Křižník Moskva se stal s délkou přes 186 metrů největší zničenou válečnou lodí při bojové akci od konce 2. světové války a největší ruskou válečnou lodí zničenou nepřítelem od roku 1941. Velká ztráta a potupa pro Rusko se ale zároveň stala námětem pro nejrůznější vtípky. Pozadu v tomto směru pochopitelně nemohl zůstat ani známý autor satirických koláží Tomáš Břínek alias TMBK.
Podobné příspěvky vyvolaly u lidí velkou odezvu: „Výborně. Více takových zpráv”, přejí si někteří. Jiní vtipně glosují situaci, ve které se ruští vojáci ocitli: „Teď už to zachrání jedině křižník Potěmkin” nebo „Za chvíli vyšlou do boje i křižník Aurora.” Jiní zase konstatovali, že „hrdinný křižník Moskva byl povýšen na ponorku” a podobné myšlenky napadly i dalšího autora vtipného příspěvku doplněného o fotografii utopeného tanku. „Ruská armáda ji neztratila, jen doplnila flotilu o další ponorku. A nedávno do ní přidala také model T-72.”
Potopení křižníku Moskva vyvolalo velkou euforii také v samotné Ukrajině. Hudebníky v jednom z klubů v přístavním městě Oděsa dokonce inspirovalo k vytvoření vlastní verze jedné z nejznámějších světových melodii When the Saints Go Marching In, kterou v roce 1938 proslavil Louis Armstrong. Video ukazující pětici nadšených muzikantů zveřejnil na svém twitteru Tim Mak, americký korespondent platformy NPR, který momentálně pobývá na Ukrajině.
Novodobý Titanic
Za ironii osudu někteří považují to, že “nepotopitelná” Moskva šla ke dnu v den výročí zkázy Titaniku. Poslední “hold” památce vlajkové lodi Ruska vzdal i ukrajinský velvyslanec v ČR.
Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ruská válečná loď, která měla jít do p…le, už dorazila do cíle. pic.twitter.com/RrE1n6hOTA
— Yevhen Perebyinis (@YPerebyinis) April 14, 2022
Právě památná věta ukrajinského vojáka, kterou na začátku války pronesl na Hadím ostrově, se stala námětem pro vytvoření známky, o kterou se mezi lidmi strhl obrovský zájem. „Zřejmě poprvé v historii je fronta na poštovní známku delší než na iPhone”, vtipně okomentovala tweet ukrajinské pošty novinářka Olga Tokariuk záběry na desítky lidí netrpělivě čekajících, až na ně přijde řada.
Nedostatkové zboží
O známku, kterou pošta vyrobila ve dvou verzích, projevují zájem i lidé v zahraničí. Ne každému se ale podařilo ji získat. „Zkoušel jsem několik dní, jejich servery nezvládají provoz. Vytiskněte prosím více známek, rád bych si nějaké objednal z Kanady na podporu Ukrajiny”, píše zklamaný zákazník. Jiný diskutující mu odpovídá, že známku nesehnal ani v Kyjevě.
Zatímco někteří stojí fronty na koupi raritní známky, jiní se i v hektické době snaží udržet v chodu své podnikání. V jedné z pizerií v bombardovaném Charkově jede pec stále naplno. Majitel podniku Daddy’s Pizza sám jezdí po městě a pizzu rozváží. S radostí přiznal, že mu volají lidé z celého světa a platí objednávky obětavým lékařům, záchranářům i obyčejným lidem.
Jarní úklid v parku
Lidé se ale věnují i běžným činnostem, na které byli zvyklí před válkou. Na internetu se objevily fotky starší ženy, která už se nemohla dívat na nepořádek po bombardování a pustila se do úklidu ulice.
Nothing special, just a random ukrainian lady, who works in communal service.
— Яна Супоровська (@YanaSuporovska) April 16, 2022
She cleans the park after russian shelling.
My people.
My heroes. pic.twitter.com/RI7XYi49ns
„Babička právě uklízí park poté, co parta ruských dětí udělala nepořádek a nechala tam své hračky”, komentují fotku lidé pod příspěvkem. „To je zásobník kazetových bomb. Možná bude chtít udělat pár fotek a poslat do OSN”, komentuje další.
Zachráněný husky i kohout
Na internetu se ale objevil i příběh ukrajinské rodiny, která zažila situaci jako vystřiženou z filmu Sám doma. Rodiče prchající ze země nastoupili se svými dětmi do vlaku v Košicích a až ve vagonu si všimli, že jim jedno chybí. Dramatická situace měla naštěstí dobrý konec. O dítě se mezitím na nádraží postarali dobrovolníci, policie následně rodiče kontaktovala a ti si svého potomka přišli vyzvednout.
Šťastné shledání před pár dny zažil i majitel štěněte husky, kterého v ulicích zničeného města Buči našel ukrajinský voják. Ten fotky umístil na svůj facebook a poté, co status sdílely tisíce lidí, se ozval majitel svého ztraceného kamaráda.
Mezi příběhy ztracených psů a koček, které ne vždy mají šťastný konec, se objevilo i video, na kterém babička z Mariupolu přivezla do Polska svého opeřeného přítele kohouta. Žena vysvětlila, že svého společníka nemohla nechat samotného, zvlášť když společně přežili bombardování i hladomor.
0A video has appeared on the Internet of a grandmother from Mariupol bringing her feathered friend, a rooster, to Poland.
— The New Voice of Ukraine (@NewVoiceUkraine) April 16, 2022
The woman explained that she could not leave her friend alone because they had survived the bombing and starvation together.
Video: UAnimals / Instagram pic.twitter.com/sNvvS5wE9u
Zdroje dat:
CNN Prima News, TN CZ
