Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Sport

André Reinders se ostře obul do MMA zápasů influencerů: Za mě jsou to zápasy afektovaných blbečků

André Reinders se výraznou měrou podílel na zpopularizování MMA v České republice, proto se mu samozřejmě nelíbí, když tento sport někdo dehonestuje. Z jakého důvodu neuznává MMA zápasy influencerů? Proč jsou podle něj příliš nebezpečné? S bývalým zápasníkem, uznávaným trenérem a manažerem v jedné osobě jsme si také povídali o jeho svěřencích, synu Andreaskovi nebo fotbalistech, ze kterých si rád utahuje.

Foto: André Reinders
Foto: André Reinders

André, MMA svět znáte jak z pohledu zápasníka, tak z pohledu trenéra. V jaké pozici prožíváte zápasy emotivněji?

Možná paradoxně víc jako trenér. Když jsem zápasil sám, snažil jsem se především zklidnit sám sebe a dobře se nastavit do zápasu. V pozici trenéra prožívám přípravu svých svěřenců, ale ty emoce tam musí být, a proto nás všechny ten sport baví.

Momentálně se nacházíme ve vašem gymu. Kolik zápasníků zde momentálně trénujete?

V týmu máme 28 profíků, ale každý svěřenec je v jiné fázi přípravy. Někdo je například po zranění, takže aktuálně netrénuje. Někdo se připravuje na naplánovaný zápas a jiní mají takovou tu obecnou přípravu. Mám i spoustu amatérských bojovníků a dvanáctileté kluky, kteří jsou neskuteční dravci. Takže trénuji děti od 12 let až po ty nejzkušenější.

Zdroj: Oktagon MMA
Vždy říkám bojovníkům, ať poslouchají moje rady, ale ať nezapomenou věřit svým instinktům.
Zdroj: Oktagon MMA

S kterým svěřencem se vám dělá nejlépe?

Neříkal bych konkrétní jména, ale jsou jedinci, se kterými člověk musí trávit víc času. Někteří jsou naopak samostatnější. Ten sport je specifický v tom, že jsou v něm velké individuality. Každý bojovník je jiný, má svoje specifika a je svým způsobem blázen, že ten sport dělá (smích) a investuje do něj spoustu času a energie.

Jaký jste byl vy jako zápasník?

(smích) Nedokážu se sám zhodnotit. Asi jsem byl tréninkový typ, byl jsem permanentně přetrénovaný. (smích) A kolikrát byly pro mě zápasy víc stresující, nedokázal jsem tak dobře pracovat s hlavou. Teď mě baví trénovat své svěřence a snažím se, aby nedělali stejné chyby, které jsem dělal já.

Jaké chyby máte konkrétně na mysli?

Náš sport je hodně o psychice. Když vás zradí hlava, nedokážete přenést v zápase to, co máte natrénované. V našem sportu je to o to vyostřenější, že jdete do klece proti soupeři, který vám chce ublížit a chce vás porazit, takže ta hlava hraje vetší roli než v jakémkoli jiném sportu. Spoustu obav, které jsem měl, občas vnímám u svých svěřenců, takže se snažím nebýt úplně tak direktivní trenér, který říká: „Uděláš to prostě takhle.“ Pozoroval jsem na sobě, že lepší výkony podávám, když jsem viděl smysl v tom, co trénuji a proč jdu do toho zápasu. Chtěl jsem ten zápas. Snažím se, aby i ti svěřenci viděli smysl v té přípravě, aby chtěli ten zápas a sami v sobě našli tu ambici a motivaci, že chtějí porazit toho soupeře. Pokud tomu sami neuvěří, nebude to mít nikdy takový efekt, jako když jim to někdo nutí. Sami musí objevit své hranice a limity a stanovit si své vlastní cíle.

Který z vašich svěřenců má největší potenciál?

Jsou tady jména, o kterých se mluví dlouhodobě, ale je to relativní. Vždy je to o osobních ambicích těch kluků a holek. Někdo to dělá jako koníček, někdo tomu sportu dává maximum. Hodně se mluví o Tereze Bledé, Kubu Tichotovi, Matěji Peňázovi. To jsou vycházející hvězdy, které sice nemají ještě tolik zápasů, ale jsou neporaženi. Pak jsou tu zkušení bojovníci Michal Martínek, Miloš Petrášek, Filip Macek, Matěj Kuzník, kteří zápasí se světovou špičkou. A nesmím zapomenout ani na Petru Částkovou a Magdu Šormovou.

Do vašeho gymu jezdí na sparing i Jiří „BJP“ Procházka, kterého čeká titulový zápas. Jaký je Jirka ve vašich očích?

Jirka je blázen v dobrém slova smyslu. Spousta lidí má pocit, že to je jen póza, ale on tomu sportu absolutně propadl a stále hledá způsob, jak být lepší a lepší. Jednou za čas se tady ukáže, aby zaspároval s mými svěřenci. Je pro mě zajímavé ho sledovat jako bojovníka i člověka, hrozně moc mu fandím. Je to kluk, který vyrůstal na Moravě a prošel si cestu od nezvladatelného kluka k jednomu z nejlepších bojovníků na světě.

Kdo je vaším trenérským vzorem?

Zpočátku jsem neměl ambice být trenérem, vyplynulo to přirozeně, že se kolem mě začali seskupovat lidí, kteří chtěli, abych je vedl. Nakonec z toho vznikl největší profesionální tým v Československu a věřím, že ty největší úspěchy nás teprve čekají. A asi nemám vzor. Určitě sleduji nějaké zahraniční trenéry, například Trevora Wittmana, Grega Jacksona, Firase Zahabiho nebo Johna Kavanagha. Zajímají mě jejich názory, čtu rozhovory a poslouchám podcasty, ale snažím se nikoho nekopírovat a jít svojí vlastní cestou.

Jaký názor máte na zápasy influencerů?

Myslím si, že není úplně nejdůležitější, co člověka živí, ale důležité je to, aby byl člověk na zápas adekvátně připraven. Náš sport je tvrdý, nebezpečný a může být desetinásobně nebezpečný, pokud do něj nastupuje někdo, kdo na něj není dostatečně připravený. Kluci, kteří zápasí v profesionálních zápasech, jsou na tvrdost připraveni, zatímco youtubeři a influenceři po měsíci bouchání do pytle rozhodně připraveni nejsou. Stačí, aby špatně spadli a můžou být zmrzačeni do konce života. Je to strašně nebezpečný, to je jedna věc. A druhá věc je ta, že to dehonestuje náš sport a snahu reálných bojovníků, kteří trénují od dvanácti let každý den a často několikrát denně, než jdou do toho zápasu. A tady, s prominutím, nějací blbečci viděli pár zápasů na youtube a mají po pár bouchnutí do pytle pocit, že najednou to umí. Nemám to rád a podporovat to nebudu.

Předpokládám tedy, že jste první event nové organizace Clash of the Stars nesledoval?

Ne, nedíval jsem se ani na jeden zápas, jen jsem to zaznamenal na sociálních sítích. Je to nebezpečná parodie na náš sport, protože ti kluci a holky ohrožují sami sebe. Za mě jsou to zápasy afektovaných blbečků, kteří si vůbec neuvědomují, co dělají a co jim hrozí. A hrají si na strašně drsný bojovníky, přitom bouchají někde do pytle. Sice jsem trénoval herce Kubu Štáfka na zápas v O2 Areně anebo jsem v minulosti trénoval společně se zpěvákem Marpem, ale to jsou sportovci, kteří se připravovali dlouho dobu, takže byli na ten zápas adekvátně připraveni. Tohle jsou puberťáci, kteří si dělají kariéru někde na TikToku a pak chvíli bouchají. Tím jednoduše dehonestují ten sport.

Slyšela jsem, že nemusíte fotbalisty. Je to pravda?

(smích) Je pravda, že jsou oblíbeným terčem mých vtípků, protože mi na jejich chování úplně sedí. Dělám si z nich rád srandu, ale není to o tom, že bych je neměl rád. Pár fotbalistů možná rád mám. Pro mě je to zjemnělý sport. Já tomu s nadsázkou říkám, že to je sportovní dvojboj v běhání a válení se na trávníku. Ale samozřejmě vím, že každý profesionální sport dá zabrat a je to dřina, ale občas si do toho fotbalu rád rejpnu. Přijde mi, že se občas rádi chovají jako rozmazlení parchanti a předstírají bolest. V našem sportu se snažíme bolest skrývat, abychom nedali soupeři pocit, že je lepší než my. Oni dělají, že je to bolí víc a simulují, aby získali výhodu. Mně to přijde jako úplný opak k tomu, co bychom v tom sportu měli chtít. Měli bychom chtít být silnější, rychlejší a tvrdší než ten soupeř, a ne si získávat výhodu tím, že budeme simulovat.

Existuje nějaký fotbalista, kterého respektujete?

Například Cristiano Ronaldo. To je dříč, který na sobě fakt maká. Já ale respektuji každého sportovce, který dře a maká. Naopak nemusím sportovce, kteří jsou typičtí „kavárenští povaleči“.

Jak byste reagoval, kdyby vám váš syn Andreasek řekl, že by chtěl být fotbalista?

(smích) V první řadě si myslím, že k tomu inklinovat asi nebude, ale snažím se, aby dělal co nejširší škálu různých sportů, aby se rozvíjel ve všech směrech mentálně i pohybově. On se hodně pohybuje v prostředí bojových sportů, chodí sem do tělocvičny, ve školce ho baví judo. Myslím si, že bude směřovat tímto směrem, ale rozhodně ho do ničeho nenutím. Musí chtít v první řadě on sám. Když bude chtít dělat fotbal, budu s ním chodit na fotbal a podporovat ho ve fotbalové přípravě.

Sníte o tom, že byste jednoho dne trénoval vašeho syna?

Asi to tam někde vzadu v hlavě mám, ale moc si to nepřipouštím. Je mu 4,5 roku, takže teď se ho snažím rozvíjet tak, aby měl co nejhezčí a nejrozmanitější dětství. Samozřejmě budu rád, když bude dělat bojový sport, protože jsem toho názoru, že bojový sport je dobrý pro rozvoj člověka po fyzické i mentální stránce. Myslím si, že každý sport je dobrý pro výchovu dítěte, a u toho bojového sportu to platí dvojnásob, protože ta jeho syrovost a upřímnost vychovává.

Během Vánoc jste oznámil návrat k vaší manželce Haně Mašlíkové. Změnila vám vaše manželská krize nějakým způsobem vaše priority?

Určitě. Je pravda, že jsem workoholik a dělám svoji práci rád. Ale je to pravda, že jsem se tomu věnoval víc na úkor manželce. Samozřejmě v tom hraje roli i náš syn. Člověk nesmí být sobec a musí si uvědomit, že má rodinu, takže ty priority jsou pak jinde. A to platí oboustranně pro oba, kteří v tom manželství jsou.

Na první pohled působíte jako drsňák. Je něco, co vás dokáže zaručeně dojmout k slzám?

Jako správný drsňák bych něco takového neměl vůbec přiznávat. (smích) Ale samozřejmě jsou věci, které mě dojmou k slzám, takže nejsem absolutní drsňák. Všeobecně tvrdím, že když je člověk do něčeho velmi citově zainteresovaný a nějakým způsobem to nevyjde podle jeho představ, může ho to dojmout. A týká se to jak osobního, tak i profesního života.

Může se Vám líbít

Sticky Post

Jiří Procházka opět dokázal svou sílu v UFC aréně, když porazil Rakiče ještě před koncem limitu. Jeho vítězství však nebylo jen o síle, ale...

Ekonomika

V současné době česká ekonomika čelí poměrně výrazné krizi. Ekonomika je sužována vysokou inflací a robustním státním dluhem. Česká vláda a následně parlament odsouhlasil...

Sticky Post

Řeč herečky Jitky Asterové při křtu loga nově vzniklé Nadace Anežka zaujala všechny přítomné "Nejsem tady tak úplně náhodou, mám také tak trochu zkušenost,...

Fotbal

Původně se v sobotu mělo odehrát 5 zápasů Fortuna:ligy, nakonec zbývá jen jediný. A kdo ví, jestli dopadne ten. O duelu Olomouce proti Slovácku...

Sticky Post

Sympatického zpěváka Vojtu Drahokoupila redaktorka magazínu Zítřek zastihla na představení nově vzniklé nadace Anežka. Tu založila jeho kolegyně z divadla Michaela Gemrotová společně s...

Sticky Post

Herečka Barbora Seidlová (42) září v současné době v roli maminky tří dětí ve filmu Tajemství a smysl života. Jak herečka zareagovala na otázky...

Ostatní sporty

MMA zápasník Jiří Procházka nastoupí za pár dní proti brazilskému soupeři Alexu Pereirovi. Při rozhovoru s médii se postaral o senzaci, která se rázem...

Ostatní sporty

Bývá zvykem, že jsou bojovníci MMA akční dávno před začátkem soutěžního klání. Na sociální sítě hážou více nebo méně uvěřitelné příspěvky o tom, jak...

Sticky Post

Padesátka ji minula už tři roky zpátky, ale nikdo by jí to nevěřil. Řeč je o bývalé muzikálové Kleopatře Iloně Csákové, která se po...

Sticky Post

Jaromír Soukup je samé překvapení. Rozhodl se, že ukáže mladší generaci, že i ve zralém věku může stanout proti mladšímu soupeři. A předvede to...

Celebrity

K ukončení zápasu totiž došlo ve chvíli, kdy po úderu kolenem Michaela Dostálová lehla na podlahu a neměla se k tomu, aby vstala. Rozhodčí...

Sticky Post

Krásnou a milou Alex Mynářovou jsme zastihli při moderování křtu nového videoklipu královny dětských srdcí Míši Růžičkové. Alex ale nebyla na akci sama, měla...