Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Válka z jiného úhlu: Ponorka Moskva, zachráněný kohout a babička uklízející zbytky bomb

I přes neutichající boje na Ukrajině a jen malou pravděpodobnost, že se na tom v nejbližších dnech něco změní, přicházejí z válkou sužované země občas i úsměvné zprávy. Ty se v posledních dnech točí hlavně okolo potopené ruské válečné lodi Moskva. Náladu v redakci nám ale zlepšily i další příspěvky na sociálních sítích.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Křižník Moskva se stal s délkou přes 186 metrů největší zničenou válečnou lodí při bojové akci od konce 2. světové války a největší ruskou válečnou lodí zničenou nepřítelem od roku 1941. Velká ztráta a potupa pro Rusko se ale zároveň stala námětem pro nejrůznější vtípky. Pozadu v tomto směru pochopitelně nemohl zůstat ani známý autor satirických koláží Tomáš Břínek alias TMBK.

Podobné příspěvky vyvolaly u lidí velkou odezvu: „Výborně. Více takových zpráv”, přejí si někteří. Jiní vtipně glosují situaci, ve které se ruští vojáci ocitli: „Teď už to zachrání jedině křižník Potěmkin” nebo Za chvíli vyšlou do boje i křižník Aurora.” Jiní zase konstatovali, že hrdinný křižník Moskva byl povýšen na ponorku” a podobné myšlenky napadly i dalšího autora vtipného příspěvku doplněného o fotografii utopeného tanku. Ruská armáda ji neztratila, jen doplnila flotilu o další ponorku. A nedávno do ní přidala také model T-72.”

Potopení křižníku Moskva vyvolalo velkou euforii také v samotné Ukrajině. Hudebníky v jednom z klubů v přístavním městě Oděsa dokonce inspirovalo k vytvoření vlastní verze jedné z nejznámějších světových melodii When the Saints Go Marching In, kterou v roce 1938 proslavil Louis Armstrong. Video ukazující pětici nadšených muzikantů zveřejnil na svém twitteru Tim Mak, americký korespondent platformy NPR, který momentálně pobývá na Ukrajině.

Novodobý Titanic

Za ironii osudu někteří považují to, že “nepotopitelná” Moskva šla ke dnu v den výročí zkázy Titaniku. Poslední “hold” památce vlajkové lodi Ruska vzdal i ukrajinský velvyslanec v ČR.

Právě památná věta ukrajinského vojáka, kterou na začátku války pronesl na Hadím ostrově, se stala námětem pro vytvoření známky, o kterou se mezi lidmi strhl obrovský zájem. Zřejmě poprvé v historii je fronta na poštovní známku delší než na iPhone”, vtipně okomentovala tweet ukrajinské pošty novinářka Olga Tokariuk záběry na desítky lidí netrpělivě čekajících, až na ně přijde řada.

Nedostatkové zboží

O známku, kterou pošta vyrobila ve dvou verzích, projevují zájem i lidé v zahraničí. Ne každému se ale podařilo ji získat. Zkoušel jsem několik dní, jejich servery nezvládají provoz. Vytiskněte prosím více známek, rád bych si nějaké objednal z Kanady na podporu Ukrajiny”, píše zklamaný zákazník. Jiný diskutující mu odpovídá, že známku nesehnal ani v Kyjevě.

Zatímco někteří stojí fronty na koupi raritní známky, jiní se i v hektické době snaží udržet v chodu své podnikání. V jedné z pizerií v bombardovaném Charkově jede pec stále naplno. Majitel podniku Daddy’s Pizza sám jezdí po městě a pizzu rozváží. S radostí přiznal, že mu volají lidé z celého světa a platí objednávky obětavým lékařům, záchranářům i obyčejným lidem.

Jarní úklid v parku

Lidé se ale věnují i běžným činnostem, na které byli zvyklí před válkou. Na internetu se objevily fotky starší ženy, která už se nemohla dívat na nepořádek po bombardování a pustila se do úklidu ulice.

Babička právě uklízí park poté, co parta ruských dětí udělala nepořádek a nechala tam své hračky”, komentují fotku lidé pod příspěvkem. To je zásobník kazetových bomb. Možná bude chtít udělat pár fotek a poslat do OSN”, komentuje další.

Zachráněný husky i kohout

Na internetu se ale objevil i příběh ukrajinské rodiny, která zažila situaci jako vystřiženou z filmu Sám doma. Rodiče prchající ze země nastoupili se svými dětmi do vlaku v Košicích a až ve vagonu si všimli, že jim jedno chybí. Dramatická situace měla naštěstí dobrý konec. O dítě se mezitím na nádraží postarali dobrovolníci, policie následně rodiče kontaktovala a ti si svého potomka přišli vyzvednout.

Šťastné shledání před pár dny zažil i majitel štěněte husky, kterého v ulicích zničeného města Buči našel ukrajinský voják. Ten fotky umístil na svůj facebook a poté, co status sdílely tisíce lidí, se ozval majitel svého ztraceného kamaráda.

Mezi příběhy ztracených psů a koček, které ne vždy mají šťastný konec, se objevilo i video, na kterém babička z Mariupolu přivezla do Polska svého opeřeného přítele kohouta. Žena vysvětlila, že svého společníka nemohla nechat samotného, zvlášť když společně přežili bombardování i hladomor.

0

Zdroje dat:
CNN Prima News, TN CZ

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...