Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Sport

Emoce v Kataru: Íránští fotbalisté podpořili protivládní protesty, Williams vzdal hold zesnulému dědečkovi a Grealish splnil slib fanouškovi s dětskou mozkovou obrnou

Mistrovství světa (MS) ve fotbale v Kataru s sebou nese i silné příběhy, které znamenají mnohem víc než jen slovo fotbal. Pojďme se společně podívat na ty nejemotivnější momenty z druhého hracího dne. Kdo se stal hrdinou zápasu, kdo oplakával smrt milovaného dědečka přímo na hřišti a který hráč ukázal, že má srdce na pravém místě?

Zdroj: Oficiální účet Manchester City FC
Jack Grealish, Zdroj: Oficiální účet Manchester City FC

Jack Grealish věnoval oslavu gólu postiženému dítěti

Anglický reprezentant a hráč Manchesteru City dodržel slib mladému fanouškovi s dětskou mozkovou obrnou a v Kataru oslavil svůj první gól speciálním tanečkem. (odkaz ZDE) Grealish se s věrným fanouškem Manchesteru City jménem Finlay setkal poté, co zmíněnému hráči napsal dopis o jeho mladší sestře Hollie, která také bojuje s dětskou mozkovou obrnou.

Grealish slíbil 11letému chlapci, že až příště skóruje, předvede speciální oslavný tanec. Své slovo dodržel. Záložník nastoupil do zápasu proti Íránu jako náhradník a vstřelil šestý gól Anglie. „Pro tebe Finlay,“ napsal 27letý hráč na sociálních sítích.

Iránští fotbalisté podpořili protest mlčením

Íránští fotbalisté nezpívali před svým úvodním zápasem na mistrovství světa v Kataru proti Anglii hymnu. Podle agentury Reuters tím chtěli projevit solidaritu s protivládními protesty v zemi, během nichž od září zahynuly stovky lidí. Íránská státní televize krátce před nástupem hráčů přerušila přímý přenos. 

Členové národního týmu si tímto gestem získali zpět část fanoušků, které ztratili tím, že se proti režimu v zemi nevymezili a veřejně nepodpořili protestující. Před cestou do Kataru se fotbalisté sešli s prezidentem Ebrahímem Raísím. Kvůli fotografiím z tohoto setkání, na jedné z nichž byl jeden hráč zachycen, jak se prezidentovi uklání, se stali členové týmu terčem kritiky.

Až krátce před startem šampionátu kapitán mužstva Ehsán Hadžsáfí opatrně prohlásil, že v Íránu „nejsou dobré podmínky a lidé tam nejsou šťastní“. Projevil také soustrast rodinám, které truchlí nad svými blízkými zabitými při demonstracích. „Měli by vědět, že jsme s nimi, že je podporujeme a že jim fandíme,“ řekl obránce AEK Atény.

Zdroj: Koca Vehbi / Shutterstock.com
Demonstrace v Íránu začaly v polovině září, kdy ve vazbě zemřela dvaadvacetiletá Mahsa Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu. Akce zaměřené původně na přísný zákon o zahalování žen přerostly v protivládní protesty. 
Zdroj: Koca Vehbi / Shutterstock.com

Gareth Bale znovu hrdinou

Kapitán Walesu Gareth Bale a čerstvý šampion s Los Angeles zajistil svému národnímu týmu bod proti USA. Proti Spojeným státům si došel pro penaltu a sám z ní v 82. minutě vyrovnal na konečných 1:1. „Je to úžasný pocit, osobně se podílet na výsledku, ale mnohem raději bychom měli tři body,“ hodnotí Bale.

Neco Williams vzdal hold zesnulému dědečkovi

21letý velšský krajní obránce Neco Williams zažil hořkosladký vstup do MS v Kataru. Jeho milovaný dědeček, který ho ve fotbale podporoval již od útlého dětství, zemřel noc před jeho vysněným debutem. Po závěrečném hvizdu bylo na záběrech vidět, jak Williams těžko zadržuje slzy. Když si uvědomil, že kamera míří jeho směrem, podíval se přímo do objektivu a řekl: „To bylo pro tebe, dědo.“ Pak vzhlédl k obloze a kývl na svého zesnulého příbuzného.

Williams později na sociálních sítích uvedl: „Včera byla ta nejtěžší zpráva, se kterou jsem se kdy musel vypořádat. Poslouchal jsem, jak mi moje máma řekla, že můj dědeček včera v noci zemřel. Přejít od celodenního pláče k zahájení zápasu na MS bylo extrémně těžké, ale překonal jsem to díky podpoře mých spoluhráčů a mé rodiny.“ Na závěr mladý fotbalista také všechny své fanoušky požádal, aby si vážili svých nejbližších.

Zdroj: ČTK, Sport.cz, theGuardian.com, Instagram

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...