošní topné sezóně nejčastěji snížením teploty v celé domácnosti. 60 procent domácností je ochotno snížit teplotu v nevyužívaných místnostech či během noci. Víc než polovina domácností by řešila i správné nastavení teploty lednice nebo by snížila teplotu ohřívané vody, zvážila pořízení úspornějších spotřebičů či žárovek nebo by uvažovala o změně dodavatele.

Jiní na to jdou „od lesa”: „Půjdu tou cestou, že si vezmu teplé oblečení, takže se přiobléknu a nebudu plyn vůbec používat.” Další říká: „Myslím, že budeme trošku utahovat kohoutky, to znamená tam, kde není potřeba celodenně topit.”

zdroj: Shutterstock

Jak nejefektivněji doma topit?

Odborník na vytápění Tomáš Rytíř ale upozorňuje, že vypínat topení úplně nebo topit jen občas prý v bytech kvůli rozpočítávání spotřeby nemá smysl vůbec. „V domech to může spotřebu naopak zvýšit. Je lepší topit průběžně. Nejvíc energie vydáme tím, že to zdivo akumulujeme, než se nám ohřejí okolní zdi, a pak teprve začneme nahřívat interiér.”

Energetičtí experti upozorňují v této souvislosti na fakt, že podle loňských statistik Energetického regulačního úřadu až 800 tisíc českých domácností topí elektřinou a k vytápění využívá elektrické přímotopy. Ty se od letošní zimy výrazně prodraží, podle propočtů roční vytápění pomocí nich vyjde na více než 200 tisíc korun. U starších nemovitostí může finančně nejlépe vycházet návrat k topení tuhými palivy.

Spousta účastníků v diskuzích neskrývá svou nelibost z plánovaných opatření proti drahým energiím. „To jsme se teda dožili věcí.. Kdo by to ještě začátkem 2020 tušil…”„Stačí se podívat na kterýkoliv úřad. Úřednice tam sedí s otevřeným oknem a radiátory jedou naplno.” Další píše: „Tak vy budete ještě poroučet.. Palivo drahé, během covidu nevycházet a teď ještě teplo? To jako fakt??”„Ještě se budeme ptát, jestli vůbec můžeme topit,” napsal ironicky Radek.

Řada lidí ale s chystanými opatřeními nemá problém. „Nižší teplota je zdravější než přetopený byt. Jediné, co bych pak očekával, je to, když mi bude teplárna dodávat méně tepla, že budu pak i méně platit za dodávky.“ Své zkušenosti s topením popsal Jan: „Bydlím v domě a topím dřevem. Jediné, na co mám plyn, je ohřev vody, ale stejně budu investovat alespoň z části do fotovoltaické elektrárny, docela se vyplatí.“

Zdroj:
TN.cz, Hospodářské noviny, iDnes, iDnes, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...