Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Zemřel bývalý papež Benedikt XVI. Ze své funkce dobrovolně odstoupil. Jak na něj vzpomínají lidé?

S posledním dnem roku 2022 se katolická církev zahalila do obrovského smutku. Ve věku 95 let dnes zemřel emeritní papež Benedikt XVI., oznámil Vatikán. Zdravotní stav rodilého Němce se v poslední době zhoršoval. Benedikt stál v čele katolické církve v letech 2005 až 2013, kdy se úřadu vzdal kvůli chatrnému zdraví.

Zdroj: vipflash / Shutterstock.com
Zdroj: vipflash / Shutterstock.com

„Se zármutkem vám oznamuji, že emeritní papež Benedikt XVI. zemřel dnes v 9:34 v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu. Další informace budou poskytnuty co nejdříve,“ uvedl vatikánský mluvčí Matteo Bruni v písemném prohlášení.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, se v roce 2013 stal prvním papežem za zhruba 600 let, který na svou funkci rezignoval. Od té doby žil nástupce papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu, kde se po odchodu z papežské funkce věnoval modlitbám a meditaci.

Zdravotní stav emeritního papeže se v posledních dnech zhoršoval. Začátkem tohoto týdne papež František při generální audienci uvedl, že jeho předchůdce je „velmi nemocný“, a požádal věřící, aby se za něj modlili. Benedikt odmítal převoz do nemocnice, několik zdravotníků o něj pečovalo v bývalém vatikánském klášteře Mater Ecclesiae.

Rakev s tělem bude od pondělí vystavena

Vatikán dnes dále sdělil, že rakev s tělem papeže bude od pondělka vystavena ve Svatopetrské bazilice. Očekává se, že pohřeb 265. papeže povede jeho nástupce František, uvedla agentura AFP. Ve dvoutisícileté historii katolické církve by šlo bezprecedentní událost, které se pravděpodobně zúčastní desítky tisíc lidí včetně hlav států.

Vatikán disponuje detailně propracovanými pravidly, která se týkají úkonů po smrti úřadujícího papeže. Není ale známo, co se bude dít poté, co zemře emeritní papež, který už svůj úřad nezastává. Po Benediktově úmrtí tak přijdou na řadu protokolární pravidla, která mohou být návodem i v případě dalších papežů, kteří se v budoucnu rozhodnou z čela církve odejít namísto toho, aby úřad zastávali až do smrti.

K významnému teologovi Benediktovi vzhlíželi v řadách katolické církve především konzervativci. Někteří krajní tradicionalisté dokonce odmítali uznat Františka za jeho legitimního nástupce, připomněla agentura Reuters.

Byl hledačem pravdy a neobyčejně laskavý

Na Benedikta zavzpomínal i „Pamatuji si ho jako člověka moudrého, neobyčejně laskavého a noblesního. Jako takový zůstane v paměti církve i světa,“ uvedl kněz Tomáš Halík pro CNN Prima News.

Na neplánované setkání s papežem vzpomínal také teolog, kněz a odborník na papeže Vícha. „Byl jsem v chrámu svatého Petra, kdy jsem obdivoval fresky a sledoval strop. Nedával jsem pozor a při několika krocích vzad jsem si uvědomil, že jsem do někoho vrazil. Otočil jsem se a spatřil Benedikta XVI., v té době kardinála. Málem jsem ho srazil, byl velmi drobné postavy. Stabilizoval se, velmi pěkně se usmál, chytl mě za rameno a řekl: ‚Prosím, odpusťte,‘“ uvedl Vícha a dodal, že i on se začal omlouvat. „Byl hledačem pravdy, snažil se usmiřovat znesvářené strany. Jako biskup si dal heslo ‚Spolupracovníci pravdy‘. Vždy zdůrazňoval, že pravda není to, co člověk má a vlastní, ale čemu se slouží, a že ji musíme hledat společně,“ dodal Vícha.

Zdroj: ČTK, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...