Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Sport

Djokovič přiznal porušení karantény. Hrozí mu deportace i vězení

Srbský tenista Novak Djokovič zveřejnil na svém instagramovém účtu prohlášení, v němž přiznává, že v prosinci porušil pravidla izolace, když dva dny po pozitivním testu poskytl rozhovor. „Uznávám, že to byla chyba,“ připustila světová tenisová jednička. Jeho přiznání vzbudilo ještě větší rozpaky. Bude nakonec ze země deportován? Konečný verdikt by měl být znám v noci ze středy na čtvrtek evropského času. Djokovič by se mohl potýkat s problémy i doma v Srbsku, kde za vědomé porušení karantény hrozí až tři roky vězení.

Foto: Fotosr52 / Shutterstock.com
Foto: Fotosr52 / Shutterstock.com

Dvacetinásobný grandslamový šampion Novak Djokovič v prohlášení reagoval na přetrvávající dezinformace v médiích a popsal, jak probíhalo prosincové období, během nějž byl pozitivně testován na covid.

„Dne 14. prosince jsem se zúčastnil basketbalového zápasu v Bělehradě, po němž mi bylo oznámeno, že několik lidí mělo pozitivní test na onemocnění covid-19. Přestože jsem neměl žádné příznaky onemocnění covid, podstoupil jsem 16. prosince rychlý antigenní test, který byl negativní, a z opatrnosti jsem téhož dne podstoupil také PCR test. Ten dopadl pozitivně,“ napsal Djokovič.

Následující den jsem se v Bělehradě zúčastnil tenisové akce s dětmi, kterým jsem předával ceny. Před příchodem na akci jsem si udělal rychlý antigenní test, který byl negativní. Byl jsem asymptomatický a cítil jsem se dobře. Zprávu o pozitivním výsledku PCR testu jsem obdržel až po události,“ dodal.

Už ve stavu oficiálně infikovaných porušil kvůli rozhovoru pravidla izolace. „Druhý den, 18. prosince, jsem byl v mém tenisovém centru v Bělehradě, abych se zúčastnil dlouhodobě naplánovaného focení a interview pro l’Equipe. Nechtěl jsem novináře zklamat. Zajistil jsem, abych se nikomu nepřibližoval. S výjimkou samotného focení jsem na sobě měl roušku. I když jsem bezprostředně potom šel domů do izolace, pro zhodnocení situace jsem si přiznal, že moje chování bylo chybou. Tento závazek jsem měl přeplánovat,“ zpětně lituje tenisová superstar.

Djokovič se na sociálních sítích nyní také přiznal, že před vstupem do Austrálie vyplnil nepravdivě prohlášení v cestovním formuláři. Respektive chybu, která se týkala tenistovy nedávné cestovní historie, měl udělat jeho agent. Ve formuláři stálo, že během 14 dnů před příjezdem do Austrálie necestoval. Podle příspěvků na sociálních sítích však 34letý Djokovič cestoval do Srbska a poté do Španělska.

„Můj agent se upřímně omlouvá za administrativní chybu spočívající v zaškrtnutí nesprávné kolonky. Jednalo se o lidskou chybu a rozhodně ne o úmysl. Můj tým poskytl australské vládě dodatečné informace, aby tuto záležitost objasnil,“ napsal.

V odpovědi na otázku: ‚Cestovali jste nebo budete cestovat během 14 dnů před odletem do Austrálie?‘ Djokovičův agent zvolil „ne“, přestože hráč byl ve dnech před odletem do Austrálie ve Španělsku. Za nepravdivé prohlášení se v Austrálii trestá až 12 měsíci vězení.

„Přestože jsem považoval za důležité všemi dezinformacemi se zabývat a objasnit je, nebudu se k nim již dále z maximálního respektu k australské vládě a jejím orgánům a současného procesu vyjadřovat. Hrát Australian Open byl pro mě vždy privilegium. Australian Open je milováno hráči, fanoušky a celou komunitou nejen ve státě Victoria a v Austrálii, ale po celém světě. Chci mít možnost soutěžit s nejlepšími hráči světa a předvést se na jednom z nejlepších podniků planety,“ uzavřel devítinásobný vítěz Australian Open.

Po jeho přiznání je ale podle zdrojů deníku Daily Mail velmi pravděpodobné, že vývoj nabere rychlý spád. Ačkoliv si světová tenisová jednička plně uvědomuje, jaké reakce to může vyvolat, chystá prý australská vláda dokumenty k jeho deportaci. Jeho případné setrvání by prý mohlo vytvořit „nebezpečný precedens“ a země by neudržela svoji pověst „tvrdě bojujícího státu proti covidu“.

Zdroj: Shutterstock
Novak Djokovič dělá pro start na Australian Open maximum.
Zdroj: Leonard Zhukovsky / Shutterstock.com

Ministr pro imigraci Alex Hawke dnes mimo vyšetřování australského ministerstva vnitra řekl, že zvažuje zrušení Djokovičova víza. V aktualizaci pro australská média Hawkeův mluvčí přiznal, že od hráčových právníků dostává „další dlouhé příspěvky“.

Alex Hawke by měl svoje konečné rozhodnutí učinit v noci ze středy na čtvrtek evropského času. Djokovič by se mohl potýkat s problémy také doma. V Srbsku za vědomé porušení izolačních opatření při nakažení covidem hrozí až tři roky vězení.

Zdroj: DailyMail, Novinky.cz, iSport

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...