Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

WHO znepokojuje šíření neštovic: Evropa je epicentrem, svolává se nouzový výbor

Světová zdravotnická organizace (WHO) znovu svolá svůj nouzová výbor pro šíření opičích neštovic. Ve středu to v Ženevě oznámil generální ředitel WHO Tedros Adhanem Ghebreyesu. S informací přišla agentura AFP.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

„Plánuji znovu svolat nouzový výbor, aby měl aktuální informace o vývoji epidemie opičích neštovic a implementaci protiopatření,“ uvedl Tedros. Výbor podle jeho slov zasedne v týdnu od 18. července, ale v případě potřeby i dříve.

„Nadále mě znepokojuje rozsah a šíření viru,“ uvedl šéf WHO. Výzvou podle jeho slov nadále zůstává testování. „Evropa je v současnosti epicentrem epidemie a celosvětově zaznamenává více než 80 procent případů opičích neštovic,“ dodal Tedros.

Příčiny a příznaky onemocnění

Opičí neštovice jsou poměrně vzácné onemocnění, které se vyskytuje většinou v zemích střední a západní Afriky. Nákaza se přenáší dlouhodobým nebo blízkým kontaktem, například sexuálním. Přenos je možný sporami z puchýřů neštovic nebo tělními tekutinami, nákaza je tak možná i prostřednictvím oblečení či ložního prádla. Nákazu způsobuje virus, který patří do stejné rodiny virů jako pravé neštovice. Je však mnohem méně nebezpečný a nakažlivý než jeho smrtící příbuzný. Mezi projevy opičích neštovic patří například horečka, bolest hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Případy tohoto onemocnění se v současnosti objevují v západní Evropě, jakož i ve Spojených státech, Kanadě a Austrálii. Jak vyplývá z údajů Světové zdravotnické organizace, v 58 zemích se dosud potvrdilo více než 6000 případů.

Devátý případ v Česku

V Česku zaznamenali hygienici devátý případ opičích neštovic. „Dva kontrolní vzorky od jednoho nemocného člověka nám ke konfirmaci poslala Fakultní nemocnice Bulovka. Oba vzorky byly pozitivní,“ uvedla mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. Osm dosavadních pacientů z České republiky jsou Češi i cizinci, před nákazou pobývali často v zahraničí, například na Kanárských ostrovech, na začátku května na festivalu v belgických Antverpách nebo v Portugalsku.

Zdroj: iRozlas.cz, Cas.sk

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...