„Svěřit politikům kontrolu nad penězi je ohromný hazard. Vždyť je to absurdní. Podívejte, jak dnes všichni odezíráme ze rtů nového guvernéra ČNB. Každý náznak postoje, každé slovo může ohrozit naše úspory nebo naše hypotéky. Vždyť je to, jako když Severokorejci čekají, co řekne Drahý Vůdce, aby podle toho vedli své životy. Potřebujeme něco lepšího než kult centrálního bankovnictví. Peníze musí být nepolitické,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys Šíma, který i po letošním přechodu na Metropolitní univerzitu rozvíjí názory klasické ekonomické „rakouské školy“.
Šíma tvrdí, že společnost by měla být organizována co nejvíc na principu volného trhu a mít jen velmi minimální vládu. „Doufal jsem, že se teď do politiky vrátí po letech jistý reformní étos. Představoval jsem si, že by mohl Petr Fiala hned po převzetí vlády říci: „Doba populismu končí, odstraňujeme dávky a dotace, které zavedl Andrej Babiš, a k tomu přidáváme následující zásadní reformní kroky, které z Česka udělají tygra střední Evropy. A od prvního dne nastolujeme přísnou fiskální disciplínu,“ uvedl Šíma.
„No a on se žádný reformní étos, který by předznamenal nějaké větší reformní kroky, zatím nevytvořil. A jelikož víme, že zásadní reformy se musí dělat hned po zvolení, kdy je třeba využít prvotní euforie, kdy ministři vstupují do svých pozic, lidé čekají změnu a jsou ochotni zatnout zuby a utáhnout opasky, myslím, že již žádná zásadní proměna nepřijde. Budou se spíše jen hasit požáry namísto toho, aby se provedly potřebné reformy,“ míní ekonom.

Zdroj: Metropolitní univerzita Praha
Vládní plány zasáhla ruská invaze, ale …
I přesto, že si je Šíma vědom, že vládní plány určitě zasáhla ruská invaze, zdůraznil, že spousta problému s válkou vůbec nesouvisí a nepopulistická vláda je musí řešit od prvního dne svého vládnutí.
„To, že se v Praze, ale i jinde, nedá stavět, a tedy bydlet za rozumné ceny, nesouvisí s válkou na Ukrajině. To, že máme neudržitelný penzijní systém, není Putinova vina. To, že se ve školách učí jak za císaře, nesouvisí s vysokou cenou benzinu. Je prostě spousta oblastí, které je třeba odpolitizovat, umožnit v nich fungování tržní disciplíny a odpovědnosti,“ má jasno Šíma, který je předsvědčený o tom, že situace je vážná a že je zapotřebí nastartovat řadu dílčích reforem, dobře je „zkomunikovat“ a pak provést.
Spotřebitelské ceny se meziměsíčně zvýšily o 1,6 %. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 17,2 %, což bylo o 1,2 procentního bodu více než v květnu.
— ČSÚ (@statistickyurad) July 13, 2022
👉🏼https://t.co/AwtRGu1RQl#ČSÚ #rychlainformace #inflace pic.twitter.com/RfkPWqtymq
„Je třeba provést zásadní „transformaci“ ekonomického a politického systému. Ten úkol je srovnatelný s transformací socialistické ekonomiky před 30 lety. No a kdo tohle může reálně udělat? Andrej Babiš s Tomiem Okamurou? Proto ta očekávání od současné vlády, která svou rétorikou není k tržnímu hospodářství nepřátelská. Když to neudělá ta stávající vláda, populisté budoucnosti to určitě také neudělají. A pak už může být pozdě,“ uvedl Šíma.
Celý rozhovor s Josefem Šímou naleznete ZDE.
Zdroj: Seznamzpravy.cz
