Poměrně přesvědčivě proběhla volba českého předsedy do výkonného výboru. Obdržel celkem 40 z 55 možných hlasů od delegátů. Fouskovo funkční období potrvá čtyři roky. Naposledy byl český zástupce ve výkonném výboru v letech 1996 – 2002. V této roli působil František Chvalovský. Neúspěšným kandidátem byl v roce 2011 Ivan Hašek.
Zároveň se volil i předseda UEFA, kterým byl opět zvolen Aleksander Čeferin. Ten to měl však ulehčené tím, že neměl ve volbě protikandidáta. Do této role byl zvolen celkem potřetí, poprvé se tak stalo v roce 2016. Čeferin obdržel na kongresu plný počet 55 delegátských hlasů.
Zvolení Fouska s sebou nese několik důležitých otázek. Vzhledem k problémům, které teď rezonují českou nejvyšší soutěží, by bylo vhodnější, aby se předseda FA ČR spíše soustředil na domácí problémy. Mezi ty nejpalčivější patří bezesporu systém VAR, který v české nejvyšší soutěži několik kol po sobě dokazuje, že dokáže více škodit než pomáhat.
Dalším velkým problémem, na který by se FA ČR měla soustředit, je pořízení kalibrované čáry pro sledování ofsajdů. Důkazem budiž uplynulé kolo nejvyšší fotbalové soutěže mezi Spartou a Brnem.
Pokud se chce český fotbal posunout na nejvyšší úroveň a do budoucna být alespoň trochu konkurenceschopný, tak musí začít využívat správně nejnovější technologie. A to by měla být nejvyšší priorita FA ČR a jejího předsedy.
Členství ve výboru může však českému fotbalu i prospět například o prosazení nějakého většího zápasu na české stadiony, jakým bude například letos finále Konferenční ligy UEFA.
zdroj: FAČR