Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

České univerzity pomáhají Ukrajině. Do pomoci se zapojili profesoři i studenti

Nejen Češi, ale i další národy celého světa se s obrovskou silou zapojily do humanitární pomoci Ukrajině. Vlády, a především obyčejní lidé bez ohledu na hranice, posílají veškerou možnou materiální a finanční pomoc. Do pomoci Ukrajině se zapojila také Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Zdroj: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně
Zdroj: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně

Zítřek již informoval o spontánních sbírkách, které se od začátku konfliktu na Ukrajině rozšířily po celé zemi. Další velkou podporu a sbírku pro Ukrajinu založila například Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde se vedení nejen celé univerzity, ale i dalších pracovišť zaměřilo na poskytnutí podpory. Zejména jsou to lidé z vedení univerzity a jednotlivých fakult, a samozřejmě i celá akademická obec, včetně samotných studentů. Je na místě konstatovat, že pomoc organizují veškeré vysoké školy nejen v České republice.

Univerzita v Ústí nad Labem se zaměřila na celou řadu aktivit, které mají pomoci lidem nejen na Ukrajině, ale také podpořit matky s dětmi, které hledají v naší zemi ochranu.

Zdroj: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně

Například Pedagogická fakulta, která se okamžitě zapojila do pomoci Ukrajině, organizuje aktivity jako finanční pomoc a materiální sbírku. Fakulta vyčlenila zatím tři miliony korun na podporu pro stipendia či ubytování. Z části této podpory ve výši dvou milionů bude i částečně hrazena materiální pomoc.

Foto: Miloš Schmiedberger
Docent Ladislav Zilcher
Foto: Miloš Schmiedberger

Dále se fakulta rozhodla, že se vzdá části finanční odměny v rámci externí hlavní činnosti fakulty za výuku ukrajinských studentů, a to až do výše 1 milionu korun, který bude použit v rámci podpory občanů Ukrajiny. Fakulta dále nabídla ubytovací kapacity, jež budou k dispozici rodinám akademických pracovníků z našich partnerských Univerzit na Ukrajině.

Ubytovací kapacity již nabídli i někteří pracovníci fakulty, například proděkan fakulty pan docent Ladislav Zilcher. Studenti Pedagogické fakulty budou pomáhat s výukou českého jazyka a současně poskytovat pomoc při hlídání dětí, jednání na úřadech nebo obstarávání potřeb pro ukrajinské uprchlíky.

Foto: Miloš Schmiedberger
Profesor Jiří Škoda
Foto: Miloš Schmiedberger

V neposlední řadě, jak uvedl děkan fakulty pan profesor Jiří Škoda, pořádají velký charitativní koncert s názvem „Ukrajino jsme s tebou“, jehož výtěžek bude použit na podporu lidí zasažených válkou. Vedení pedagogické fakulty poskytne také podporu formou pracovního volna těm zaměstnancům, kteří se rozhodnou v rámci výpomoci vyjet poskytovat přímou pomoc na hranice s Ukrajinou pro distribuci pomoci.

Zdroj: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně
Profesor Pavel Doulík
Zdroj: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně

Celou základní univerzitní pomoc koordinuje zejména prorektor pro vnější vztahy pan profesor Pavel Doulík.

Zdroje dat: Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...