Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Umění

Vlastimil Šenkýř: Experiment ve skle je hra náhod

Minulý týden představil designér Vlastimil Šenkýř společně s Annou Jožovou jejich kolekci váz, atmosférických svítidel a lustrů pod nově vzniklou značkou KOMBO studio. Vernisáž probíhala v prostorách holešovické galerie Marslab POPup. Oba autoři obohatili prostory i o vlastní autorskou tvorbu, mezi níž byl vystaven i Vlastimilův vítězný projekt z designérské soutěže Talente 2020. Autor známý ve sklářském světě pro experimentování s různorodými materiály vypráví o své inspiraci a celkové tvorbě.

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Absolvoval jste pražskou UMPRUM v Ateliéru skla u Ronyho Plesla. Zajímá mě, kdy jste se rozhodl pro design křehkého produktu, kterým je sklo?

K tomu se váže opravdu hezký příběh. Dělal jsem současně dva magisterské obory v Plzni a rodiče mi řekli, že kdybych chtěl ještě něco dalšího studovat, tak by to bylo možné a rádi mě podpoří. Už takhle jsem byl spokojený, avšak jednoho dne jsme hráli s dědou karty na chalupě. Dědeček pracoval celý život ve sklárnách, kde působil jako chemik. Jak jsme hráli karty a on při tom vyprávěl o skle, vnuklo mi to myšlenku, že sklo je krásný materiál a rád bych se mu věnoval. Následně jsem oslovil Ronyho Plesla, zda by společně s jeho týmem stál o to, abych se přihlásil k nim do Ateliéru skla na UMPRUM v Praze. A povedlo se!

Minulý rok jste obdržel ocenění v mezinárodní designérské soutěži TALENTE za projekt, jehož cílem bylo vytvořit „nepřírodní“ kameny za pomoci experimentu oxidu kovu a barevného skla. Jak dlouho vznikal projekt?

Vznikal přibližně rok. V průběhu prázdnin jsem přemýšlel nad konceptem a začal si vytvářet zkoušky. Původně se mělo jednat o tavené sklo do písku, které by se následně řezalo a leštilo. Vzhledem k tomu, že písek příliš škodil nástrojům a drobné kousky písku zanechávaly škrábance v materiálu, opustil jsem tento nápad. Vytvořil jsem z podobného konceptu zcela úplně novou techniku.
Jednalo se o upcyklaci materiálu, s tím, že jsem si ve sklárně vybral kusy skla, jež byly odsouzeny k vyhození. Použil jsem z nich ty, které se mi líbily. První se zahřály, následně se obalily další skelnou hmotou a posypaly oxidy kovu. Proces byl zcela intuitivní a bavila mě hra náhod. Tímto způsobem vznikly „nepřírodní“ kameny.

Foto: Anna-Marie Křížová
Nepřírodní kameny – Vlastimil Šenkýř
Foto: Anna-Marie Křížová

Na letošním Czech Design Weeku jste představil kolekci váz – Houbbies. V čem se liší oproti předešlé kolekci CUT?

Po dvacetileté praxi v umění jsem si dovolil vytvořit designovku, jíž představuje CUT váza. Zastávám názor, že dílo by mělo mít hloubku myšlenky, ale potřeboval jsem si po tak dlouhé době odpočinout. Proto jsem navrhl pro mě estetický tvar s tímto ,,vtípkem“ se seřezáním. Využil jsem slídy, jelikož se jedná o zajímavý materiál. Vlastnosti a možnosti využití slídy jsou opomíjeny. Jedná se o tzv. Benátskou techniku, jenž je známá již dlouhá století. Rozhodl jsem se to rozvinout do další podoby a vytvořil Houbičkovou vázu ve spolupráci s Terezou Kopeckou. Provedli jsme společně design vázy a formu využil pro vlastní projekt s jejím svolením. Když jsem formu otevřel, byla celá zarostlá houbami a skláři se mi za to smáli. Hodinu jsem ji zbavoval od tohoto porostu, abych s ní následně mohl pracovat.

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Takže to už máme sklo, slídu… Jaké ještě jiné materiály používáte pro zhotovení svých děl?

Používám také silikon, jenž je použit v kolekci (Con)fusing. Obsahuje vlastnoručně vyrobené poklopy, které vznikly za pomoci užití techniky tavené plastiky, kterou jsem nakombinoval silikonovými částmi pro taktilní požitek.

A kde hledáte inspiraci?

Čerpám ji ze svého okolí a rovněž se řídím tím, že když mě něco nebaví, tak se činnosti raději vyhýbám. Čekám na impulz od svého mozku, který až si odpočine, přijdou i nápady.

Společně s designérkou skla Annou Jožovou tvoříte pro nově vzniklou značku KOMBO studio. Jaké produkty obsahuje pilotní projekt?

Pilotní projekt obsahuje kolekci KOMBO váz. Jedná se o stylizaci postavy – muže a ženy. Mají stejné průměry hrdel a spodní části, takže se dají vzájemně kombinovat a také se doplňují. Původně se mělo jednat o menší kolekci, ale nečekaně se rozšířila o další interiérové doplňky, jimiž jsou lustry a atmosférická svítidla.

Foto: Anna-Marie Křížová
Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř společně představili na vernisáži v Marslab POPup Gallery produkty nové značky KOMBO studio. Výstavu doplnily obrazy malíře Petra Dejmka.
Foto: Anna-Marie Křížová

Když se řekne české sklo…

Prvotně se mi vybaví Ateliér skla na UMPRUM, Rony Plesl a další významní designéři.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...