Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ostatní sporty

Komplikace na světovém setkání skautů z celého světa

25. Jamboree alias celosvětové setkání skautů se konalo v Jižní Koreji od 1.8. do 12.8.2023. Na akci odletěla i početná česká skupina.Celkem se setkání zúčastnilo 40000 skautů z více než 150 zemí světa. Bohužel celé dění velmi zkomplikovalo nepříznivé počasí.

Zdroj: canva.knihovna
Zdroj: canva.knihovna

Jižní Korea akci hostila podruhé v její historii, poprvé Jamborree pořádali v roce 1991.  Letošní ročník se měl konat na obrovském tábořišti v SaeManGemu ve východní části Koreji.  Počasí ovšem organizátorům moc nepřálo.  

Z počátku byla v Koreji veliká vedra cca 41°C, takže skupiny britských a amerických skautů začaly akci hromadně opouštět. A poté vyhlásila vláda bezpečnostní evakuaci kvůli očekávané tropické bouři Khanun. Program tedy přesunuli do osmi měst a provincií.  

Českou Republiku vyjelo reprezentovat kolem 400 skautů. Výprava byla evakuována v úterý 8.8.2023 korejskou armádou za podpory České ambasády v Soulu do soulské čtvrti Nowon. Podle Jakuba Luckého (účastník a reportéra Jamboree 2023) se Korejci učili zdravit skauty česky. Také byli bruslit v místním zimním stadionu v rámci náhradního programu. Jako poděkování předali děkovnou plaketu a zazpívali státní hymnu českému velvyslanci a generálu Kwonovi. 

Nakonec vše dobře dopadlo a v pátek 11. srpna si užili závěrečný ceremoniál, kde například  vystoupilo 18 korejských popových kapel.  

Zdroj: irozhlas.cz

Může se Vám líbít

Zahraniční politika

Náhlý nástup Kim Čong-una do čela nepředvídatelného, jaderně vyzbrojeného národa jen málo naznačoval, jak (a jak dlouho) bude vládnout. Když se po náhlé smrti...