Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Žena maluje v Buči květiny okolo děr po kulkách. Inspiroval ji muž, který ve válce přišel o syna

Buča, ukrajinské město, které si zažilo čiré zlo, se po brutálním útoku ruského vojska pomalu vzpamatovává z příšerné tragédie. Neotřelým způsobem tomu napomáhá také dobrovolnice Ivanka Siolkowsky, která se rozhodla namalovat květiny okolo děr po kulkách.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

„Potkala jsem muže, který ve válce přišel o všechno. Jeho syn byl zabit při obraně Buči. Jeho dům byl do základů vypálený. Dlouho jsme se spolu bavili. Řekl, že odejde, že mu tu nezbyla žádná radost. Říkal, že pokaždé, když projde kolem svého domu, díry po kulkách v plotě mu připomínají jeho ztrátu,“ popisuje Ivanka Siolkowsky.  

Jeho slova vzala ženu za srdce. „Chápala jsem, proč nechtěl zůstat, ale nechtěla jsem, aby jeho poslední vzpomínka na jeho domov byla ztráta a bolest. Řekl mi, že jeho i synovou oblíbenou květinou byl narcis, že narcisy byly to jediné, co rostlo na jeho dvoře poté, co byl jeho dům vybombardován,“ vypráví Siolkowsky. S jeho svolením se tak dala do malování plotu. Kolem každé díry po kulce namalovala narcis.  „Vím, že to není mnoho a jeho syna to nevrátí, ale rozesmálo ho to, takže to je výhra, i když jen malá,“ dodává skromně žena.

Umělkyně přiznala, že měla strach, jak to lidé vezmou. Ale zdá se, že se jim nápad nakonec líbil. Jak pokračovala s malováním, přidali se k ní i další, třeba čtyřletá Anya. Dívenka sledovala práci dobrovolnice z okna a zeptala se své matky, jestli může ženu pozdravit. „Dala jsem jí štětec a ona mi pomohla s dalšími květy. Když lidé uviděli, že mi Anya pomáhá, požádali mě, abych namalovala i jejich ploty,“ vypráví Siolkowsky.

Ivanka Siolkowsky je Kanaďanka ukrajinského původu, a právě její ukrajinské kořeny byly tím, co ji přimělo navštívit válkou zmítanou zemi. „Bylo mou povinností přijít a pomoci mým lidem,“ řekla pro The Washington Post. Siolkowsky pomáhala v Polsku lidem s evakuací. Jezdila na Ukrajinu a zpět, aby pomohla nezletilým bez doprovodu přejít do bezpečí.

Během chladného počasí, kdy spala v autě, dostala zápal plic, kvůli kterému se musela vrátit domů, aby se uzdravila. Jak se tak stalo, vrátila se na Ukrajinu, aby se stala dobrovolnicí. Jejím plánem bylo poskytnout pomoc a jít dál, pak ale potkala muže, který ji pověděl o ztrátě syna, a tak začala s malováním květů.

Zdroje dat: autorský text, The Washington Post, Instagram Tidymoose

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...