Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Covid znovu nabírá na síle. Čekají nás opět povinné respirátory a další omezení?

Na začátku června začalo v Česku znovu přibývat lidí nakažených covidem. V posledních dnech se počet nemocných drží nad tisícovkou denně. Roste také takzvané incidenční číslo – na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 58 nakažených. Víc jich bylo naposled začátkem května. Tehdy také skončila platnost veškerých opatření proti nemoci. Nehrozí s přibývajícími případy znovu jejich zavedení? A co máme čekat na podzim?

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Podle ministerstva zdravotnictví stojí za nárůstem počtu případů nová submutace varianty omikron, která je ještě nakažlivější, než byla ta předchozí. Nemocných prudce přibývá také v Německu, Itálii, Francii, v Chorvatsku a Rakousku. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jsme na prahu nové vlny. „Takhle masivní vlnu v létě jsem neočekával. Věřil jsem, že se jedná o sezónní virózu,, ale ukazuje se, že příroda je mocná a má nás stále čím překvapit.”

Současný vývoj naopak příliš nepřekvapuje ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. „Už před několika týdny jsem říkal, že počet pozitivních bude v červenci narůstat, především v první polovině. Domnívám se, že vrchol přijde někdy v druhé polovině měsíce, pak čísla začnou klesat. Už se to děje v zemích na západ a jih od nás,” řekl Válek. Podle něho by počet pozitivních mohl do konce července vystoupat k 20 tisícům za den.

Válek: Pro povinné respirátory a plošné testování není důvod

Podle Válka i jeho předchůdce Romana Prymuly není důvod k černým scénářům. Oproti původní variantě je ta současná sice asi 10krát nakažlivější, nemocní ale nemají horší průběh. Vzhledem k tomu, že se neplní nemocnice, neplánuje ministr žádné opatření proti šíření nákazy. Doporučuje nicméně používání respirátorů na vybraných místech.

Nad nošením ochrany úst nepanuje mezi odborníky jednotný názor. Zatímco Válek je pro dobrovolné používání, Kubek by byl pro ráznější postup. „Po zkušenostech z uplynulých let jsem přesvědčen, že to nestačí. Nejsme Japonci, Švédové ani Němci. Když platí něco jako doporučení, tak to většina lidí nerespektuje a řada těch slušných se stydí, že budou jedinými, kteří respirátory budou nosit.”

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová se domnívá, že opětovné zavedení respirátorů by bylo namístě v případě, že by se rapidně zhoršila situace v počtu hospitalizovaných v nemocnicích. Odborníci se také svorně shodují na vhodnosti čtvrté dávky očkování, a to zejména pro lidi nad 80 let a chronicky nemocné nad 65 let, popřípadě i mladší, kteří mají oslabenou imunitu. Přeočkování čtvrtou dávkou bude možné od poloviny srpna, kdy by se měla otevřít očkovací místa.

Silnější vlna na podzim nebo v zimě?

„Zatím se ukazuje, že covid není během letní vlny tak závažný. Čtvrtá dávka má nejvyšší efekt následující 4 až 5 měsíců. Tím, že začneme očkovat v srpnu a září, ochráníme přes podzimní a zimní měsíce ty nejrizikovější skupiny,” říká Válkův náměstek Josef Pavlovic.

Ladislav Dušek z Ústavu zdravotnických informací se domnívá, že cestou z pandemie je udržení současné nakažlivosti viru a očkování. Vyhráno bychom podle něho mohli mít za předpokladu, že omikron nenahradí jiná mutace. Epidemiolog Roman Prymula nevylučuje „skoková opatření” v závěru roku v případě vyššího nárůstu hospitalizovaných. „Záleží na tom, jak se ta vlna bude šířit. Rychlost šíření infekce je v létě nebývalá, ani nyní nejsme úplně chráněni. Díky tomu však bude podzimní vlna stlačena do zimního období. Pokud se vyskytne jiná varianta, která nebude omikronová, tak můžeme čekat novou podzimní vlnu.”


Na posilující dávce vakcíny jako nejsilnějším opatření se s Prymulou shoduje i biochemik Zdeněk Hostomský. Ani na podzim by ale nepřistupoval k nošení respirátorů či lockdownům. „Na začátku plošné nošení roušek možná fungovalo, pak se z toho ale stal symbol. Nepomůže to. Stejně tak jsou symbolikou rozestupy,” říká Hostomský, podle něhož nadělala plošná opatření více škody.

Zdroj:
iRozhlas, Echo24, CNN Prima News, iDnes, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...