Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Sport

Brazilská vláda vyhlásila tři dny smutku: Kdy a kde bude pohřben fotbalový král Pelé?

Fotbalový svět už nikdy nebude jako dřív. Ve věku 82 let zemřel jeden z velikánů tohoto krásného sportu – Brazilec Edson Arantes do Nascimento, známý jako Pelé. Svou kariéru spojil s týmem FC Santos, později nastupoval také za New York Cosmos. Nastřílel přes 1 200 gólů a jako jediný vyhrál třikrát mistrovství světa. Úmrtí jedné z nejslavnějších postav světového sportu oznámila rodina.

Zdroj: A.RICARDO / Shutterstock.com
Zdroj: A.RICARDO / Shutterstock.com

Pelé se od loňského září léčil s rakovinou tlustého střeva a od 29. listopadu byl hospitalizován na klinice Alberta Einsteina v Sao Paulu. Ve středu ošetřující lékaři oznámili, že se jeho stav výrazně zhoršil. Spolu s postupující rakovinou diagnostikovali rovněž srdeční a ledvinovou dysfunkci a museli nasadit léčbu zánětu dýchacích cest. Vánoční svátky s Pelém v nemocnici trávila rodina.

„Všechno, co jsme, jsme díky tobě. Milujeme tě navěky. Odpočívej v pokoji,“ napsala na Instagramu po Pelého úmrtí jedna z jeho dcer Kely Nascimentová. Nemocnice uvedla, že Pelé zemřel v 15:27 místního času na mnohočetné selhání orgánů související s postupem rakoviny a celkovým zdravotním stavem.

Za evropský tým nikdy nehrál

Fotbalista s rodným jménem Edson Arantes do Nascimento se narodil 23. října 1940 v ve městě Três Corações rodičům Celeste Arantesové a Joãovi Ramosovi do Nascimentovi. Vyrůstal v chudých podmínkách a právě fotbal byl jednou z mála cest, jak se z nich dostat.

Významným krokem proto byla Pelého návštěva Santosu v roce 1956. V přístavním městě natolik ohromil trenéra Lulu, že ještě v témž roce podepsal profesionální smlouvu. V týmu debutoval v roce 1956 a udělal z něj jeden z nejslavnějších světových klubů. Vedle domácích titulů pomohl Pelé vyhrát Santosu dvakrát jihoamerickou obdobu Ligy mistrů Pohár osvoboditelů a dvakrát Interkontinentální pohár, duel nejlepších týmů Jižní Ameriky a Evropy.

Trojnásobný mistr světa a Sportovec století

Co se týká reprezentačních úspěchů, Brazílii pomohl vyhrát mistrovství světa jako sedmnáctiletý v roce 1958 ve Švédsku, poté v Chile 1962 a Mexiku 1970. Jeho střelecká bilance se na základě různých zdrojů liší: podle agentury AP nastřílel 650 ligových gólů a 1281 branek ve všech soutěžích.

V roce 1999 Pelého vyhlásil Mezinárodní olympijský výbor Sportovcem století a společně s Diegem Maradonou ho v roce 2000 světová federace FIFA zvolila nejlepším fotbalistou. Maradonu přežil Pelé o dva roky, legendární Argentinec v 60 letech podlehl v listopadu 2020 infarktu.

Brazilská vláda vyhlásila kvůli Pelého úmrtí tři dny smutku. Fotbalový král bude pohřben v úterý ve městě Santos, kde strávil drtivou část své kariéry.

Zdroj: iSport.cz, ČTK

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...