Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Sport

Expert Rajnoch o odchodu Kuchty: Je ruská liga správný krok a kdo by ho měl ve Slavii nahradit?

Fotbalový expert Jan Rajnoch se pro Zítřek.cz vyjádřil k přestupu Jana Kuchty do ruského velkoklubu Lokomotiv Moskva. Jak moc velká ztráta je pro Slavii odchod jejího nejlepšího střelce? Kdo je za něj adekvátní náhrada? Bývalý profesionální fotbalista a pravidelný host studií O2 TV Sport se také zaměřil na Kuchtovu budoucnost. Je jeho angažmá v Rusku přestupní stanicí k anglické Premier League?

Zdroj: SK Slavia Praha
Zdroj: SK Slavia Praha

Hotovo! Pokud Jan Kuchta projde v Moskvě zdravotní prohlídkou, nebude nic bránit k podpisu smlouvy na 4,5 roku s aktuálně šestým celkem ruské Premier Ligy. „Vzpomínky mám jen ty nejkrásnější a nejhezčí. Jsem rád, že jsem to s takovou partou mohl zažít,” loučil se Kuchta se Slavií na klubovém webu.

Odchod klíčového hráče

Pětadvacetiletý útočník byl pro sešívané jednou z klíčových opor. Za rok a půl ve Slavii vstřelil v 65 zápasech 32 soutěžních branek. Loni získal v Edenu mistrovský titul a přispěl i k vítězství v poháru. Společně se sparťanem Adamem Hložkem se stal s 15 góly nejlepším střelcem ligy. Slavii pomohl také do čtvrtfinále Evropské ligy. V roce 2021 byl dokonce na 56. místě mezi nejlepšími střelci světa.

„Odchod Kuchty je pro sešívané rozhodně ztráta, protože si během svého působení ve Slavii vypracoval spoustu rozhodujících i důležitých gólů, a hlavně má specifický styl hry. Takový typ útočníka momentálně ve Slavii není a ani nevím, jestli by ho Slavie u nás našla, možná v zahraničí,“ komentoval odchod Jana Kuchty fotbalový expert Jan Rajnoch.

Pravděpodobná náhrada za Kuchtu? Krmenčík nebo Alijagić

Sešívaní nyní musí vyřešit, kdo nahradí nejproduktivnějšího útočníka. „Slavia má však stále široký kádr. Kuchtu můžou nahradit hráči jako Krmenčík, Tecl, Schranz nebo Lingr,“ řekl Rajnoch a uvedl, v jakém hráči vidí adekvátní náhradu. „Přestože bylo kolem něj na podzim víc humbuku spíš mimo hřiště, tak by to mohl být Krmenčík, pokud absolvuje celou přípravu.”

Zdroj: SK Slavia Praha
Kontroverzní Michael Krmenčík by mohl nahradit pozici Jana Kuchty.
Zdroj: SK Slavia Praha

Forma Michaela Krmenčíka v podzimní části nebyla příliš oslnivá, navíc jeho kontroverzní chování na hřišti odsoudilo mnoho fotbalových fanoušků. „Měl půl roku na to, aby se adaptoval na herní styl Slavie. I přes všechny okolnosti je to za mě stále kvalitní útočník na reprezentační úrovni, takže si myslím, že by měl chytit šanci za pačesy,“ dodal Rajnoch.

„Slavia teď v přípravě zkouší i mladého Alijagiće, který se jeví docela slušně ve druhé lize. Je to podobný typ útočníka,“ míní expert. „Kuchtič byl robustní hráč do vápna, důrazný ve vápně, dokázal podržet balon, a to je asi ten důvod, proč ho Lokomotiv vzal. Lokomotiv se pustil do spolupráce s Ralfem Rangnickem, který má nejlepší analytický tým ohledně skautování, a i z toho důvodu si ho vybrali.“

Přestup Kuchty je výhodný pro všechny strany

Lokomotiv je podle respektovaného ruského novináře Ivana Židkova v procesu transformace. Chce jinak přemýšlet, jinak se prezentovat, a především se podle toho chovat. Že po Kuchtovi ruský gigant vystartoval, není podle něj náhoda. Klíčovými osobami byl pečlivě skautován. Má zapadnout do systému a do způsobu hry. Je to typický „target man“, ale zároveň schopný se zapojit do kombinace. Přesně takovou typologii prý Lokomotiv hledá.

Zdroj: SK Slavia Praha
Jan Kuchta s pohárem pro mistra ligy
Zdroj: SK Slavia Praha

Moskevský velkoklub má za Kuchtu zaplatit zhruba pět milionů eur (130 milionů korun). „Vzhledem k tomu, že ho Slavia před rokem a půl přivedla z Liberce zpět do Edenu, ukázala, že má cit. Respektive Jindra Trpišovský udělal z hráče, který nevyřazoval takovou hodnotou, top hráče, který se dostane na takovou cifru, takže klobouk dolů před Slavií. Myslím si, že to byl velice dobrý prodej,“ uvedl Rajnoch.

Bývalý profesionální fotbalista má jasno i v otázce, zda je pro pětadvacetiletého kanonýra ruská liga správnou volbou. „Už v minulosti se ukázalo, že to je dobrý krok, naposledy například u Alexe Krále, který šel do Spartaku a teď je v Premier League. I v minulosti šli Radek Kováč nebo Jirka Jarošík přes Rusko a dostali se do Premier League, takže si myslím, že odsud vede cesta i do jiné soutěže.“

Kuchta má budoucnost ve svých rukou

Zároveň je nutno podotknout, že Kuchta alias Kuchtič nikdy nebyl oblíbencem soupeřů. Vadilo jim jeho chování na hřišti, kde provokoval a snažil se protihráče vyvést z míry. Kvůli nevhodnému chování vůči trenérské lavičce ho musel usměrnit i kouč Trpišovský.

To, že má nějaké excese a má svoji hlavu, víme. Teď záleží na tom, jak se s tím popere, protože už mu nikdo nepomůže. Nyní už musí využít ty zkušenosti, co nasbíral, a hlavně ty vědomosti ohledně svojí kariéry. A musí mít nastavenou hlavu tak, jak má, a pracovat na tom, protože zahraničí je nejen fotbalová, ale i životní zkouška a je potřeba, aby se s tím dokázal poprat. Pakliže to zvládne, myslím si, že u něj ta šance je, protože je to útočník, který ten gól umí dát, umí se orientovat ve vápně, a takoví hráči se vždycky cení,“ řekl Rajnoch.

Zdroj: O2 TV Sport
Fotbalový expert Jan Rajnoch
Zdroj: O2 TV Sport

Jedno je však jisté – pokud to Janu Kuchtovi bude střílet tak, jak doposud, ještě hodně o něm uslyšíme. A pro český fotbal by to bylo jedině dobře. Držíme palce!

Zdroj: iSport, ČTK, Slavia.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...