Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Topmodelka Barbora Podzimková: Dnes už vím, že jsem jako dítě byla v pozici, ve které by si často nevěděl rady ani dospělý člověk

Barboře Podzimkové je teprve 22 let, ale už má za sebou spolupráci s prestižními módními domy Chanel, Dior, Prada, Valentino, Alexander McQueen nebo Elie Saab. Vítězka světového finále Elite Model Look 2014 patří k nejúspěšnějším českým modelkám současnosti. Její kariéra odstartovala v nákupním centru, kde ji oslovil modelingový scout. Krátce nato podepsala smlouvu s agenturou Elite Prague, která jí otevřela dveře do celého světa. V rozhovoru pro Zítřek nás čerstvě zasnoubená modelka nejen nechala nahlédnout do svého soukromí, ale také prozradila, jaká pravidla platí ve světě modelingu nebo co je na její práci vůbec nejtěžší.

Foto: Elite Prague
Foto: Elite Prague

Báro, oslavila jste teprve 22. narozeniny a už jste stihla udělat hvězdnou kariéru a letos se také zasnoubit s vaším přítelem, zpěvákem Albertem Černým. Probíhají již přípravy na svatbu?

Přípravy bohužel neprobíhají. Život byl od zásnub hektický a ani jeden z nás zatím neměl čas plánovat. Víme jen, že svatba proběhne v Česku a že chceme skvělý svatební dort. 😊 Nijak na to ale nespěcháme a užíváme si tohle období zasnoubení.

S přítelem jste velkými milovníky surfování. Na moři koneckonců proběhlo i vaše zasnoubení. Jak jinak ještě trávíte volný čas?

Volný čas nejraději trávíme v přírodě. Oceán a surfování je naše největší láska, ale v poslední době jsme si zamilovali i všechny zimní sporty včetně skialpu. V létě zase rádi chodíme po horách. V Praze si rádi zajdeme také na lekci jógy. Já jsem ke všemu milovník dobrého jídla, takže Alberta tahám po všemožných restauracích.

Před dvěma roky jste úspěšně složila maturitu. Loni jste si podala přihlášku na vysokou školu, obor digitální marketing. Jak to aktuálně vypadá? Je pro vás titul v životě důležitý?

Určitě je. Po maturitě jsem si dala roční pauzu a v průběhu prvního lockdownu jsem se utvrdila v tom, že je pro mě vzdělání důležité a přihlásila jsem se na vysokou školu. Teď jsem ve druhém ročníku a jsem šťastná za své rozhodnutí. Kombinovat modeling a školu je pro mě ideální, navzájem se skvěle vyvažují. Musím říct, že i marketing byla dobrá volba. I kdybych se touto kariérní cestou nevydala, marketingové znalosti se dají využít také v modelingu nebo v podstatě v jakémkoliv jiném oboru. Ráda se učím novým věcem a baví mě se vzdělávat a posouvat dál.

Jaká je třemi slovy Bára Podzimková?

Introvertka, cestovatelka, dobrodružka.

Foto: Elite Prague
Foto: Elite Prague

Jak vzpomínáte na své modelingové začátky? V pouhých 15 letech jste odletěla na světové finále soutěže Elite Model Look do Šenzenu a následně pracovně do Tokia. Život se vám doslova otočil vzhůru nohama…

Zpětně jsem na sebe vlastně pyšná, že jsem to v tak mladém věku zvládla. Tehdy mi to ani nepřišlo, ale dnes už vím, že jsem jako dítě byla v pozici, ve které by si často nevěděl rady ani dospělý člověk. Na všechny ty zážitky ale vzpomínám moc ráda a jsem vděčná, že mi život nachystal tuhle cestu.

Je něco, co vás v modelingu nemile překvapilo a nebyla jste na to připravená?

Na začátku nás v agentuře Elite Prague na modelingový svět připravovali a dávali nám spoustu cenných rad, ale jedna věc je takové věci slyšet a něco jiného je zažít. Upozorňovali nás hlavně, že modeling je plný odmítnutí a kritiky. V tu chvíli jsem si říkala, jasně, to zvládnu levou zadní, ale teprve když jsem se v takových situacích sama ocitla, uvědomila jsem si, jak náročné je se s kritikou vlastní osoby vypořádat. Musela jsem si uvědomit, že klienti nekritizují mě jako osobu, ale jednoduše se nehodím do jejich vize na danou přehlídku nebo focení. V modelingu se člověk musí naučit odosobnit od svého těla a vzhledu. Oddělit sebe jako modelku a sebe jako normální holku z reálného života. To je na této práci asi nejtěžší.

Na jakou zakázku, ať už přehlídku či focení, naopak vzpomínáte nejraději a proč?

Moc si vážím všech přehlídek a focení s firmou Chanel, kterých jsem mohla být součástí. Jejich atmosféra byla jednoduše nepřekonatelná.

Foto: Elite Prague
Barbora v kampani pro Chanel
Foto: Elite Prague

Když se řekne modelingová ikona, kdo se vám vybaví jako první?

Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Kate Moss.

Šla jste přehlídky Chanel, Dior, Valentino, Prada, Miu Miu… dokážete říct, která z předních módních značek klade na modelky vůbec nejvyšší nároky?

Nedá se to tak jednoduše říct, ale je opravdu náročné dostat se do výběru přehlídky Prada, obzvlášť pokud se jedná o exkluzivní kontrakt. Modelky, které jdou danou sezónu přehlídku pro Pradu, se automaticky stávají atraktivními pro ostatní značky. Prada je takovým trendsetterem (trendsetter udává směr v módě nebo myšlenkách, pozn. red.) v oblasti objevování nových tváří modelingu. Já jsem měla to štěstí, že mě na takový exkluzivní kontrakt společně s další skupinkou dívek vybrali. Letěla jsem do Milána a 3 dny před přehlídkou jsem strávila v sídle Prady v Miláně a absolvovala fitting. Byla jsem tak jednou z modelek, na kterých se celá kolekce zkouší a stylizuje do finálních přehlídkových outfitů. Každý den jsme tam byly do noci a do poslední chvíle žádná z nás nevěděla, jestli nakonec přehlídku půjde. Může se klidně stát, že stojíte ve svém outfitu, s hotovým make-upem, ve finálním line-upu a někdo rozhodne, že se daný outfit do přehlídky nehodí a „zruší vás“. V tu chvíli máte prostě smůlu, můžete se zase převléct do svého a jít domů. Já to naštěstí dotáhla až na molo, ale celou dobu jsem byla na vážkách, jestli to vyjde. Některým mým kamarádkám se stal bohužel přesný opak a místo na molo je poslali domů.

Báro, netajíte se tím, že jste zhruba od 17 let musela začít řešit problémy s pletí. To muselo být psychicky velmi náročné. V modelingu se přeci jenom vyžaduje dokonalost, byť všichni víme, že dokonalost neexistuje. Jak jste to zvládala?

Pro mě to byla určitě největší výzva mé kariéry. Jiná modelka takové problémy třeba vůbec řešit nemusí a spíš bojuje s postavou. Je to velice individuální a každý si v životě řeší své problémy. Já jsem bohužel měla smůlu na akné a hormony v tomhle ohledu byly nemilosrdné. Akné je úplně normální věc, se kterou se potýká většina lidí, ale v modelingu to není žádoucí. V agentuře se mi vždy snažili pomoci, ale takové věci prostě nejde vyřešit mávnutím kouzelného proutku a chce to čas. Setkala jsem se za ty roky se spoustou kritiky a bylo náročné na každém focení vysvětlovat, proč mám takovou pleť, jakou mám. Ale úplně chápu druhou stranu, každý se jen snažíme dělat svoji práci co nejlépe.

Foto: Elite Prague
Foto: Elite Prague

Objevují se v modelingu poslední dobou nějaké nové trendy? Ať už co se týče postavy, vzhledu, věku nebo národnosti?

Diverzita. Kulturní, rasová, věková, tělesné stavby. Prostě čím pestřejší casting, tím lepší. Dalším trendem jsou určitě influenceři. Značky často nechtějí jen další krásnou tvář, ale hledají i něco víc.

Co vy a móda v osobním životě? Trefíte do Pařížské ulice i poslepu, nebo raději utrácíte za úplně jiné věci?

Nejsem typ člověka, co by utratil všechny peníze za módu. Ráda si dopřeji kvalitní a nadčasové kousky, ale spíš se mi líbí minimalismus a snažím se vždycky důkladně rozmyslet, než něco koupím, abych zbytečně nehromadila oblečení. Snažím se nakupovat i ve vintage obchodech a second handech, ale to je určitě jiná disciplína a chce to cvik a trpělivost. Jednou za čas zainvestuji do designerské kabelky, ale celkově raději utrácím za cestování, zážitky, dobré jídlo a surfování.

Jaký nejdražší kousek jste si kdy pořídila do šatníku?

Kabelku YSL.

Máte ještě nějaký nesplněný profesní sen?

Ráda bych se objevila na jedné z obálek časopisu Vogue z The Big 4 – Vogue USA, Vogue France, Vogue UK nebo Vogue Italy.

V rámci modelingu jste procestovala celou řadu zemí. V jaké z nich se vám líbilo nejvíce?

Těžko říct. Každá země má něco do sebe, ale upřímně se spíš vidím v zemích, do kterých cestujeme za surfováním. Uchvátila mě Kostarika nebo Havaj, z evropských zemí mám ráda Portugalsko.

Umíte si představit, že byste se z České republiky někdy odstěhovala, nebo cítíte, že tady je vaše doma?

Asi bych ji nikdy neopustila úplně, ale můj sen je do budoucna zčásti bydlet u oceánu a alespoň polovinu roku surfovat.

Foto: Elite Prague
Foto: Elite Prague

Co byste dělala, kdybyste nebyla modelkou?

Kdybych nebyla modelkou, možná bych tam už dávno bydlela a každý den chytala vlny… možná bych naopak žila úplně jiný život a nikdy se k surfování ani nedostala, bydlela bych v Praze a studovala. Ale nerada takhle uvažuji, modelkou jsem a modeling utvořil celý můj dosavadní život a počítám s ním i do budoucna. Můj cíl je v životě vytvořit harmonii mezi vším, co mě naplňuje a dělá šťastnou.

Může se Vám líbít

Sticky Post

V březnu se míra nezaměstnanosti v Česku snížila na 3,9 procenta. I přesto, že je nezaměstnanost relativně nízká, počet volných pracovních míst zůstává téměř...

Sticky Post

Ve škole Viertola ve finském Vantaa došlo k tragickému incidentu, při kterém tři děti ve věku 13 let utrpěly zranění střelnou zbraní. Policie reagovala...

Sticky Post

Eva Perkausová, moderátorka televizních zpráv na TV Prima, brzy přivítá na svět druhého syna. Během celého jejího těhotenství se spekulovalo o tom, kdo ji...

Sticky Post

Eva Burešová začíná vážně uvažovat o ukončení kariéry. Dopadá na ni stinná strana slávy, kdy se stává obětí útoků haterů. Co Eva uvedla ke...

Sticky Post

Krásnou a milou Alex Mynářovou jsme zastihli při moderování křtu nového videoklipu královny dětských srdcí Míši Růžičkové. Alex ale nebyla na akci sama, měla...

Sticky Post

To tu ještě nebylo: modelka Natálie Kočendová se vrací zpátky do vztahové reality show Love Island, kterou mohou diváci sledovat na TV Nova.

Sticky Post

Vítězka světové soutěže krásy Natálie Kočendová si nechala zmenšit prsa. Jenže operace se neobešla bez komplikací. Co se úspěšné modelce přihodilo?

Sticky Post

Není to tak dávno, kdy se rozpadl mediálně sledovaný vztah mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem. Byl příčinou rozchodu jiný muž?

Sticky Post

Eva Perkausová čeká druhého potomka. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby si s partnerem skutečně nepospíšili. Co prozradila o svém těhotenství?

Společnost

Podle průzkumu společnosti Manpower, který se týkal výhledu na poslední čtvrtletí letošního roku, bude větší procento zaměstnavatelů pracovníky nabírat než propouštět. Zvyšování počtu pracovníků...

Sticky Post

O čem se v poslední době spekulovalo, to přiznala sama Agáta Hanychová na svém Instagramu: s Jaromírem Soukupem již netvoří pár.

Sticky Post

Simona Krainová opět rozvířila poklidné vody na sociálních sítích, kde teď vévodí svatební příspěvky. Tentokrát šokovala svým vyjádřením, že si založila účet na kontroverzní...